آجاک - acak آینده پژوهی

اگر زمین با سرعت دور خودش می چرخد، پس چرا آنرا احساس نمی کنیم؟

اگر زمین با سرعت دور خودش می چرخد، پس چرا آنرا احساس نمی کنیم؟

به گزارش آجاک، وقتی در شهربازی سوار بر یک وسیله بازی شده اید و می چرخید، این چرخش را حس می کنید و به سمت بیرون کشیده می شوید و تنها کاری که می توانید انجام دهید اینست که صبوری کنید. نکته جالب توجه اینجاست که سیاره ما با سرعت به مراتب بیشتری درحال چرخیدن به دور خورشید است؛ پس چرا ما چرخش کره زمین را حس نمی کنیم؟


به گزارش آجاک، این مورد دو دلیل اصلی دارد: یکی از آنها اینست که چرخش کره زمین نرم و روان است. استفانی دپ، ستاره شناس و استراتژیست محتوا در رصدخانه Vera C.Rubin شیلی در اینباره گفته: « اگر در ماشین باشید و با سرعت ثابتی در بزرگراه حرکت کنید، کافی است چشمانتان را ببندید و سر و صدای جاده را نادیده بگیرید. در این شرایط حس می کنید که در حالت سکون هستید. اگر راننده ماشین دائما گاز و ترمز بگیرد، متوجه می شوید که درحال حرکت هستید؛ ولی اگر ماشین با سرعت ثابتی حرکت نماید، شما احساس بی حرکتی خواهید کرد.»
گرگ گبور، استاد فیزیک و علوم نوری در دانشگاه کارولینای شمالی دراین باره می گوید: « ما می دانیم که چیزی به نام حرکت مطلق وجود ندارد و تنها چیزی که اهمیت دارد، حرکت نسبی است. افرادی مثل نیوتن و گالیله به این مورد اشاره کرده اند. گالیله آزمایش معروفی دارد که در آن به تجربه حضور در یک کشتی اشاره می کند. یک کشتی را تصور کنید که در آب آرام در حرکت است و کشتی دیگری که در اسکله لنگر انداخته است. طبق قوانین فیزیک، شما هیچ تفاوتی را در این دو کشتی احساس نخواهید کرد.»
در «چرا چرخیدن زمین را حس نمی کنیم؟» بیشتر در رابطه با این پدیده بخوانید.
۵۸۵۸منبع:

1402/11/21
09:25:52
0.0 /5
155
تگها: تجربه
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی