آجاک - acak آینده پژوهی

امضای تفاهم نامه بین دانشگاه اراک، سازمان ملی استاندارد و استاندارد استان مرکزی

امضای تفاهم نامه بین دانشگاه اراک، سازمان ملی استاندارد و استاندارد استان مرکزی

به گزارش آجاک مرکزی سرپرست مرکز اندازه شناسی، اوزان و مقیاس های سازمان ملی استاندارد اظهار داشت: تفاهمنامه سه جانبه بین دانشگاه اراک، سازمان ملی استاندارد و اداره کل استاندارد استان مرکزی به منظور همکاریهای مشترک علمی و پژوهشی و آموزشی و خدمات آزمایشگاهی به امضا رسید.


حسن خانه زر روز چهارشنبه ۲۵ خردادماه در آیین امضای این تفاهمنامه اظهار نمود: این تفاهمنامه در مورد توسعه همکاری لابراتوار های دانشگاه در حوزه اندازه شناسی قانونی و حوزه اندازه شناسی علمی در بخش کالیبراسیون و... منعقد شد.
وی ادامه داد: پیشنهاد داده شد که دانشگاه اراک در حوزه اندازه شناسی قانونی، لابراتوار های کنترل دیسپنسرها و نازل های سوخت کمک لازم را انجام دهد، البته ادارات اوزان استان ها همینطور استان مرکزی در این خصوص فعالیتهایی دارند و کنترل های مربوطه در مورد نازل های سوخت به صورت دوره ای با همکاری شرکت پالایش و پخش انجام می شود.
خانه زر بیان نمود: گاها اگر درصورتیکه این اقلام و دیسپنسرها کالیبره نباشند وظیفه لابراتوار ها است که تا محدوده قابل قبول کالیبره را انجام دهند.
وی افزود: در این بخش دانشگاه اراک بعنوان یک بخش دولتی و مردمی به کمک اداره کل استاندارد استان مرکزی آمده تا در این عرصه کمک نماید که جایگاه ها و نازل های سوخت، بهتر کار را انجام دهند و کار به نحو بهتری صورت گیرد، این می تواند به صورت پایلوت صورت گیرد و استانهای دیگر الگو برداری کنند.
خانه زر اظهار نمود: وسایل لابراتوار های ما کالیبره هستند و بر مبنای پیمانه های موجود لابراتوار ها رصد می شوند و پایش جایگاه های سوخت را انجام می دهند.
سیدسعید میرنظامی، سرپرست اداره کل استاندارد استان مرکزی هم اظهار داشت: بر مبنای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی وظیفه مهم توسعه استاندارد ها بر عهده سازمان ملی استاندارد گذاشته شده است، بر همین مبنا قانون تقویت و توسعه استاندارد از سال ۹۶ تصویب شده و وظایف و مأموریت های گسترده ای برای سازمان ملی استاندارد تهیه و تنظیم شده و سازمان ملی استاندارد بعنوان یک سازمان فرابخشی و بین بخشی عهده دار مسئولیت های زیاد است.
وی ادامه داد: انجام این فعالیت ها و وظایف صرفاً توسط سازمان استاندارد شدنی نیست مگر این که از همه ظرفیت ها و بخش ها همچون دانشگاه ها و مراکز علمی استفاده گردد.
میرنظامی اظهار داشت: برپایه تفاهمنامه امروز، از ظرفیت دانشگاه اراک در حوزه های تایید صلاحیت و اوزان شناسی استفاده خواهد شد و با عنایت به تجهیزات خوب دانشگاه، از این تجهیزات برای خدمات به مردم و اطمینان خاطر مردم برای مصرف کالاهای داخلی استفاده نماید.
ذوالفقاری رئیس دانشگاه اراک هم اضافه کرد: تفاهمنامه سه جانبه بین دانشگاه اراک، سازمان ملی استاندارد و اداره استاندارد استان مرکزی به امضا رسید که این تفاهمنامه بطور قطع یک گام در جهت تحقق شعار سال خواهد بود.
وی ادامه داد: وقتی مقرر است کالای دانش بنیان و تولید و اشتغالزایی داشته باشیم تا بتوانیم اقتصاد دانش بنیان در مرتبه جهانی داشته باشیم و بتوانیم سهم خویش را در بازار جهانی تعیین نماییم، بطور قطع استاندارد نقش مهمی خواهد داشت.
ذوالفقاری بیان نمود: جلسه امروز گامی در جهت تحقق شعار سال است. وقتی کالایی به بازار جهانی راه پیدا می کند که استاندارد باشد وقتی استاندارد داشته باشد به حالت بین المللی درمی آید و بطور قطع دانشگاه هم نقش موثر و اساسی در این عرصه خواهد داشت.
رئیس دانشگاه اراک اظهار نمود: حالا بحث دانشگاه آینده مطرح است و دوران رشته های عام و جنرال به اتمام رسیده است، رشته های جدید دانشگاه باید حول شرکتهای دانش بنیان و فناورانه شکل گیرد.
ذوالفقاری تصریح کرد: پیشنهاد می شود که سازمان ملی استاندارد در جهت بهره گیری از ساختارهای موجود، پیشنهاد رشته های جدید نوآوری را عرضه نماید. دانشگاه اراک زیرساخت های لازم را فراهم می آورد هرچند که مقدمات فراهم شده و مورد استقبال هم واقع شده است.
معاون پژوهشی دانشگاه اراک هم در این جلسه بیان نمود: این دانشگاه بعنوان دانشگاه مادر، ظرفیت های فراوانی دارد که می طلبد با انعقاد این تفاهم نامه سه جانبه از این ظرفیت بیشترین بهره گیری را کرد.
حامد صفی خانی اضافه کرد: ایجاد لابراتوار های مختلف عایق های رطوبتی و کالیبراسیون و همچنبن لابراتوار محیط زیست در این دانشگاه هدفگذاری شده که امیدواریم با تعامل و هم افزایی با اداره کل استاندارد این مهم در اسرع وقت عملیاتی شود.
معاون پژوهشی دانشگاه اراک افزود: دانشگاه اراک، دارای هفت دانشکده، ۳۰۰ عضو هیات علمی، ۱۰ پژوهشکده و هفت هزار دانشجو است که از این تعداد دانشجو پنج هزار نفر در مقطع کارشناسی، یک هزار و ۶۰۰ نفر در مقطع کارشناسی ارشد، ۴۰۰ دانشجو در مقطع دکترا و ۴۰ دانشجو هم در مقطع فوق دکترا تحصیل می کنند.
منبع:

1401/03/26
10:28:03
0.0 /5
406
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
آجاک : آینده پژوهی