آجاک - acak آینده پژوهی

برگزاری همایش ملی تحول در علوم انسانی و نقش آن در پیشرفت اسلامی در دانشگاه اراک

برگزاری همایش ملی تحول در علوم انسانی و نقش آن در پیشرفت اسلامی در دانشگاه اراک

به گزارش آجاک، مرکزی قائم مقام همایش ملی تحول در علوم انسانی و نقش آن در پیشرفت اسلامی اظهار داشت: این همایش ۲۷ آذرماه در دانشگاه اراک برگزار می شود.


حجت الاسلام ایمانی مقدم روز شنبه ۵ شهریور در نشست با اصحاب رسانه با اشاره به اینکه همایش ملی تحول در علوم انسانی و نقش آن در پیشرفت اسلامی با ۴ هدف اصلی شکل گرفته اظهار نمود: تحول در علوم انسانی و توانمندسازی جامعه، جایگاه نظریه و روش در تحول علوم انسانی، جایگاه هستی شناسی و معرفت شناسی، امکان بومی سازی و اسلامی سازی علوم انسانی، موانع و چالش های تحول در علوم انسانی، نقش نخبگان در تحول علوم انسانی، روابط بین الملل و قش آن در پیشرفت علوم انسانی همچون محورهای همایش است.
وی اضافه کرد: همینطور راهکارهای تحول و بومی سازی علوم انسانی، تحول در علوم رفتاری و اجتماعی و پیشرفت ایران اسلامی، الهیات و معارف اسلامی و پیشرفت ایران اسلامی، تحول در مدیریت علوم اقتصادی و پیشرفت ایران اسلامی از دیگر محورها به حساب می آید.
ایمانی مقدم بیان نمود: همایش با میزبانی دانشگاه اراک و حمایت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان و اندیشکده امام راحل، دانشگاه آزاد و سایر دانشگاه ها برگزار می شود.
حامد صفی خانی، رئیس کمیته اجرایی همایش هم بیان نمود: اگر علوم انسانی در ریل خود قرار گیرد، بسیاری از مشکلات کشور در حوزه های مختلف حل خواهد شد، توجه به این مهم در کشور ما باید پررنگ تر باشد که حالا چنین نیست، بنابراین می طلبد که ریل به نفع جریان علوم انسانی جابجا شود و این تحول هم نیازمند همکاری همه جانبه است.
وی اضافه کرد: در ایجاد این گفتمان که نیاز و صلاح کشور است برای همگان باید دغدغه ایجاد شود و پای کار بیایند.
رئیس کمیته اجرایی همایش بیان نمود: این همایش ۲۷ آذر در روز وحدت حوزه و دانشگاه با هدف بررسی راهکار ها و موانع تحول در علوم انسانی و همینطور در جهت هم اندیشی نخبگان علوم انسانی سراسر کشور برگزار می شود. مهلت ارسال مقالات تا ۳۰ آبان ماه است که نتایج داوری هم ۱۵ آذرماه اعلام خواهد شد.
ابراهیم آقامحمدی، دبیرعلمی همایش هم در این جلسه اظهار داشت: یکی از اهداف این همایش حرکت علوم انسانی به سمت حل مسائل است و این که علوم انسانی در جایگاه اصلی خود قرار گیرد، بر همین مبنا کمیته به سمت ایجاد تحول در راه هستی شناختی، معرفت شناختی و روش شناختی در این عرصه حرکت کرد.
وی اضافه کرد: در این خصوص لازم است مبنا نسبت به شناخت انسان و جامعه گرفتار تحول و تغییر شود، می طلبد علوم انسانی متناسب با جامعه ایران اسلامی و مسائل کشور و حل موضوعات و چالش ها در حرکت باشد. تجربه نشان داده رویکردها و تجویزهایی که متناسب با جامعه اسلامی نبوده، پاسخ خوبی به همراه نداشته و نتوانسته مسائل و مشکلات ایران را از راه علوم انسانی حل کند.
آقامحمدی افزود: به همین سبب باید تحول در علوم انسانی مورد توجه قرار گیرد، بنابراین دانشگاه اراک بعنوان دانشگاه جامع در استان پایه این همایش را برنامه ریزی کرد و امیدواریم در چارچوب سلسله همایش هایی هرساله برگزار گردد.
وی با اشاره به اینکه کمیته ی علمی همایش متشکل از ۳۵ نفر از اساتید دانشگاه های مختلف است، بیان نمود: تا ۳۱ مرداد، ۵۰ مقاله دریافت شده که البته ۲۶ مقاله رد شده و ۱۸ مورد پذیرفته شده است. همینطور ۷ مقاله به صورت سخنرانی و ۹ مقاله به صورت پوستر و دو مقاله به صورت چاپی پذیرش شده است.
دبیرعلمی همایش ضمن اشاره به این که ۳۰ نفر از اعضای هیئت علمی دانشگاه های مختلف هم در کمیته داوری حضور دارند تصریح کرد: هم اکنون ۶ مقاله در دست بررسی در اختیار داوران قرار دارد و هرچه پیش می رویم تعداد مقالات افزوده می شود.
دسترنج، رئیس دانشکده علوم انسانی دانشگاه اراک هم اظهار داشت: علوم انسانی بنای فرهنگ و توسعه در تمام ابعاد است و به صورت مکرر در فرمایشات مقام معظم رهبری هم بر ضرورت پرداخت به علوم انسانی و اسلامی سازی این علوم تاکید شده چونکه با ناکارآمدی علوم انسانی غربی مواجه هستیم که صدمه هایی را بوجود آورده است.
منبع:

1401/06/07
23:42:25
0.0 /5
399
تگها: تجربه
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
لینک دوستان آجاك
آجاک : آینده پژوهی