آجاک - acak آینده پژوهی
برای نخستین بار در كشور؛

ابداع روشی نو دركنترل خوردگی خطوط لوله های نفت و گاز

ابداع روشی نو دركنترل خوردگی خطوط لوله های نفت و گاز

به گزارش آجاک گروه تحقیقاتی دانشکده مهندسی مواد و متالورژی دانشگاه تهران، برای اولین بار در کشور موفق به استفاده از روش «نویز الکتروشیمیایی» برای کنترل خوردگی و پایش خطوط لوله های نفت و گاز شدند.


در این روش که حاصل تلاش گروه تحقیقاتی دانشکده مهندسی مواد و متالورژی دانشگاه تهران به سرپرستی دکتر سعیدرضا الله کرم است، اندازه گیری نویز توسط آنالیز نوسانات خود به خودی پتانسیل و جریان الکتروشیمیایی برای فلز در حال خورده شدن و در شرایط غیر پلاریزه انجام می شود.
به گزارش روز شنبه دانشگاه تهران الله کرم در مورد اهمیت این ابداع با بیان اینکه، خوردگی در صنایع یکی از بزرگترین معضلاتی است که منجر به تحمیل هزینه های گزاف سالیانه و در بعضی موارد اتفاقات ناگوار جانی و زیست محیطی در کشور می شود، اضافه کرد: یکی از مهم ترین منابع خسارت در صنایع نفت و گاز، خطوط انتقال و مخازن است.
وی افزود: ایران با داشتن بیشتر از یکصد هزار کیلومتر خطوط لوله های انتقال نفت، گاز، آب یکی از پر ازدحام ترین مناطق جغرافیایی از نظر خطوط لوله در بین کشورهای منطقه است.
استاد مهندسی مواد و متالوژی پردیس دانشکده های فنی دانشگاه تهران ضمن اشاره به اینکه، اصولاً پدیده نویز الکتروشیمیایی بعنوان ماهیت تصادفی فرایند خوردگی در نظر گرفته می شود، اضافه کرد: این تغییرات به صورت کاملاً موضعی ناشی از سرعت حرکت سیال و تغییرات دما و pH و همینطور ترکیب شیمیایی سیال، سبب کاهش خواص فیزیکی و در نتیجه مقاومت به خوردگی فلز می شود و با تولید نویزهایی در پتانسیل و جریان فلز در فرکانس های بسیار پایین سبب بروز خوردگی های موضعی نظیر حفره دار شدن می شوند.
وی افزود: از منظر دیگر جوانه زنی و رشد حفرات و شکست لایه های محافظ سطحی هم می تواند منشأ تولید نویزهای الکتروشیمیایی باشد. بنابراین در روش اندازه گیری این نوسانات میتوان به ماهیت خوردگی، به خصوص خوردگی های موضعی به عنوان مؤثرترین عوامل تخریب تجهیزات و مخصوصاً خطوط انتقال پی برد.
این فعال عرصه فناوری افزود: علاوه بر این، دیگر روش های پایش برای تشخیص خوردگی های موضعی، بسیار محدود و بسیار هزینه بر است.
سرپرست تیم تحقیقاتی ابداع جدید استفاده از روش «نویز الکتروشیمیایی» برای کنترل خوردگی و پایش خطوط لوله های نفت و گاز در مورد کاربردهای این روش افزود: از مهم ترین کاربردهای روش اندازه گیری نویز الکتروشیمیایی میتوان به پایش و کنترل خوردگی، تعیین مکانیزم های خوردگی، مطالعه فرایندهای خاص خوردگی و بهینه سازی میزان تزریق مواد بازدارنده جهت کنترل خوردگی اشاره نمود.
الله کرم اضافه کرد: از این روش که تجهیزات اندازه گیری آن به صورت کامل در ایران و توسط تیم دانشگاهی طراحی و ساخته شده برای اولین بار به صورت برخط (on-line)جهت بهینه سازی میزان تزریق مواد بازدارنده و همزمان کنترل خوردگی خط انتقال گاز از فاز ۶ به فاز ۱۰ شرکت پارس جنوبی در عسلویه و همینطور در پالایشگاه سرخون و قشم استفاده شده است.
این طرح تحقیقاتی از سال ۱۳۹۲ شروع شده که با طراحی و ساخت دستگاه استفاده از آن در خطوط انتقال گاز شروع شده است.منبع:

1400/02/20
11:38:41
0.0 /5
609
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
آجاک : آینده پژوهی