آجاک - acak آینده پژوهی
در یك مطالعه روی موش ها عنوان شد

نقش پوست موز در پیشگیری از تشكیل سنگ كلیه

نقش پوست موز در پیشگیری از تشكیل سنگ كلیه

به گزارش آجاک نتایج یک تحقیق بر روی موش های صحرایی نشان داد که عصاره پوست موز می تواند در پیشگیری از تشکیل سنگ های کلیوی اگزالات کلسیم موثر باشد.به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، یکی از اقدامات مهم برای جلوگیری از بروز بیماری های کلیوی، پیشگیری از تشکیل سنگ کلیه است. تعریق زیاد با فعالیت فیزیکی و کم نوشیدن مایعات و آب در هوای گرم و کاهش مایعات بدن، شانس مبتلا شدن به سنگ های کلیه را زیاد می کند. سنگ های دستگاه ادراری زمانی تشکیل می شوند که حجم ادرار کم شود و مواد تشکیل دهنده سنگ در ادرار افزایش یابد.

مواد اصلی تشکیل دهمده سنگ های کلیه شامل اگزالات کلسیم، فسفات کلسیم، اسید اوریک، استرویت، سیستئین و یا مخلوطی از این مواد با فسفات آمونیوم-منیزیم است. این مواد می توانند کریستالی شوند و به توده های بزرگ تر (سنگ) تبدیل شوند. ۷۵ درصد از سنگ های کلیوی از نوع کلسیمی شامل اگزالات کلسیم، فسفات کلسیم و یا تلفیقی از اگزالات و فسفات هستند.

مصرف میوه موز به علت داشتن پتاسیم زیاد سبب بهبود کارایی کلیه می شود. پتاسیم دفع کلسیم در ادرار را کاهش داده و خطر سنگ کلیه را کم تر می کند. همینطور اگزالات یکی از عاملهای مهم در تشکیل سنگ کلیه است. میزان تولید و دفع اگزالات در زمان کمبود ویتامین B6 افزایش می یابد، ازاین رو مصرف این ویتامین و مواد غذایی دارای این ویتامین مثل موز امکان دارد درمان کمکی برای سنگ کلیه باشد.

با توجه به موارد عنوان شده، پژوهشگران با انجام یک مطالعه تأثیر عصاره پوست موز را در بروز سنگ کلیه در موش های صحرایی بررسی کردند.

برای انجام این مطالعه عصاره هیدروالکلی پوست موز تهیه شد و ۳۲ سر موش صحرایی به صورت تصادفی به شش گروه تقسیم شدند. گروه کنترل مثبت به مدت ۳۱ روز تنها غذا و آب دریافت نمودند، گروه کنترل منفی به همراه غذا و آب محلول اتیلن گلیکول یک درصد (برای القای تشکیل سنگ کلیه) دریافت نمودند، گروه های شاهد به همراه غذا و آب محلول عصاره پوست موز با غلظت های مختلف به صورت خوراکی دریافت می کردند و گروه های تجربی هم هم عصاره پوست موز (با غلظت های مختلف) و هم محلول اتیلن گلیکول دریافت می کردند.

پس از ۳۱ روز موش ها بیهوش شدند و پژوهشگران بعد از خون گیری، میزان کراتینین، اسید اوریک و اوره را در خون وکلسیم، اوره، سیترات، اگزالات و pH ادرار را اندازه گیری کردند. همینطور کلیه موش ها هم به شیوه میکروسکوپی بررسی شدند.

بررسی های این مطالعه نشان داد میزان کراتینین، اسید اوریک و اوره خون و کلسیم ادرار در موش های کنترل منفی و موش های گروه تجربی دو اختلاف مفهوم دار دارند.

بررسی های بافت شناسی کلیه هم نشان داد در موش هایی که عصاره پوست موز مصرف کرده بودند، بافت کلیه بهبود یافته و تعداد بلورهای اگزالات کلسیم کمتر شده بود.

نتایج این مطالعه از آن حکایت می کند که عصاره پوست موز در پیشگیری از ایجاد سنگ کلیه و بهبود عوارض ناشی از سنگ کلیه موثر است و می تواند ساخت کریستال های اگزالات کلسیم و تخریب بافت کلیه را کم کند. با این وجود انجام مطالعات بیشتر در مورد تایید این نتایج ضروریست.

در انجام این تحقیق سمیرا بابای نوروزی، پرستو رحیمی و مهدی رهنما؛ پژوهشگران گروه زیست شناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه به صورت مقاله علمی با عنوان «بررسی اثر عصاره هیدروالکلی پوست موز بر بروز سنگ کلیه اگزالات کلسیمی در موش های نر صحرایی نژاد ویستار القاء شده توسط اتیلن گلیکول»، در فصل نامه علمی پژوهشی فیزیولوژی و تکوین جانوری، انتشار یافته است.
1400/03/29
12:08:51
0.0 /5
643
تگها: پژوهش , دستگاه
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی