آجاک - acak آینده پژوهی

انتشار مقاله مبارزه با كووید ۱۹ در جریان سخت ترین تحریم ها مقابل ایران در مجله لنست

انتشار مقاله مبارزه با كووید ۱۹ در جریان سخت ترین تحریم ها مقابل ایران در مجله لنست

آجاك: معاون بین الملل دانشكده بهداشت علوم پزشكی تهران با كمك همكاران خود، مقاله ای با عنوان «مبارزه با كووید 19 در جریان سخت ترین تحریم ها مقابل ایران» را در لنست منتشر نمود.


به گزارش آجاك به نقل از ایسنا، باتوجه به تداوم شیوع بیماری كووید ۱۹ در خیلی از كشورها، پیامد ناشی از تحریم ها، موانع بسیاری را برای نظام سلامت كشورمان در مقابله با این بیماری به وجود آورده است. به این جهت، جامعه دانشگاهی، در كنار سایر وظایف خود، دست به كارشده تا فعالان سلامت و سیاست را در جامعه جهانی نسبت به نتایج تحریم ها هوشیار كنند.
دكتر امیرحسین تكیان درباب این نوشتار كه در ژورنال لنست، یكی از معتبرترین نشریات پزشكی جهان، ۲۷ اسفند ۱۳۹۸ انتشار یافت، توضیح داد و اظهار داشت: دنیاگیری بیماری كووید ۱۹ نتایج شدیدی در كشورمان به وجود آورده است. شواهد موجود نشان میدهد تحریم های ناجوانمردانه كه به صورت یك طرفه از طرف ایالات متحده امریكا از ماه می ۲۰۱۹ (اردیبهشت ۱۳۹۷) مقابل كشورمان آغازشده، نظام سلامت را نیز تحت تأثیر منفی خود قرار داده است.
وی با اشاره به اینكه كووید ۱۹ در خیلی از كشورهای جهان، بار بسیار قابل توجهی را به وجود آورده كه شاید در دهه های اخیر بی سابقه بوده است، اضافه كرد: شیوع این بیماری موجب شده، كمبود بعضی داروها و تجهیزات پزشكی در كشورمان بیشتر خودنمایی كند. با وجود تلاش همكاران فداكارمان در نظام سلامت، خصوصاً در خط مقدم مراكز درمانی در كنترل و كاهش عوارض همه گیری ویروس كرونا بسیار مؤثر بوده است، اما ایران به علت تحریم های ناجوانمردانه، بار مضاعفی را تحمل می كند و خیلی از همكاران درمان و مراقبت، به همراه مردم عزیزمان در این راه دشوار و طاقت فرسا جان باخته اند.
وی اضافه كرد: به رغم آن كه گفته می شود تحریم ها، دارو و تجهیزات پزشكی را دربر نمی گیرد؛ اما در اثر دشواری های پرشمار در هرگونه تبادلات مالی و تجاری با عمده كشورهای دنیا، برخی داروهای اساسی، تجهیزات پزشكی و مواد حفاظتی مورد استفاده پرسنل خط مقدم درمان به اندازه كافی در دسترس نیست و جان این عزیزان را با خطر مواجه كرده است.
دانشیار و رئیس گروه سلامت جهانی و سیاست گذاری دانشكده بهداشت دانشگاه علوم پزشكی تهران با اشاره به اینكه وظیفه ما دانشگاهیان است بعنوان فعال نظام سلامت، ندای این مظلومیت را به گوش جهانیان برسانیم، اضافه كرد: تحریم ها باید برداشته شود و ایران بوسیله مبادلات بین المللی و آزاد شدن منابع مالی خود بتواند دارو و تجهیزات موردنیاز را برای مبارزه با اپیدمی بیماری كووید ۱۹ كه به شدت كشورمان را تحت تأثیر قرار داده، تامین كند.
دكتر تكیان با اشاره به اینكه نوشتاری كه امروز به صورت آنلاین همزمان در سراسر دنیا منتشر می شود و در تاریخ ۸ فروردین ۱۳۹۹ به صورت نسخه چاپی در لنست انتشار می یابد، صدای جامعه سلامت ایران است، اضافه كرد: در این مقاله به خسارت های اقتصادی و انسانی ناشی كووید ۱۹ همزمان با اعمال سخت ترین تحریم های سیاسی در تاریخ كشورمان اشاره شده است.
وی اضافه كرد: تحریم های یك جانبه اخیر دشواری هایی در اقتصاد و نظام سلامت ایران به وجود آورده است كه نه فقط شركت های آمریكایی، بلكه شركت های بیشتر كشورها نیز نمی توانند با ایران وارد دادوستد شوند.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران، با اشاره به دیگر نكاتی كه در این مقاله به آن توجه شده، اظهار داشت: در این متن عنوان شده، نظام سلامت ایران بااینكه یكی از كارآمدترین و تاب آورترین نظام های سلامت در سطح منطقه مدیترانه شرقی است، اما از این تحریم ها متأثر شده و در بحران كووید ۱۹، برخی تجهیزات پزشكی، آزمایشگاهی و تجهیزات پوششی و حفاظتی مانند گان، ماسك و داروهای ضروری به اندازه كافی در دسترس نیست. با وجود اینكه سازمان های جهانی بهداشت و دیگر سازمان های بین المللی و برخی كشورها، كمك های بشردوستانه ای را ارائه كردند، ولی متأسفانه تحریم ها سبب كاهش دسترسی به بعضی داروها و تجهیزات حیاتی شده است.
وی اضافه كرد: ما در این متن نوشته ایم؛ "شرم آور است بگوییم در دنیایی زندگی می نماییم كه زندگی خیلی از آدمیان در اثر این ویروس كشنده، درخطر است و تحریم ها بااینكه به ظاهر سلاح جنگی نیستند، اما بیشتر از سلاح جنگی كشنده هستند". به این جهت به خطر انداختن سلامت بشری برای اهداف سیاسی نه فقط غیرقانونی، بلكه وحشیانه و غیرانسانی است و از جامعه سلامت جهانی می خواهد كه اجازه ندهند تاریخ تكرار شود.
دكتر تكیان با یادآوری تأثیر تحریم ها در كشورهای دیگر، تحریم ها را نوعی جنایت جنگی دانست و اظهار داشت: در سال ۱۹۹۴ و در زمانی كه كشور عراق در تحریم قرار داشت، نزدیك به نیم میلیون كودك عراقی در اثر تحریم ها و كاهش دسترسی به خدمات سلامت فوت كردند. برمبنای آمارهای رسمی سازمان ملل متحد دو سال پیش، در ونزوئلا نیز حدود ۴۰ هزار نفر از مردم در نتیجه تحریم های امریكا و شورای امنیت سازمان ملل جان خودرا از دست دادند. ما درخواست می نماییم جامعه جهانی سلامت، این تحریم ها را جنایت جنگی تلقی كند و اجازه ندهد كه امریكا آنرا ادامه دهد.
وی اضافه كرد: لازم است شورای امنیت سازمان ملل و ایالات متحده، هرچند به صورت موقت، در زمان فعلی موانع تامین تجهیزات پزشكی و حیاتی را برای ایران رفع كنند. اثرات این تحریم ها نباید به كمك های بشردوستانه برسد. اگر این گونه پیش برود، ممكنست تحریم ها، كمك های بشردوستانه را نیز هدف قرار دهد كه متأسفانه می تواند زندگی خیلی از انسان ها را تحت تأثیر قرار دهد.
دكتر تكیان اشاره كرد: مقاله با این جمله تمام می شود كه اگر ویروس ها، هیچ تبعیضی قائل نمی شوند، انسان ها نیز نباید برای رسیدن كمك های بشردوستانه تبعیض قائل شوند.
معاون بین الملل دانشكده بهداشت دانشگاه علوم پزشكی تهران ابراز امیدواری كرد، این نوشتار در كنار كوشش های جامعه مدنی و اصحاب سیاست، فتح بابی شود تا جامعه جهانی را مقابل تحریم ها هم صدا كند.
بر اساس اعلام وبدا، وی اشاره كرد: ایران عزیزمان در حال تجربه یكی از دشوارترین آزمون های سده اخیر نظام سلامت خود است كه چه بسا شبیه شرایط جنگی است. ما می خواهیم در كنار كوشش های دیگری كه درحال انجام است، جامعه جهانی را بیدار نماییم كه آمریكا را تحت فشار بگذارد تا تحریم های یك سویه برداشته شود. برای كنترل همه گیری كرونا، ایران باید بتواند آزادانه به تجهیزات پزشكی و كالاهای موردنیاز سلامت دسترسی داشته باشد و جامعه جهانی موظف است از این ندای بشردوستانه حمایت كند، فردا دیر است.
منبع:

1399/01/02
23:23:17
5.0 /5
2763
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
آجاک : آینده پژوهی