آجاک - acak آینده پژوهی
در یك مطالعه آزمایشگاهی بررسی شد

ارتباط زایمان زودرس با اختلالات تیروئید

ارتباط زایمان زودرس با اختلالات تیروئید

به گزارش آجاک، پژوهشگران مرکز تحقیقات تولیدمثل غدد درون ریز پژوهشکده علوم غدد درون ریز دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در مطالعه ای به بررسی عوامل خطر در رابطه با پیشبینی زایمان زودرس بخصوص آنتی بادی یکی از آنزیم های تیروئیدی پرداختند.به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، زایمان زودرس که به تولد نوزاد انسان قبل از هفته سی وهفتم حاملگی گفته می شود، از مهم ترین عوامل مرگ ومیر نوزادان در سطح جهان است. هرچند بیشتر زایمان های زودرس به صورت خودبه خودی رخ می دهند؛ اما عواملی نظیر مصرف سیگار، مصرف الکل، چندقلوزایی، عفونت ها، دیابت، حاملگی در سنین بالا در بروز آن دخیل هستند.

یکی دیگر از اختلالاتی که بعنوان عوامل بروز زایمان زودرس مطرح می شود، اختلالات خودایمنی غده تیروئید است. آنزیمی معروف به «پراکسیداز تیروئید» معمولا در غده تیروئید یافت می شود که نقش مهمی در فرایند تولید هورمون تیروئید دارد و در اختلالات خودایمنی تیروئید، آنتی بادی ضد این آنزیم در بدن ترشح می شود. این گروه از اختلالات در زنان آبستن بسیار شایع تر از بیماری های آشکار تیروئید مشاهده می شوند. مثبت بودن این آنتی بادی اثرات نامطلوبی بر وضعیت تیروئید مادر در دوران حاملگی و جنین درحال رشد دارد. به نظر می آید خانمهایی که این آنتی بادی را در خون خود دارند، حتی زمانیکه عملکرد تیروئید یکسان است، بیشتر از گروه مقابل در معرض خطر برای نتایج نامطلوب مانند زایمان زودرس هستند.

هرچند با عنایت به ارتباط بالقوه بین خودایمنی تیروئید و نتایج نامطلوب حاملگی که نشان دهنده اهمیت غربالگری زنان آبستن از نظر آنتی بادی های تیروئید در دوران حاملگی است؛ ولی هیچ اتفاق نظری در مورد غربالگری جهانی این آنتی بادی و حدنصاب عمومی برای آن وجود ندارد.

دکتر فهیمه رمضانی تهرانی، رئیس مرکز تحقیقات تولیدمثل غدد درون ریز پژوهشکده علوم غدد درون ریز دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در این مورد اظهار داشت: با توجه به این که زایمان زودرس یک شاخص مهم سلامت جمعیت است و عامل اصلی تعیین کننده عوارض و مرگ ومیر نوزادان در سراسر دنیا به حساب می آید، پیشبینی این پیامد نامطلوب می تواند به اتخاذ اقدامات مناسب برای پیشگیری و مدیریت آن کمک نماید.

وی افزود: در ارتباط با همین موضوع، مطالعه ای در این مرکز تحقیقاتی با هدف پیشبینی زایمان زودرس بر مبنای عوامل خطر شناسایی شده، بخصوص سطوح آنتی بادی ضد آنزیم پراکسیداز انجام شد.

به گفته این استاد دانشگاه؛ برپایه نتایج این مطالعه که در بستر مطالعه تیروئید و حاملگی تهران انجام شده بود، تلفیقی از هورمون تیروئیدی، این آنتی بادی و زایمان زودرس قبلی بعنوان عوامل خطر مستقلی که زایمان زودرس را به دقت پیشبینی می کنند، شناسایی شدند.

منبع:

1402/04/20
10:05:09
0.0 /5
296
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
لینک دوستان آجاك
آجاک : آینده پژوهی