آجاک - acak آینده پژوهی

خودرو های گران قیمت كمتر از دیگر خودرو ها به عابران پیاده راه می دهند

خودرو های گران قیمت كمتر از دیگر خودرو ها به عابران پیاده راه می دهند

به گزارش آجاك انجمن ایمنی بزرگراه آمریكا سال ۲۰۱۹ را یكی از مرگبارترین سال ها از نظر كشته شدن عابران پیاده طی ۳۰ سال قبل اعلام نمود.


خودرو بانك نوشت: سال قبل ۶۵۹۰ عابر پیاده در جاده های آمریكا كشته شدند. جایی كه خودرو های چند تُنی و عابران در خط عابر پیاده با یكدیگر روبرو می شوند. پژوهشی جدید نشان داده است هرچه قیمت خودرو بیشتر باشد، احتمال اینكه حق تقدم را به عابران پیاده بدهد خیلی كمتر است. این پژوهش همینطور بررسی كرد آیا رفتار رانندگان به جنسیت و رنگ پوست عابران هم بستگی دارد. دانشمندان این پژوهش را در دو خط عابر پیاده در لاس وگاس انجام دادند و متوجه شدند به ازای افزایش ۱۰۰۰ دلاری در قیمت خودرو، دادن حق تقدم به عابران پیاده ۳٪ كاسته می شود.

از ۴۶۱ خودرو بررسی شده در این پژوهش، ۲۸٪ آنها حق تقدم را به عابران پیاده دادند، البته جنسیت و نژاد عابر پیاده برای رانندگان مهم بود. رانندگان در ۳۱٪ موارد حق تقدم را به خانم ها و در ۲۴٪ موارد حق تقدم را به آقایان دادند. همین مبحث در مورد نژاد عابران هم صدق می كند: رانندگان در ۳۲٪ موارد حق تقدم را به سفیدپوست ها و در ۲۵٪ موارد حق تقدم را به غیر سفیدپوست ها دادند. باآنكه این پژوهش نشانگر اختلاف بین دادن حق تقدم به افراد با جنسیت و نژادهای مختلف است، اما رانندگان این پژوهش مورد مصاحبه قرار نگرفتند پس نمی دانیم دلیل اصلی این رفتار آنها چه بوده است. این پژوهش همینطور نشان داد رانندگان مرد و جوان رفتار پرخطرتری پشت فرمان دارند. همینطور ثروت رانندگان با رفتار غیراخلاقی آنها پشت فرمان رابطه مستقیم دارد.

خیلی عجیب است كه با وجود افزایش امكانات ایمنی در خودرو ها توسط خودروسازان، مرگ عابران پیاده بیشتر شده است. اما خودرو های امروزی بزرگتر هستند و مردم به خرید خودرو های كراس اوور بزرگ و شاسی بلند تمایل بیشتری پیدا كرده اند. شاید ندانیم دلیل بی توجهی رانندگان به عابران چیست یا چرا شاهد افزایش مرگ عابران پیاده هستیم، اما امیدواریم این مشكلات طی سال های آینده حل شوند. ۲۱۲۱

1399/01/05
13:29:28
5.0 /5
2627
تگها: آینده , پژوهش
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
آجاک : آینده پژوهی