آجاک - acak آینده پژوهی

تولید واكسن ضدكرونای جدید با كمك فناوری نانو

تولید واكسن ضدكرونای جدید با كمك فناوری نانو

به گزارش آجاک شرکت اس تی فارم در کره جنوبی مبادرت به تولید واکسن ضدکرونا با استفاده از نانوذرات لیپیدی کرد، فناوری که در واکسن های مدرنا و فایزر هم استفاده می شود، این واکسن جدید برای ایجاد مصونیت مقابل جهش های مختلف مناسب می باشد و امکان تولید انبوه آن وجود دارد.


به گزارش روز چهارشنبه ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، اس تی فارم (ST Pharm) اخیرا آغاز به تولید نخستین واکسن mRNA کووید-۱۹ مبتنی برLNP در کره جنوبی کرده است، واکسنی که می تواند برای پاسخ دهی به انواع واریانت های ویروس کرونا مناسب باشد.
در تولید این واکسن، اس تی فارم می خواهد از فناوری LNP استفاده نماید که در توسعه واکسن mRNA شرکت فایزر و مدرنا استفاده شده است.
این واکسن جدید، علاوه بر آنتی ژن پروتئین سنبله، سبب تقویت آنتی ژن دوم شده و اضافه شدن اپی توپ سلول T را هم به دنبال دارد، طبق گفته مسؤلان این شرکت، این قطعه پپتید می تواند پاسخ سلول های T ایمنی را افزایش دهد.
اس تی فارم انتظار دارد که این واکسن با استفاده از پروتئین سنبله بعنوان یک آنتی ژن منفرد، اثر برتری نسبت به واکسن های mRNA موجود داشته باشد و در پیشگیری از موارد مبتلا شدن به جهشهای مختلف اثربخشی بالایی داشته باشد.
در بیانیه این شرکت آمده است: ما سه ماده نامزد STP۲۱۰۴، STP۲۱۰۸ و TP۲۱۲۰ را با کارایی عالی از ۲۲ ماده اولیه کشف شده برگزیده ایم، هنگامی که در مورد گزینه نهایی تصمیم گرفتیم، آزمایش های بالینی مرحله ۱ را در این سال آغاز خواهیم کرد.
این شرکت از فناوری ۵′-capping برای توسعه این محصول بهره برده است، فناوری که به صورت پتنت به ثبت رسیده است، اس تی فارم می خواهد با به حداکثر رساندن مزایای توسعه سریع واکسن هایmRNA، در نیمه اول سال ۲۰۲۲ درخواست تأیید استفاده اضطراری از آنرا ارائه می دهد.
این شرکت در بیانیه خود یادآور شد:: با استفاده از این تکنولوژی، ما هم اکنون ۱۶ نوع مختلف محصول را توسعه داده ایم، استفاده از غربالگری کتابخانه این مزیت را دارد که برای نامزدهای جدید دارویی بهینه سازی شده است، باآنکه CleanCap پلتفرمی است که به صورت انحصاری برای تولید داروهای mRNA جدید در سرتاسر جهان استفاده می شود، اما به علت علاقه انفجاری آن تأخیر در تأمین وجود دارد.
این شرکت انتظار دارد که فناوری Smartcap آنها در آینده سهم قابل توجهی از بازار را بدست آورد، اس تی فارم گفته است که این شرکت می تواند لیپیدهای قابل یونیزاسیون و لیپیدهای پلی اتیلن گلیکول (PEG) لیپیدی مورد استفاده در LNP را در مقیاس بیشتر از یک تن، سالانه تولید نماید و به این شرکت اجازه می دهد تا بیشتر از یک میلیارد دوز واکسن movna Covid-۱۹ در سال تولید نماید.منبع:

1400/03/20
00:24:58
0.0 /5
702
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
آجاک : آینده پژوهی