آجاک - acak آینده پژوهی

ساخت صندل های زیست تخریب پذیر از جنس جلبك

ساخت صندل های زیست تخریب پذیر از جنس جلبك

به گزارش آجاك محققان آمریكایی برای كاهش میزان زباله های مضر پلاستیكی كه وارد اقیانوس ها می شوند، دمپایی هایی از جنس جلبك ساختند.


به گزارش پایگاه اینترنتی نیواطلس، محققان دانشگاه «کالیفرنیا سن دیگو» در جریان یک تحقیق برای ساخت دمپایی های لاانگشتی و سایر کفش هایی که معمولا از پلاستیک انعطاف پذیر ساخته می شوند، موفق به تولید فوم های «پلی اورتان» ( Polyurethane) از روغن جلبک شدند.
بر اساس این مطالعه، روغن حاصل از جلبک برای تولید هیدروکربن هایی که می توانند به مواد شیمیایی سازنده پلاستیک تبدیل شوند، دارای مسیرهای متابولیکی منحصر به فردی است.
دمپایی های پلاستیکی معمولی مدت زمان کوتاهی استفاده می شود و پس از آن دور انداخته می شود؛ محققان متذکر شدند که تجزیه دمپایی های پلاستیکی صدها سال طول می کشد. آنها خاطرنشان کردند که دمپایی پلاستیکی وارد اقیانوس ها شده و سبب از بین رفتن حیات دریایی و آلوده کردن منابع آبی می شوند.
اما دمپایی جدید با فوم ابداعی محققان که از جلبک ساخته شده است بعد از ۱۶ هفته به کمپوست (پسماندهای آلی) و خاک تجزیه می شود. محققان گفتند که این فوم قوانین تجاری مورد نیاز جهت استفاده در کفپوش دمپایی های لاانگشتی و همینطور لایه بخش میانی این کفش ها را تأمین می کند.
براساس گزارش ها در ۵۰ سال گذشته، بشر بیشتر از ۶ میلیارد تن زباله های پلاستیکی تولید کرده است. از این میزان، تنها حدود ۹ درصد بازیافت، ۱۲ درصد سوزانده شدند و ۷۹ درصد باقی مانده در محل های دفن زباله یا محیط طبیعی انباشته شده اند.
محققان خاطرنشان کردند که در بعضی جزایر مانند اقیانوس هند، برآورد می شود که دمپایی های لاانگشتی و سایر کفش های ساده که برای کنار دریا استفاده می شود حدود ۲۵ درصد زباله های پلاستیکی اقیانوس ها را می سازند.منبع:

1399/05/21
14:17:14
5.0 /5
1227
تگها: اینترنت
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی