آجاک - acak آینده پژوهی
ستاری:

برای مرتفع ساختن موانع نخبگان به فرهنگ سازی نیاز داریم

برای مرتفع ساختن موانع نخبگان به فرهنگ سازی نیاز داریم

به گزارش آجاک سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری و رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به اینکه برای مرتفع ساختن موانع نخبگان به فرهنگ سازی نیاز داریم، تصریح کرد: باید با حل مشکلاتی نظیر سربازی نخبگان، بازگشت آنها را تسهیل نماییم.


به گزارش آجاک به نقل از خبرگزاری ایرنا، ستاری چهارشنبه شب با حضور در یک برنامه زنده تلویزیونی با عنوان "دغدغه های نخبگان، وظایف مسؤلان و چاره علمی مشکلات" با اشاره به اینکه در بسیاری از حوزه ها در منطقه بی نظیر هستیم، اضافه کرد: در تمام شاخه های بیوتکنولوژی پیشرو هستیم و بیشتر از ۲۵ دارو در این عرصه تولید کرده ایم.
او ضمن اشاره به این که در حوزه تجهیزات پزشکی، سلول های بنیادین و هوافضا وضعیت خوبی داریم و در حوزه آی سی تی هم استارتاپ های بسیار فوق العاده ای داریم، اظهار داشت: همینطور در حوزه فناوری ارتباطات و اطلاعات خیلی خوب عمل کرده ایم و این حوزه ها حوزه های اقتدار کشور است.
ستاری در ادامه به تعداد زیاد شرکتهای دانش بنیان اشاره نمود و با اشاره به اینکه هر جا تعداد شرکتهای دانش بنیان در دنیا بالا باشد مشکلات تحریم را راحتتر حل می کنند، اضافه کرد: هر چه تعداد شرکت ها و سایز شرکت ها بزرگ باشد میزان سرمایه گذاری که دارند بالا می رود.
معاون علمی و فناوری رئس جمهوری با تاکید براینکه این حوزه ها حوزه هایی است که می توانیم در مقابل تحریم مقاوم باشیم، اظهار داشت: اقتصاد دانش بنیان توسعه پیدا کرده است.
ستاری در ادامه ضمن اشاره به صندوق خطرپذیر، اضافه کرد: میزان وامی که بانکها هر سال به شرکتهای دانش بنیان می دهند چند ده هزار میلیارد تومان است و هم اکنون شرکتهای ما بیشتر از ۳۰۰ هزار میلیارد فروش دارند.
وی همینطور ضمن اشاره به این که نظام مالی که در بخش دانش بنیان کشور داریم شامل ۱۵ صندوق خطرپذیر است که در کنار بخش خصوصی فعال است، اظهار داشت: از این فرصت خوب برای پشتیبانی از شرکت ها باید استفاده کرد، حدود هفت هزار شرکت دانش بنیان داریم که بیشتر از ۳۵۰ هزار شغل مستقیم در این شرکت ها بوجود آمده است.
ستاری با اشاره به اینکه در حوزه های خاصی وابستگی به خارج از کشور بیشتر شده است، اضافه کرد: دارویی که می خواهیم صادر نماییم احتیاج دارد که استانداردهای طرف مقابل را بتوانیم بگذرانیم و بنابراین این ها فرهنگ جدیدی است که شرکت ها درحال توسعه آن هستند.
وی در ادامه ضمن اشاره به این که از نظر تعداد نیروی انسانی دولت های چاق و قوانین متناقضی داریم که مشکل ساز است و به زیست بوم جدید احتیاج داریم، اظهار داشت: هم اکنون بیشتر از ۵۰ پارک علم و فناوری داریم، ده ها کارخانه نوآوری درحال ساخت در کشور داریم، مراکز نوآوری، مراکز آموزشی، انواع شتابنده ها و نزدیک به هفت هزار شرکت دانش بنیان، حدود سه هزار شرکت خلاق و صدها هزار جوان که در این شرکت ها فعال می باشند و منبع زایش و نوآوری به حساب می آیند.
او افزود: در زیست بوم کسب و کار کشور یک فرهنگ جدید از راه شرکت هایی که درحال رشد هستند درحال رخ دادن است، چون پایه های فکری آنها بر مبنای ایده و فناوری است و این هدفی بوده که از روز اول درباره زیست بوم داشتیم.
وی اضافه کرد: این زیست بوم به سرعت درحال رشد است و تعداد شرکت ها افزوده می شود و فناوری های نوین در داخل کشور ایجاد می شود.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری اظهار داشت: توسعه یک مفهوم فرهنگی است و اگر فرهنگ درست شود در پایین دست آن کارخانه و نرم افزار آن هم درست خواهد شد، این یک فرهنگ است که باید جایگزین فرهنگ نفتی شود.
وی ضمن اشاره به این که پایه توسعه کشور، نیروی انسانی است و آموزش و پرورش نیروی انسانی اهمیت دارد به جهت اینکه در آینده توسعه را رقم بزند، اضافه کرد: در تعداد مقالات رتبه پانزدهم دنیا را داریم و در خیلی از حوزه های مهندسی از نظر تعداد مقالات جزو ۱۰ کشور اول دنیا هستیم.
ستاری اظهار داشت: بین صنعت و کارخانه تفاوت است، صنعت جایی است که نیاز به طراحی و ماشین سازی دارد تا بتوانیم نوآوری داشته باشیم، صنایع بزرگ ما در خیلی از موارد صنعت نیستند بلکه کارخانه هستند.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری همینطور ضمن اشاره به این که باید به این نتیجه برسیم که می توانیم جامعه را تکان دهیم، اضافه کرد: در سالیان گذشته نزدیک به سه هزار نفر را از ۲۰۰ دانشگاه برتر بازگردانده ایم که عمده این جوانان در استارتاپ ها مشغول به کار هستند.
او افزود: از ۲۰ دانشگاه برتر دنیا ۵۵۰ نخبه بازگشته اند و در ۱۰ دانشگاه برتر آمریکا کلاً بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ دانشجو داریم که اگر اکوسیستم درست شود، نخبه این پتانسیل را پیدا می کند که بتواند تاثیرگذاری داشته باشد و جذب اکوسیستم شود.
ستاری اظهار داشت: به جهت اینکه بتوانیم شرکتهای زیادی را زیر پوشش قرار دهیم، کانال شرکتهای خلاق را ایجاد کردیم و از ۷ هزار شرکت امکان دارد در جاهایی مشکلاتی وجود داشته باشد اما همیشه تلاش ما این است که به سطح مطلوب برسیم. مبحث این است که شرکت از خود چه چیزی دارد و بر مبنای چه ایده و نوآوری محصول دانش بنیان دارد.
وی در ادامه ضمن اشاره به این که ما دانش بنیان بودن را به شرکت نمی دهیم بلکه به محصول می دهیم، اضافه کرد: اگر عدد فروش محصول از عددی بالاتر باشد آن شرکت می تواند شرکتی دانش بنیان تلقی شود.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری همینطور ضمن اشاره به این که بزرگترین شرکتهای هوش مصنوعی منطقه را داریم، اظهار داشت: بیشتر از هزار برنامه نویس در این عرصه داریم یعنی هر روز بامداد یکسری نخبه وقتی از خواب بیدار می شوند کد هوش مصنوعی در بخش خصوصی می نویسند.
ستاری در ادامه با اشاره این که از زمانی که در بورس آنها بحث تشخیص چهره را انجام دادند تا کنون عده زیادی تشخیص چهره شده اند و این همان اوج تکنولوژی در حوزه هوش مصنوعی است، اضافه کرد: در حوزه هوش مصنوعی تکنولوژی های زیادی قابل بحث است. فناوری حوزه هوش مصنوعی کاملا بومی است.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری همینطور با اشاره به اینکه به کاری گیری تشخیص هویت آنلاین در بورس نمونه بارز فناوری نوین بومی در کشور است، اظهار داشت: برای مرتفع ساختن موانع نخبگان به فرهنگ سازی نیاز داریم، فناوری، حاصل سرمایه گذاری بخش خصوصی در پژوهش است و بنابراین فناوری باید مشتری داشته باشد.
وی با اشاره به اینکه صدها هزار جوان شاغل در پارک های فناوری کشور، لشکر حمله به ساختار سنتی کشور هستند، اضافه کرد: بیشتر از ۲۵ داروی بیوتک می سازیم که ترکیه یک دانه از این داروها را نمی تواند بسازد، چیزی که یک نخبه را در کشور نگه می دارد پول نیست، وقتی شرکتهای بیوتک حقوق های بالایی به نخبه ها می دهند می توانیم نخبه ها را جذب و حفظ نماییم.
ستاری ضمن اشاره به این که به رغم تبلیغات صورت گرفته، تنها ۱/۵ درصد از دانشجویان ما در خارج درحال تحصیل هستند، اظهار داشت: باید دانشجویان را تشویق کرد تا برای تحصیل به خارج بروند، آمریکا همچنان بزرگترین کلونی دانشجویان ما در خارج است و ما می توانیم با جذب نخبگان یک سیلیکون دیگر در کشور ایجاد نماییم.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری همینطور با اشاره به اینکه باید با حل مشکلاتی نظیر سربازی نخبگان بازگشت آنها را تسهیل نماییم، اضافه کرد: در ابتدای انقلاب ۵۱ هزار دانشجو در آمریکا داشتیم و ۱۰۰ هزار نفر دانشجو به صورت کلی در خارج از کشور داشتیم، درحالی که دانشجویان داخل کشور ۱۷۰ هزار نفر بودند یعنی حدود ۳۵ درصد از دانشجویان ما در خارج از ایران بودند، حالا تعداد دانشجویان ما به حدود ۵۵ هزار رسیده است و تعداد دانشجویان داخلی بیشتر از سه میلیون نفر است یعنی یک و نیم درصد دانشجویان ما خارج از کشور هستند.
وی در ادامه با اشاره به اینکه ما جزء کشورهایی هستیم که باید بچه هایمان را ترغیب نماییم که به خارج از کشور بروند، تا درس بخوانند و بر گردند، اظهار داشت: بعضی از کشورهای عربی بیشتر از ۳۰ درصد دانشجویانشان خارج از مرزهایشان درس می خوانند و آمریکا هنوز بزرگترین کلونی دانشجویی ماست، ما دانشجو در این کشور داریم و در رتبه سیزدهم هستیم.
ستاری همینطور ضمن اشاره به این که اعداد کمی مهاجرین نگران کننده نیست ولی باید نگران بحث های کیفی باشیم، اضافه کرد: ۱۱ هزار دانشجو در آمریکا داریم، تعداد قابل توجهی بورس دریافت می کنند و حدود ۹۰ درصد آنها در تحصیلات تکمیلی تحصیل می کنند و این نشان داده است که کیفیت این دانشجویان ما خوب است.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در انتها اظهار داشت: برنامه ای را از چند وقت پیش برای بحث بازگشت نخبگان آغاز کرده ایم یعنی هدف ما تمرکز بر روی سیاست های بازگشت است بنابراین ما ایده هایمان را از بعضی از کشورها می گیریم.


منبع:

1400/08/28
22:25:23
0.0 /5
626
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
آجاک : آینده پژوهی