آجاک - acak آینده پژوهی

حل مشکلات صنایع در اولویت فعالیت مراکز تحقیقاتی قرار گیرد

حل مشکلات صنایع در اولویت فعالیت مراکز تحقیقاتی قرار گیرد

به گزارش آجاک مرکزی مدیر مرکز تحقیقات فناوری آلومینیوم دانشگاه صنعتی اراک اظهار داشت: هم اکنون خیلی از مشکلات و چالش های صنایع جهان با ارتباط موثر با مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی برطرف شده است و نیاز است در داخل کشور نیز حل مشکلات صنایع در اولویت فعالیت مراکز تحقیقاتی قرار گیرد.


امیرحسین ربیعی در گفت و گو با ایسنا اشاره کرد: باتوجه به چشم انداز افق 1404، ظرفیت تولید آلومینیوم در کشور می بایست به یک و نیم میلیون تن برسد، ولی معدن بوکسیت در کشور بسیار محدود است. بعنوان مثال ظرفیت معدن بوکسیت جاجرم برای تولید آلومینا نهایتاً 250 هزار تن در سال است، در نتیجه می توان گفت یکی از با اهمیت ترین مشکلات صنایع آلومینیوم کشور بحث تهیه مواد اولیه است.
وی اضافه کرد: چالش دوم صنایع آلومینیوم کشور، تولید برق مورد نیاز برای تولید است. مصرف برق صنایع آلومینیوم بسیار بالاست بعنوان مثال کارخانه آلومینیوم سازی ایران در شهر اراک حدود ۳۴۰ مگاوات در روز برق مصرف می کند که بیش از یک سوم برق شهری است و در وضعیت بحرانی تامین برق، صنایع آلومینیوم می بایست مصرف برق خودرا تا یک سوم کاهش دهند.
وی افزود: یکی دیگر از چالش های مهم صنایع آلومینیوم استان، بحث زیست محیطی و آلایندگی این صنایع است که مشکلات جدی را برای شهروندان شهرهای مجاور این صنایع به وجود آورده است. فرسودگی تجهیزات استفاده شده در صنایع آلومینیوم و راندمان پایین پروسه تولید از دیگر مشکلات جدی این صنایع است.
ربیعی با اعلان اینکه موضوع ارتباط دانشگاه ها با صنایع و استفاده از ظرفیت علمی مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی برای حل مشکلات به ویژه در بخش صنعت کشور، همیشه مورد تاکید مسئولان ارشد نظام همچون رهبر معظم انقلاب بوده که بر ارتباط محکم دانشگاه و صنعت و حل مشکلات با بهره گیری از ایده ها، علم، دانش، تکنولوژی موجود و به روز در دانشگاه ها تاکید شده است، اضافه کرد: مرکز تحقیقات آلومینیوم در امتداد حل مشکلات مذکور، همکاری خوبی با صنایع آلومینیوم استان داشته است که نیاز است این همکاری ها توسعه یابد.
وی درباب مرکز تحقیقات آلومینیوم اظهار نمود: این مرکز توسط دانشگاه صنعتی اراک بر طبق مجوز شماره 96549/22/2 مورخ 29 خرداد 95 از شورای گسترش آموزش عالی تأسیس شده است. این مرکز، تنها مرکز تحقیقاتی دارای مجوز رسمی در ارتباط با صنایع آلومینیوم در کشور است. مرکز تحقیقات آلومینیوم با بهره بردن از دانش متخصصان و همین طور ارتباط مستمر با صنایع آلومینیوم منطقه، با اهمیت ترین مشکلات و نیازهای فناورانه صنایع آلومینیوم را شناسایی کرده است.
ربیعی اظهار داشت: این مرکز همچنین، چندین پیشنهاده پژوهشی از اساتید برجسته کشوری جهت حل این چالش ها به صنایع آلومینیوم ارسال کرده و با ایجاد یک پل ارتباطی بین متخصصان و صنعتگران اهتمام کرده است، مشاوره های تخصصی و فنی به این صنایع عرضه نماید. همین طور جهت هدایت پایان نامه های دانشگاهی به سمت رفع نیازهای فناورانه و موانع تولید صنایع آلومینیوم، چندین پروژه دانشجویی دراین زمینه تعریف شده است.
وی درباره دلیل تاسیس این مرکز در شهرستان اراک توضیح داد: آلومینیوم بعد از فولاد، بیشترین تولید و مصرف را در جهان دارد. بطوریکه میزان مصرف آن به تنهایی بیش از مجموع فلزات غیرآهنی دیگر است. آلومینیوم به سبب خاصیت های منحصر بفرد و کاربرد فراوان در صنایع هوا فضا، کشتی سازی، حمل و نقل، نظامی، ساختمان، تجهیزات الکتریکی و بسته بندی مواد غذایی در دنیا مورد توجه قرار گرفته و حتی آنرا فلز قرن 21 نامیده اند.
ربیعی اظهار داشت: باتوجه به استقرار صنایع بزرگ و منحصر بفرد بالادستی و صنایع متنوع و گوناگون پایین دستی صنعت آلومینیوم کشور در شهر صنعتی اراک و نیاز مبرم این صنایع به یک مرکز تحقیقاتی دانش بنیان بومی، دانشگاه صنعتی اراک بعنوان تنها دانشگاه صنعتی استان مرکز تحقیقات و فناوری آلومینیوم را در قطب آلومینیوم کشور یعنی شهر اراک راه اندازی کرده است. با توجه به این که جهت ادامه حیات و بقا در بازار گسترده و کاملا رقابتی آلومینیوم در سطح جهانی و منطقه، نیاز به دستیابی به فناوری های پیشرفته و انجام تحقیقات کاربردی بمنظور بومی سازی تکنولوژی های روز جهانی هست، پس مرکز تحقیقات و فناوری آلومینیوم می تواند باتوجه به مزیت همجواری با صنایع بزرگ تولیدی آلومینیوم و بازار مصرف گسترده در صنایع پایین دستی آن زمینه سوددهی و رقابت پذیری را با شناسایی مشکلات صنایع تولیدی و ارائه تکنولوژی های جدید برای آنها فراهم آورد و با این رویکرد گام های موثری جهت پیشرفت صنعت آلومینیوم کشور برداشته است.
وی اشاره کرد: این مرکز در نظر دارد تا در کنار مباحث پژوهشی، نیروهای متخصص و کارآمد را برای صنایع آلومینیوم استان و کشور تربیت کرده و دوره های آموزشی تخصصی را جهت صنعتگران و دانشگاهیان فراهم آورد. در این راستا بستر بسیار مناسبی برای ارتباط با صنایع آلومینیوم مستقر در اراک فراهم گشته است.
وی اشاره کرد: تفاهم در همکاری آموزشی-پژوهشی با صنعت آلومینیوم و بهره برداری حداکثری از پتانسیل های علمی و اجرائی دانشگاه و صنعت در امتداد ارائه خدمات پژوهشی مسئولانه با رعایت ارزش های حرفه ای و با هدف تبدیل یافته های پژوهش و دانش به فناوری و صنعت از اهداف اصلی و مهم مرکز تحقیقات و فناوری آلومینیوم است.
ربیعی بیان کرد: ارتقاء رتبه تولید آلومینیوم کشور در منطقه، توسعه و بومی سازی فناوری های پیشرفته در صنعت آلومینیوم، توسعه کمی و کیفی فناوری های تولید آلومینیوم در مراحل مختلف، تربیت و توانمندسازی نیروهای متخصص و کارآمد در صنعت آلومینیوم، افزایش راندمان در فرآیندهای تولید آلومینیوم و کاهش اثرات مخرب زیست محیطی ناشی از مراحل مختلف تولید آلومینیوم و... از دیگر اهداف این پژوهشکده شمرده می شود.

منبع:

1400/08/03
09:27:49
0.0 /5
609
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی