آجاک - acak آینده پژوهی

تلسکوپ فضایی جیمز وب سپر خورشیدی خودرا با موفقیت باز کرد

تلسکوپ فضایی جیمز وب سپر خورشیدی خودرا با موفقیت باز کرد

به گزارش آجاک سازمان فضایی آمریکا (ناسا) اعلام نمود:  تلسکوپ فضایی جیمز وب با موفقیت سپر خورشیدی پنج لایه ای خودرا باز کرده است. باز کردن این سپر خورشیدی یکی از پیچیده ترین مراحل استقرار این رصدخانه 10 میلیارد دلاری و پیشنیازی برای ماموریت علمی و طولانی مدت این تلسکوپ در فضا است.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه فضایی اسپیس، پژوهشگران مرکز کنترل این تلسکوپ در پایگاه فضایی «بالتیمور» در اطلاعیه ای اعلام نمودند که تمامی پنج لایه این سپر خورشیدی با دقت و بطور کامل باز شدند.
براساس این بیانیه، این سپر خورشیدی که ابعاد آن به اندازه یک زمین تنیس و به شکل یک کایت است، همانند یک چتر آفتابی از این تلسکوپ در مقابل تابش نور ستارگان در اقصی نقاط فضا حفاظت خواهدنمود تا بتواند اشعه ضعیف نور مادون قرمز را دریافت کند.
محققان در این بیانیه یادآور شدند: هر یک از پنج لایه این سپر خورشیدی جداگانه باز شدند و در موقعیت دقیق خود قرار گرفتند. این عملیات در مجموع حدود دو روز طول کشید. به سبب ابعاد بسیار بزرگ این سپر خورشیدی، اعزام این تلسکوپ به فضا با چتر باز میسر نبود و در نتیجه پژوهشگران آنرا به گونه ای طراحی کردند که پس از رسیدن به نقطه مشخصی از مسیر حرکتش، این سپر خورشیدی باز شود.
در این بیانیه تاکید شده است: باز شدن این سپر خورشیدی تلسکوپ جیمز وب بسیار پیچیده بود و کارشناسان آنرا دشوارترین عملیات ناسا توصیف کرده بودند.
مسوول این طرح قبل از باز شدن سپر خورشیدی تلسکوپ جیمز وب به خبرنگاران اعلام نمود: نگران کننده ترین بخش از این ماموریت فضایی باز شدن این سپر خورشیدی است.
تلسکوپ فضایی جیمز وب، قدرتمندترین تلسکوپ فضایی ساخته دست بشر است که روز ۲۵ دسامبر به فضا پرتاب شد و الان در نیمه راه رسیدن به مقصد خود است که حدود ۱.۶ میلیون کیلومتر با زمین فاصله دارد.
این تلسکوپ آن قدر قدرتمند است که می تواند ستاره ها و کهکشان هایی را که ۱۳.۵ میلیارد سال پیش شکل گرفته اند، رصد کند و اطلاعات و دانش بی نظیری در مورد نحوه شکل گیری فضا جمع آوری خواهدنمود.
ماموریت دیگر تلسکوپ جیمز وب مطالعه منشاء شکل گیری سیاره های دور دست، نحوه تکامل و امکان حیات در آنهاست. این سپر خورشیدی همیشه در موقعیتی بین این تلسکوپ و خورشید، زمین و سیاره ماه قرار خواهد داشت. قسمتی از این سپر که در مقابل خورشید قرار می گیرد می توانند حرارت ۱۱۰ درجه سانتی گراد را تحمل کند.
هر یک از پنج لایه این سپر خورشیدی حدود ۱۰۰ درجه فارنهایت (۵۵ درجه سانتیگراد) از حرارت را می کاهد و در نتیجه در حدود ۶۰۰ درجه فارنهایت (۳۳۰ درجه سانتیگراد) بین طرف گرم این تلسکوپ و طرف سرد این رصدخانه اختلاف دما وجود دارد و ابزارهای آشکارساز که در طرف سرد این تلسکوپ قرار دارند می توانند در دمای حدود منفی ۴۰۰ درجه فارنهایت (منهای ۲۳۵ درجه سانتیگراد) کار کنند.
این سپر خورشیدی از یک ماده بسیار سبک به نام «کاپتون» تولید شده است و به گونه ای طراحی شده که در مقابل به هدف خوردن اجرام کوچک آسمانی مقاوم است.


منبع:

1400/10/15
20:56:03
0.0 /5
592
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
آجاک : آینده پژوهی