آجاک - acak آینده پژوهی
در گفت و گوی آجاك با رئیس پژوهشگاه ابن سینا عنوان شد؛

از تولید آنتی ژن های كرونا تا اتخاذ تمهیداتی برای مقابله با موج چهارم انتشار كرونا

از تولید آنتی ژن های كرونا تا اتخاذ تمهیداتی برای مقابله با موج چهارم انتشار كرونا

رئیس پژوهشگاه ابن سینا با بیان این كه آنتی ژن های كرونا برای ساخت كیت های سرولوژی در این پژوهشگاه تولید می شود درباره اقداماتی برای مقابله با موج چهارم انتشار كرونا اظهار داشت: آزمایشگاه تشخیص كرونای پژوهشگاه ابن سینا برای فصل پاییز و زمستان ظرفیت خویش را افزایش داده تا در صورت مواجهه با موج چهارم انتشار كرونا امكان پاسخگویی به نیاز تشخیصی بیمارستان ها و مراكز درمانی در شهر تهران فراهم باشد.


دکتر محمدرضا صادقی در گفتگو با ایسنا، در توضیح مفهوم آنتی ژن های ویروس اظهار داشت: اگر ویروس را به شکلی یک میکروارگانیسم زنده در نظر بگیریم، ویروس کرونا هم مانند دیگر ویروس ها یک سری پروتئین و اسیدهای نوکلئیک دارند. این پروتئین ها، کمک می کنند ویروس وارد سلول های میزبان شود.
وی ادامه داد: ویروس ها وقتی وارد سلول می شوند در نهایت از سلول میزبان استفاده و خویش را تکثیر می کنند. فرق باکتری با ویروس این است که ویروس یک اسید نوکلئیک یا دی ان ای و آران ای دارد که یک سری پروتئین از این دی ان ای و آران ای محافظت می کنند. این پروتئین ها توسط سیستم ایمنی شناخته می شوند و در مقابل آنها آنتی بادی تولید می کند و بعد با استفاده از آنتی بادی ویروس را از بین می برد. امروزه واکسن خیلی از ویروس های ایجاد کننده بیماری آنفلوانزا، سرخک، سرخچه و... همان پروتئین است. در مورد ویروس ها، این پروتئین یا با استفاده از مهندسی ژنتیک به صورت نوترکیب تولید می شود یا ویروس ضعیف شده فاقد قدرت بیماری زایی را به بدن منتقل می نماییم.
رئیس پژوهشگاه ابن سینا درباره ی کاربردهای استفاده از آنتی ژن های ویروسی اظهار داشت: یک کاربرد آنتی ژن ها این است که آنها ترکیباتی هستند که بدن ضد آنها آنتی بادی می سازد و از این راه مصونیت کسب می کند. فردی که مبتلا به یک بیماری ویروسی باشد، اگر به پزشک رجوع کند برای این که متوجه شوند مبتلا است یا قبلا مبتلا شده و الان ایمن است یا خیر؟ آزمایشاتی را انجام می دهد که آنتی بادی یا پادتن آن ویروس در بدن شخص وجود دارد یا خیر. مثلاً فردی را در مقابل ویروس هپاتیت واکسینه گردیده است جهت بررسی وجود آنتی بادی ضد ویروس مورد بررسی قرار می گیرد.
صادقی با بیان این که «روش های تشخیص وجود آنتی بادی در بدن مستلزم وجود مولکولی است که آنتی بادی به آن متصل شود» اظهار داشت: آن مولکولی که آنتی بادی های بدن ما را شناسایی می کند، همین آنتی ژن ویروس می باشد. متخصصان، این آنتی ژن ها را از ویروس جدا کرده و یا با مهندسی ژنتیک تولید می­کنند و در روش های ایمنولوژیک جهت بررسی ایمنی بدن افراد استفاده می­کنند. به صورت کلی آنتی ژن های ویروس های هپاتیت، ایدز، اوریون و بسیاری دیگر از ویروس ها دو کارکرد دارند. یکی برای تولید واکسن و ایمن کردن افراد است و کاربرد دیگر آن سنجش میزان آنتی بادی در خون افراد است.
رئیس پژوهشگاه ابن سینا با اشاره به وجود کیت های سرولوژی در بازار ایران درباره ی کاربرد آنتی ژن ها در آنها بیان نمود: افرادی که به کرونا مبتلا شده اند می توانند با استفاده از این کیت ها سطح IgG و IgM خون آنها بررسی می ­شود. این کیت ها احتیاج به آنتی ژن های ویروسی دارند. ویروس کرونا، آنتی ژن های مختلفی دارد که این آنتی ژن ها کارکردهای متفاوتی دارند. با استفاده از مهندسی ژنتیک، ژن های ویروسی را استخراج و آنتی ژن های ویروس را در یک میزبان باکتریایی یا میزبان سلول پستانداران تولید می کنند. ازاین رو ما سلولی داریم که تولیدکننده آنتی ژن های ویروس کرونا است. این آنتی ژن ها جمع آوری و خالص سازی می شود. خیلی از کمپانی ها و شرکت های فعال در این حوزه تولید کیت، در ابتدای انتشار کرونا این پروتئین ها را از خارج از کشور تهیه کردند اما با عنایت به نیاز کشور، محققان پژوهشگاه ابن سینا این آنتی ژن ها را تولید کردند و در اختیار شرکت های تولیدکننده کیت های سرولوژی کرونا قرار دادند.
وی افزود: بخشی از این آنتی ژن ها می تواند در تهیه واکسن استفاده شوفد. تولید واکسن کاری زمان بر است که تخصص خاصی نیاز دارد ازاین رو همکاران ما این آنتی ژن ها را صرفاً جهت استفاده شرکت های تولیدکننده کیت سرولوژی تولید کرده اند.
رئیس پژوهشگاه ابن سینا درباره دیگر اقدامات این پژوهشگاه در جهت مقابله با کرونا اظهار داشت: تولید کیت مولکولی تشخیص کرونا هم در دستور کار همکاران ما قرار گرفته است. پژوهشگاه ابن سینا در ایام ابتدایی انتشار کرونا آزمایشگاه مولکولی تشخیص کرونا را راه اندازی نمود. یکی دیگر از اقدامات انجام شده، فراهم شدن این امکان است که اگر افرادی در فصول سرما علایم مشابه کرونا داشته باشند، می تواند با رفتن به آزمایشگاه مشخص نماید بیماری ای که به آن گرفتار شده کرونا است یا آنفلوانزا، حتی امکان تشخیص نوع آنفلوانزا، هم وجود دارد. آزمایشگاه تشخیص کرونای پژوهشگاه ابن سینا برای فصل پاییز و زمستان ظرفیت خویش را افزایش داده است که در صورت مواجهه با موج چهارم انتشار کرونا امکان پاسخگویی به نیاز تشخیصی بیمارستان ها و مراکز درمانی در شهر تهران فراهم باشد.1399/07/19
11:54:38
5.0 /5
824
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
آجاک : آینده پژوهی