آجاک - acak آینده پژوهی
در قالب نتایج یك تحقیق مطرح شد

چرا کادر درمان در پیک پنجم کرونا کمتر مبتلا شدند؟

چرا کادر درمان در پیک پنجم کرونا کمتر مبتلا شدند؟

نتایج  تحقیق پژوهشگران دانشگاه صنعتی خواجه نصیر بر روی رفتار ویروس کرونا نشان داده است که با توسعه و گسترش واکسیناسیون همراه با رعایت پروتکلهای بهداشتی، می توانیم شاهد روزی باشیم که با ایجاد ایمنی جمعی، همه گیری ویروس کرونا را شکست دهیم.


احسان بادفر، دانشجوی دوره دکتری مهندسی برق دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی در گفتگو با ایسنا، با بیان اینکه در این مطالعات ما رفتار ویروس کرونا را در سطح جامعه ایران مدل سازی کردیم، اظهار داشت: در این مطالعه نحوه انتقال ویروس کرونا در سطح جامعه را مدل سازی و در نهایت بر مبنای اطلاعات رسمی از وزرات بهداشت، اعتبار سنجی کردیم. بعد از بررسی ها مختلف به این نتیجه رسیدیم که مدل ریاضی بدست آمده از رفتار ویروس کرونا با حقیقت جامعه تطابق کامل دارد.
وی تصریح کرد: در فرایند مدل سازی، افراد جامعه را به 6 دسته مستعد "آلوده شدن"، "آلوده"، "بستری در بیمارستان"، "قرنطینه"، "افراد بهبود یافته" و "افراد فوت شده" تقسیم بندی کردیم و احتمال عضویت افراد جامعه در هر گروه را با استفاده از محاسبات آماری به دست آوردیم.
بادفر، بررسی اثر بخشی واکسیناسیون در از بین بردن بیماری کرونا با استفاده از الگوریتم های هوش مصنوعی و یادگیری ماشین را بخش دیگری از مطالعات خود نام برد و اظهار نمود: برای این منظور اثر بخشی واکسن های "برکت"، "سینوفارم" و "آسترازنکا" در ایران مورد بررسی قرار گرفت.
به نقل از ایشان، بر مبنای اطلاعات انتشار یافته از تحقیقات بالینی واکسن هایی چون «جانسون اند جانسون»، «فایزر»، «مادرنا» و« آسترازنکا»، ایمنی بالای 90 درصد دارند، واکسن «سینوفارم» ایمنی زایی بیشتر از 80 درصد را ایجاد کرده، ولی ما آمارهای دقیقی از ایمنی زایی واکسن ایرانی «برکت» در اختیار نداریم؛ ولی ادعا شده که این واکسن ایمنی بین 70 تا 80 درصدی در مقابل گونه های جدید کرونا بوجود می آورد.
مجری طرح با بیان اینکه ما اثر بخشی این واکسن ها بر ویروس کرونا را پیش از پیک پنجم بر مبنای الگوریتم های یادگیری ماشین، مورد بررسی قرار دادیم، اضافه کرد: متاسفانه در زمان پیک پنجم بیماری کرونا شاهد از دست دادن تعداد زیادی از هموطنان عزیزمان بودیم. نتایج تحقیقات تیم ما نشان داده است در صورتیکه پیش از پیک پنجم واکسیناسیون با نرخ 80 درصدی و رعایت پروتکلهای بهداشتی در کشور صورت می گرفت، شاهد مرگ و گیر روزانه کمتر از 20 نفر و مبتلایان روزانه کمتر از 2 هزار نفر بودیم.
این محقق دوره دکتری دانشگاه صنعتی خواجه نصیر با تکیه بر اینکه نتایجی که در این مطالعات با استفاده از الگوریتم های هوش مصنوعی و یادگیری ماشین به دست آمد، مبین اثر بخشی واکسیناسیون بعنوان یک چاره جامع در مقابله با کروناست، تصریح کرد: علاوه بر لزوم واکسیناسیون با سرعت بالا، رعایت پروتکلهای بهداشتی مانند رعایت فاصله اجتماعی، شستشوی مداوم دست ها و استفاده از ماسک در زمان واکسیناسیون عمومی لازم و ضروریست.
وی در اینباره توضیح داد: بر این اساس اگر واکسیناسیون با نرخ کم صورت گیرد و پروتکلهای بهداشتی در حد 50 درصد رعایت شود، ما اثری از قطع زنجیره انتقال مشاهده نخواهیم کرد.
بادفر، نمونه موفق اثرگذاری واکسیناسیون در کنار رعایت پروتکلهای بهداشتی را در کشورهایی چون سوئد، نروژ و هلند دانست و اظهار داشت: الگوریتم هایی که ما به دست آوردیم، نشان داده است در صورتی واکسیناسیون موثر خواهد بود که با سرعت بالا واکسیناسیون صورت گیرد و در حین آن پروتکلهای بهداشتی فاصله اجتماعی، شستشوی دست ها و استفاده از ماسک رعایت شود.
بادفر افزود: نتایج این مطالعات بر اهمیت واکسیناسیون تاکید دارد و نیاز است که در زمینه سرعت واکسیناسیون در جامعه اقدام گردد ضمن آن که در حین واکسیناسیون باید فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک همچنان در سطح جامعه توسط شهروندان رعایت شود و این نتایج این امید را به ما می دهد که در آینده نزدیک مشکل همه گیری مرتفع خواهد شد.
این پژوهشگر افزود: یکی دیگر از مواردی که در این مطالعات مورد بررسی قرار گرفت، انتشار ویروس کرونا در بین کادر درمان بود. پرسنل درمانی افرادی هستند که احتمال درگیری آنها به این ویروس بیشتر است در حالیکه زمانی که کشور با پیک پنجم مواجه گردید این پیک در بین کادر درمان به وجود نیامد و این در شرایطی است که در زمان شیوع این ویروس، پیک این بیماری در بین کادر درمان بسیار بالاتر از عموم جامعه بود.
وی دلیل عدم مواجه پرسنل درمان با پیک پنجم را رعایت پروتکلهای بهداشتی و واکسیناسیون با نرخ بالا دانست و تصریح کرد: این حقیقت نشان داده است که اگر در جامعه رغبت بیشتری برای رعایت پروتکل ها ایجاد شود و همینطور واکسیناسیون سرعت بیشتری گیرد، ایمنی گله ای در سطح جامعه صورت خواهد گرفت و از پیک های بعدی جلوگیری خواهد شد.
بادفر افزود: الگوریتم های هوش مصنوعی به ما نشان داد که تفاوت کیفیت و اثر بخشی واکسن ها بین یک تا دو ماه می تواند باشد. به این معنا که اگر کل کشور ایران با واکسن های که طبق آمار اثر بخشی بیشتری در مقابل گونه های جدید دارند مانند« فایزر» و «مدرنا» واکسینه شود، در صورت واکسیناسیون با نرخ سریع در نهایت دو ماه زودتر به ایمنی جمعی خواهیم رسید.
به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، این مطالعات در دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین با راهنمایی و هدایت دکتر امیر حسین نیکوفر عضو هیات علمی صنعتی خواجه نصیر و به رهبری احسان بادفر و همکاری بعضی از دانشجویان کشور اجرایی شد. از این مطالعات تعدادی پروژه های کارشناسی و کارشناسی ارشد تعریف شده و نتایج این تحقیقات پس از یک سال تلاش در مجله بین المللی و بسیار معتبر Nonlinear Dynamics از انتشارات اشپرینگر به چاپ رسیده است.
منبع:

1400/09/06
20:56:00
0.0 /5
616
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
لینک دوستان آجاك
آجاک : آینده پژوهی