آجاک - acak آینده پژوهی
نتایج یك تحقیق در دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی؛

بهداشت و پیشگیری مقدم بر درمان نیست

بهداشت و پیشگیری مقدم بر درمان نیست

نتایج یک رساله دکتری در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نشان میدهد سهم اخبار سلامت در خبرگزاری های ایران فقط 2.6 درصد است.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، بر اساس این تحقیق که سمیرا محمدی به راهنمایی دکتر نسترن کشاورز محمدی و دکتر علی رمضانخانی و مشاوره دکتر اکبر نصراللهی و دکتر علی منتظری انجام داد؛ حدود یک سوم از 2.6 در صد اخبار سلامت خبرگزاری ها به پیشگیری سطح اول(بهداشت) اختصاص دارد و سهم مطالب مربوط به پیش گیری از بیمارها و حوادث با 0.85 درصد حتی به یک درصد هم نمی رسد.
تحقیق در سه مرحله متوالی برای شناخت وضع موجود، دلیلهای و راهکارهای بهبود آن انجام شد. نتایج دیگر مرحله اول گویای آنست که محتواهای در رابطه با سلامت نشان میدهد که در خیلی از خبرگزاری ها سرویس اختصاصی سلامت وجود ندارد و رویکرد اتخاذ شده سلامت محور نیست بلکه بیماری محور است.
در مرحله دوم مطالعه که طی مصاحبه های عمیق چرایی و چگونگی وضع موجود و راهکارهای بهبود و ارتقاء وضع موجود در خبرگزاری ها، دیدگاه متخصصان سلامت با سابقه کار در حوزه رسانه، خبرنگاران سلامت و مدیران و کارشناسان روابط عمومی وزارت بهداشت و سازمان های در رابطه با سلامت، مورد بررسی قرار گرفت، دلیلهای گوناگون ولی به هم وابسته و تآثیرگذار بر ایجاد وضع موجود پوشش رسانه ای شناسایی شد.
مهمترین دلیلهای شناسایی شده شامل رویکردهای سازمانی، ضعف مهارتی و عملکردی ذیربطان و نقش اقتصاد در جهت گیری مطالب سلامت بود.
در مرحله سوم مطالعه قسمتی از راهکارهای پیشنهادی در این مطالعه به بوته آزمایش گذاشته شد، و جهت بررسی تأثیر اجرای این راهکارها باردیگر پوشش خبرگزاری ها در بازه زمانی 3ماه در سال 98(بازه زمانی مشابه سال 97) مورد بررسی قرار گرفت. یافته های این مرحله از مطالعه نشان داد که تعامل بهتر بخش رسانه با بخش بهداشت و ارتقای سلامت و آموزش خبرنگاران در مورد اهمیت اولویت پیشگیری و بهداشت به درمان، موجب افزایش بیش از دوبرابر و نیم سهم مطالب پیشگیری نسبت به زمان مشابه قبلی در خبرگزاری های مورد مداخله بود.
این مطالعه نشان می دهد، بااینکه پوشش مطالب سلامت به خصوص در بعد پیشگیری وضعیت مطلوبی ندارد اما این وضعیت قابل بهبود است و می توان از ظرفیت موجود خبرگزاری ها استفاده بهینه تری برای آموزش بهداشت و ارتقای سلامت جامعه نمود، بشرطی که تعامل بهتری بین حوزه سلامت و رسانه صورت بگیرد.
با توجه به نتایج حاصل از این مطالعه می توان اظهار داشت که وضعیت نامطلوب کنونی تنها به سبب عملکرد ناکافی رسانه ها نیست بلکه حوزه بهداشت و سلامت نیز از ظرفیت رسانه ها در افزایش دانش بهداشتی، ارتقای سلامت و نهادینه کردن فرهنگ سلامت و ایجاد و تغییر قوانین موثر بر سلامت در جامعه غفلت کرده اند.1399/11/24
18:42:35
0.0 /5
650
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی