آجاک - acak آینده پژوهی
استاد پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی:

تکنولوژی غربی را الگوی جامعه اسلامی قرار ندهیم

تکنولوژی غربی را الگوی جامعه اسلامی قرار ندهیم

به گزارش آجاک استاد پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی اشاره کرد: علم منجر به تکنولوژی می شود و ما باید تکنولوژی تولید نماییم، نه این که تکنولوژی غربی را الگوی خودمان در جامعه قرار دهیم.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، محمود حکمت نیا در مراسم افتتاحیه کنفرانس سیاست گذاری عمومی و حکمرانی اسلامی اظهار نمود: حقوق کودک زیر شاخه حقوق انسان شمرده می شود. این در حالیست که انسان در مرحله گذر تا سن ۱۸ سالگی که توانمند می شود، قواعد خاص خودرا طی می کند.
معاون حقوق مالکیت فکری وزیر دادگستری با اشاره به این که حقوق انسان و کودک متفاوت می باشد، تصریح کرد: امروز آنچه که در حقوق به آن نیاز داریم، حقوقی با ماهیت متحرک است نه حقوق با ماهیت ثابت.
استاد پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی اشاره کرد: به سبب دستیابی بشر به توانمندی در زمینه معرفت و ساخت، با تحول رو به جلو و متحرک رو به رو هستیم.
حکمت نیا اظهار داشت: هیچ فردی آینده جهان را باتوجه به فناوریهای جدید نمی تواند ارزیابی کند. چونکه ما درحال حرکت هستیم. خصوصیات عمده موضوع درحال گذر بودن، مبتنی بر توانمندی انسان در حرکت رو به جلو و مبهم بودن آنست.
به نقل از روابط عمومی مجمع عالی علوم انسانی اسلامی، استاد پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی اظهار داشت: باید افزون بر دستیابی به تکنولوژی به دنبال علم باشیم. علم منجر به تکنولوژی می شود. ضمن این که باید تکنولوژی تولید نماییم، نه این که تکنولوژی غربی را الگوی خودمان قرار دهیم.
وی اشاره کرد: ما باید از تکنولوژی های ساخت خودمان استفاده نمائیم و باتوجه به ساختار و مبانی خودمان دست به ساخت های جدید بزنیم، ضمن این که بشر درحال توانمند شدن با ابزارهای تکنولوژی است.
معاون حقوق مالکیت فکری وزیر دادگستری افزود: اگر در حقوق مفاهیم پایه و اصول را نداشته باشیم، توانمندی حل مسئله را از دست می دهیم. باید به یک چارچوب مفهومی در مورد حقوق پایه برسیم که در همین راستا با اهمیت ترین و سخت ترین مرحله، تبیین است. یکی از وظایف حقوق این است که با ساده ترین عبارات پایه، اصول و مفاهیم را طراحی کند.
وی اظهار داشت: مالکیت، میزان مالکیت، انتقال مالکیت از پایه های حقوق هستند. کل ماجرای مالکیت اگر ادبیات ساده ای داشته باشد با مشکل کمتری روبرو می شود، اما در زمینه حقوق و قانونگذاری مشکل اساسی ما مربوط به تبیین است.
حکمت نیا با اشاره به این که از حقوق مبتنی بر مجازات و تکالیف سخت دفاع می نماییم، اظهار داشت: باید کوشش برای ایجاد حقوق نرم صورت بگیرد. باید این توانمندی را پیدا نماییم که مردم از اجرای حقوق منتفع شوند و خودشان دنبال قوانین باشند.
استاد پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در آخر سخنانش بیان کرد: در زمینه تصمیم سازی اجرائی سیستم سلسله مراتبی وجود دارد یعنی باید وظایف از ترسیم به تشخیص تبدیل شوند.
منبع:

1400/09/30
14:11:34
0.0 /5
557
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی