آجاک - acak آینده پژوهی

پرواز بالگرد نبوغ بر فراز مریخ به تعویق افتاد

پرواز بالگرد نبوغ بر فراز مریخ به تعویق افتاد

به گزارش آجاک سازمان فضایی آمریکا (ناسا) نخستین پرواز بالگرد نبوغ بر فراز سیاره مریخ را دست کم تا روز چهارشنبه به تاخیر انداخت.


به گزارش روز یکشنبه خبرگزاری یونایتدپرس، ناسا این تاخیر را در یک بیانیه خبری اعلام نمود. این تصمیم به دنبال توقف ناگهانی آزمایش چرخش با سرعت بالای روتروهای این بالگرد در روز جمعه اتخاذ شد.
به گفته ناسا، تایمر دیده بان این بالگرد بدون سرنشین هنگامی که تلاش در انتقال کامپیوتر پرواز از حالت «پیش از پرواز» به حالت «پرواز» داشت، به اتمام رسید.
تایمر دیده بان بر توالی دستور نظارت می کند و هرگونه مشکل احتمالی را به سیستم اخطار می دهد و از پیشروی سیستم در هنگام شناسایی مشکل جلوگیری می کند.
ناسا وضعیت این بالگرد را «ایمن و سالم» توصیف و اعلام نمود که گروه مأموریت بالگرد نبوغ از راه دور در حال بررسی برای تشخیص و درک این آزمایش چرخش با سرعت بالا هستند.
آزمایش روز جمعه آخرین آزمایش مهم پیش از نخستین پرواز برنامه ریزی شده این بالگرد بود. ناسا ابتدا نخستین پرواز بالگرد نبوغ را برای روز یکشنبه برنامه ریزی کرده بود، با این وجود نتایج به علت تأخیر در انتقال داده، تا روز دوشنبه در دسترس نبودند.
دو جفت تیغه های این بالگرد برای چرخش در جهت مخالف با سرعت بیشتر از دو هزار و ۵۰۰ دور در دقیقه طراحی شده اند. پره های روتور برای تأمین انرژی این بالگرد بدون سرنشین چهار پوندی از اتمسفر رقیق مریخ، که تراکم آن تنها یک درصد اتمسفر زمین است، باید حدود هشت برابر سریعتر از بالگردهای معمولی بچرخند.
کاوشگر «استقامت» ناسا بعد از فرود بر سطح مریخ در ماه فوریه، نبوغ را بر سطح این سیاره سرخ پیاده کرد. این بالگرد ۸۵ میلیون دلاری نخستین بالگرد ارسال شده به سیاره ای دیگر است و جهت بررسی فناوری های مورد نیاز برای پرواز در سیارات دیگر طراحی شده است.
نبوغ ۲ دوربین به همراه دارد که اطلاعات پرواز را ثبت می کند. این اطلاعات توسط مریخ نورد استقامت هم مشاهده خواهد شد. درصورتی که همه چیز به خوبی پیش رود، نبوغ در طول سفر ۳۱ روزه در مریخ، چندین پرواز طولانی مدت بر روی دهانه «جزرو» در سطح مریخ انجام خواهد داد. ارتفاع هر پرواز نباید بیشتر از پنج متر باشد و طول مسیر آن ۹۰ متر خواهد بود.
کاوشگر استقامت روز پنجشنبه ۳۰ ژوئیه ۲۰۲۰ (نهم مرداد ۱۳۹۹) زمین را به مقصد سیاره سرخ ترک کرده بود. استقامت بزرگ ترین و پیچیده ترین کاوشگری است که تابحال به سیاره مریخ ارسال شده و مقرر است یک مأموریت ۲ ساله را برای جستجوی علائم حیات و آماده سازی مقدمات برای دیدارهای آتی انسان ها بر سطح این سیاره سرخ انجام دهد.


1400/01/23
10:44:07
0.0 /5
629
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی