آجاک - acak آینده پژوهی
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان:

خیلی از نخبگان برای اثرگذاری مطلوب نیازمند توانمندسازی هستند

خیلی از نخبگان برای اثرگذاری مطلوب نیازمند توانمندسازی هستند

به گزارش آجاک، قائم مقام بنیاد ملی نخبگان با اشاره به اینکه خیلی از دانشجویان نخبه تحت حمایت این بنیاد از توانایی اولیه خوبی برخوردار می باشند در عین حال این دانشجویان را برای رسیدن به نقطه اثرگذاری نیازمند آموزش و اقدامات توانمندسازی از جانب این بنیاد دانست.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، تعدادی از مستعدان برتر در نشستی با حضور قائم مقام بنیاد ملی نخبگان به بیان دیدگاه ها و نظرات خود درمورد فضای نخبگانی کشور، تسهیلات توانمندسازی و اثربخشی بنیاد ملی نخبگان در حوزه های مختلف دانش آموزان، دانشجویان و دانش آموختگان برتر پرداختند.
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان در بخشی از این نشست ضمن آرزوی موفقیت برای نخبگان در راه اثرگذاری در جامعه، به بیان تعاریف نخبگی بر مبنای سند راهبری کشور در امور نخبگان پرداخت و گفت: بر مبنای سندی که در کشور در توسط شورایعالی انقلاب فرهنگی مصوب شده، بخش عمده ای از افرادی که بعنوان نخبه می شناسیم جزو مستعدان برتر هستند یعنی توانایی های ذاتی، هوش سرشار و استعداد بالقوه دارند که باید شناسایی، توانمند و حمایت شوند و کشور از توانایی های ایشان استفاده نماید.
ناصر باقری مقدم اضافه کرد: تعدادی از مستعدان برتر هم که به بنیاد ملی نخبگان رجوع می کنند به دنبال رفع موانع در راه اثرگذاری هستند. ازاین رو هدف کلی این بنیاد ایجاد تسهیلاتی است تا افراد بتوانند با بهره گیری از آنها امکان فعالیت بیشتر در کشور را داشته باشند.قائم مقام بنیاد ملی نخبگان در ادامه با اعلان اینکه مخاطبان بنیاد در بخش علمی، سه شاخه عمده دانش آموزی، دانشجویی، اعضای هیات علمی و دانش آموختگان را شامل می شود که هر کدام تسهیلات ویژه خویش را دریافت می کنند، خاطرنشان کرد: بنیاد ملی نخبگان در ازای اعطای این تسهیلات از استعداد برتر می خواهد پویایی خویش را حفظ کند و توقع دارد مستعدان برتر در این راه در انجام مطالعات علمی خود استمرار داشته باشند.
باقری مقدم در ادامه با تأکید بر این که لازم است مستعدان برتر و دانشجویان نوورود، برای مطالعه طرح ها و تسهیلات بنیاد وقت بیشتری بگذارند تا با آگاهی کامل از شرایط، بهترین انتخاب را در جهت افزایش توانمندی های خود داشته باشند، اظهار داشت: خیلی از دانشجویان که الان تحت حمایت بنیاد ملی نخبگان هستند عموماً توانایی اولیه خوبی دارند اما تا رسیدن به نقطه اثرگذاری، فاصله دارند، رسیدن به این نقطه نیازمند انجام اقداماتی جهت توانمندسازی ایشان است که همچون وظایف بنیاد محسوب می شود.
وی به بعضی از طرح های در دست اجرای بنیاد ملی نخبگان اشاره نمود و اظهار داشت: در بنیاد ملی نخبگان، الان بالغ بر ۱۹ طرح مختلف درحال اجراست که امیدواریم بتوانیم با اطلاع رسانی صحیح و بموقع با کمک رسانه ها، دانشگاه ها و بنیادهای نخبگان استانی که در واقع بازوهای اجرایی بنیاد ملی نخبگان به شمار می روند و البته پیگیری نخبگان بعنوان مخاطبان اصلی این طرح ها، بستر لازم برای توانمندسازی مستعدان برتر کشور و طی طریق آنها تا نقطه اثرگذاری و نخبگی را فراهم نماییم.
معاون مستعدان و آینده ساران بنیاد ملی نخبگان هم در این جلسه به بعضی از سوالات حاضران در جلسه پاسخ گفت و ضمن تاکید باردیگر بر ضرورت پیگیری مستعدان برتر در جهت کسب اطلاعات لازم درمورد طرح های بنیاد از راه وبگاه این نهاد به آدرس bmn.ir به تشریح ضوابط و مقررات بعضی از تسهیلات بنیاد ملی نخبگان پرداخت.
سید محمدصاق موحد به بازبینی در ضوابط، مقررات، شیوه نامه و آئین نامه های طرح ها و تسهیلات بنیاد ملی نخبگا اشاره نمود و اظهار داشت: تسهیلات بنیاد برپایه نیاز جامعه مخاطب طراحی شده است، و دلیل اعطای سالیانه بعضی از این تسهیلات به سبب حفظ پویایی مخاطبان این حمایت ها است.
وی به تشریح برخی ضوابط طرح شهید وزوایی پرداخت و افزود: بعنوان نمونه در طرح توسعه فعالیتهای علمی و فرهنگی دانشجویان و طلاب مستعد تحصیلی که بعنوان طرح شهید وزوایی شناخته می شود، معیارهای بسیار متنوعی برای شناسایی مد نظر است که در سامانه سینا بالغ بر ۲۵۰ مولفه برای آن در نظر گرفته شده که برگزیدگی در المپیادهای علمی و کسب رتبه برتر در آزمون های ورودی دانشگاهی دو مورد از اقسام معیارها است.
معاون آینده سازان بنیاد ملی نخبگان خاطرنشان کرد: در این طرح، مولفه هایی چون دستاوردها و بروندادهای پژوهشی و افتخارت آموزشی و همینطور افتخارات و دستاوردهای فرهنگی، مهارتی و فعالیتهای اثرگذار به صورت شفاف و دقیق دیده شده و مورد ارزیابی قرار گرفته و سعی شده امتیازبندی ها در مقیاس یکدیگر تراز شده باشد.
موحد ضمن تاکید بر تلاش بنیاد در اصلاح رویه های اطلاع رسانی و ضرورت همراهی دانشگاه ها و سایر مراکز علمی در تحقق این مهم به ضروت حل مسائل واقعی کشور به دست مستعدان برتر و نخبگان اشاره نمود و اظهار داشت: بنیاد ملی نخبگان تلاش دارد در چارچوب کارگروه های تخصصی نیازهای هر گروه نخبگانی را شناسایی و آنان را توانمندتر کند.
وی اضافه کرد: به همین دلیل طرح توسعه هسته های مساله محور پژوهشی و فناورانه یا طرح شهید احمدی روشن و طرح توسعه رویدادهای رقابتی مساله محور یا طرح شهید بابایی طراحی و اجرا شده اند تا مستعدان در یک فضای واقعی روی یکی از مسائل واقعی کشور و ذیل یک استاد خبره، فعالیت کنند. این اقدام سبب می شود هم فرد به توانمندی لازم برای فعالیت در بازار واقعی کار برسد و هم دستگاه ها و نهادهای مختلف به توانمندی و مهارت آنان اعتماد کنند.
نکاتی پیرامون رویه های استعدادیابی و سازوکارهای اجرایی طرح دانش آموزان مستعد برتر(طرح شهاب) ، پیشنهاداتی درمورد فرایند شناسایی استعدادهای برتر دانشجویی در طرح شهید وزوایی، طرح نکاتی ناظر بر فرایندهای تشکیل هسته های مسئله محور طرح شهید احمدی روشن، عرضه مسایلی پیرامون رویکرد بنیاد در رویدادها و جریان های حل مسئله و مسئله محور، تاکید بر ضرورت ایفای نقش بنیاد در مبحث مأموریت گرایی دانشگاه ها و طراحی رویه های اجبار آور برای بکارگیری توان دانشجویان و اساتید در حل مسایل واقعی استانی، ملی و منطقه ای همچون مهم ترین مباحثی بود که از جانب دانشجویان حاضر در این جلسه یاد شده قرار گرفت.
همچینین لزوم افزایش اطلاع رسانی بنیاد در رابطه با طرح های بنیاد در رسانه های و در سطح دانشگاه ها، بیان مطالبی پیرامون نحوه حمایت های بنیاد ملی نخبگان از شرکتهای دانش بنیان، خلاق و رویه های پشتیبانی از ایده های نوآورانه، از دیگر موضوعات یاد شده در این جلسه بود.
در ادامه این نشست حاضران ضمن مطالعه سند استراتژیک کشور در امور نخبگان، آئین نامه ها و شیوه نامه های طرح ها و تسهیلات بنیاد، نسب به بیان نقطه نظرات، دغدغه ها، انتقادات و پیشنهادات خود درمورد نظام آموزش و پرورش، آموزش عالی، مباحث در رابطه با برنامه های فرهنگی، ملی و هویت ساز و نگهداشت نخبگان در کشور و استعدادیابی در سایر حوزه های غیر دانشگاهی اقدام و مطالب خویش را به بنیاد ملی نخبگان ارسال نمایند.


منبع:

1401/06/11
12:09:16
0.0 /5
472
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
آجاک : آینده پژوهی