آجاک - acak آینده پژوهی

سیروس برزو، روزنامه نگار حوزه علم، بر اثر كرونا درگذشت

سیروس برزو، روزنامه نگار حوزه علم، بر اثر كرونا درگذشت

آجاك: سیروس برزو، روزنامه نگار، سردبیر و موسس ماهنامه «مرزهای بیكران فضا»، امروز (یكشنبه، 13 مهر) بر اثر مبتلاشدن به بیماری كرونا زندگی را بدرود گفت.


به گزارش گروه فرهنگی ایرنا این روزنامه نگار باسابقه (متولد ۱۳۳۲) عمر خودرا وقف روزنامه نگاری و ترویج علوم فضایی در کشور کرد. وی مدتی پیش به بیماری کرونا مبتلا شد و بعد از روزها مبارزه با بیماری، بامداد امروز همزمان با آغاز هفته جهانی فضا و سالگرد پرتاب اولین ماهواره جهان به فضا، چشم از جهان فرو بست.
برزو در دهه ۶۰ سردبیر کیهان علمی و بنیانگذار ماهنامه فناوری فضایی با عنوان مرزهای بیکران فضا بود و به مدت قریب دو سال سمت مشاور سازمان فضایی را بر عهده داشت.
این روزنامه نگار از سال ۱۳۷۳ برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه های فضایی و کارهای فرهنگی به روسیه مهاجرت کرد. تدریس زبان فارسی در دانشگاه های مختلف روسیه، تاسیس مرکز فرهنگی فردوسی در مسکو، تاسیس و سردبیری ماهنامه پیوند به زبان های فارسی و روسی همچون کارهای برزو در روسیه محسوب می شود. سیروس برزو در نشریاتی چون دانشمند، کیهان علمی، مرزهای بیکران فضا، آسمان شب نیز قلم زده است.
وی به سبب پیشتازی در ترویج دانش فضانوردی در ایران موفق به دریافت جایزه ترویج علم در سال ۱۳۹۲ از طرف انجمن ترویج علم در ایران و سه مدال از طرف بنیادهای فضایی روسیه همچون فدراسیون فضانوردی این کشور شد.
این روزنامه نگار، کارت پستال هایی از آثار استاد فرشچیان و قرآن مجید به ایستگاه بین المللی فضایی ارسال کرده است.منبع:

1399/07/14
22:50:20
5.0 /5
972
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
آجاک : آینده پژوهی