آجاک - acak آینده پژوهی
در نمایشگاه اینوتكس ۲۰۲۲؛

چاپگر سه بعدی ایرانی دارای محفظه بسته هیتردار رونمایی گردید

چاپگر سه بعدی ایرانی دارای محفظه بسته هیتردار رونمایی گردید

آجاک: دستگاه چاپگر سه بعدی دارای محفظه بسته هیتردار تولیدی شرکت دانش بنیان آیدیزاین در نمایشگاه اینوتکس ۲۰۲۲ رونمایی گردید.


به گزارش خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا، دستگاه چاپگر سه بعدی Vandar۳۵۰pro امروز (چهارشنبه) در دومین روز از برگزاری یازدهمین دوره نمایشگاه بین المللی نوآوری و فناوری (اینوتکس ۲۰۲۲) رونمایی گردید.
داشتن محفظه بسته هیتردار جهت تنظیم مستقل دمای محفظه، پرینت بدون تاب قطعات بزرگ از پلیمرهای مهندسی ASA، HIPS، ABS، سیستم هد دو نازل مجهز به مکانیزم بالا و پایین رونده، عمر بالای مکانیزم ها به علت خارج بودن از محفظه گرم، قابلیت اطمینان بسیار بالا، مجهز به اکسترودر Dual DRIVE، بورد کنترلر ۳۲ بیتی، میز cnc مجهز به ریل و واگن و بال اسکرو، هیتر سطح ساخت و طراحی منحصر به فرد جهت یکنواختی دمای سطح همچون خصوصیت های این دستگاه است.
این دستگاه مجهز به محفظه بسته برای فیلامینت ها است که سبب کنترل رطوبت فیلامنت ها هم می شود.
امیرحسین محمودی مدیرعامل شرکت دانش بنیان آیدیزاین در مورد تولید و روند تحقیق و توسعه محصول اظهار داشت: این دستگاه نقطه شروعی برای صنعت چاپگر سه بعدی است. هر چه که در اطراف خود می بینید قابلیت ساخت با چاپگر سه بعدی را دارد، شروع کار ما به سال ۹۰ برمی گردد که پنج دانشجوی دانشگاه صنعتی شریف به سراغ فناوری ناشناخته ای به نام چاپگر سه بعدی رفتند.
وی افزود: ما در ابتدا کار خویش را با ساخت دستگاه چاپگر SLS شروع کردیم که به علت ناآشنایی و همخوانی با بازار موفق نبود، بنابراین باردیگر با آگاهی و دیدگاهی متفاوت به بازار ورود کردیم.


وی بیان نمود: پرینتر vandar ۳۵۰ pro با هدف برداشتن دو مانع به وجود آمد، اول قطعه ای که بر پایه نیازهای صنعتی و بسیار گران بود، دوم قطعاتی که ارزان بودند و از خواص لازم برای صنعت برخوردار نبودند. چاپگر سه بعدی وندار ۳۵۰ پرو این دو مانع را برمی دارد، از این دستگاه میتوان برای تولید قطعه نهایی بهره برد و کیفیت قطعات ساخته شده به دست این چاپگر جهت استفاده صنعتی مناسب می باشد.
این فناور افزود: طبق تحقیقات ما این دستگاه نمونه داخلی ندارد و در خارج هم به صورت محدودی تنها در کشورهایی نظیر، اسپانیا، آمریکا، چین و لهستان موجود است، برنامه ما در آینده ورود به بازار جهانی است.
محمودی عنوان کرد: سیستم حرارتی مکانیسم مکانیکی و نرم افزار سفارشی سازی قطعه این دستگاه به صورت کامل به دست پژوهشگران ایرانی ساخته شده است. هزینه منابع انسانی در ایران کمتر از سایر کشورهاست اما مواد اولیه قیمت بالایی دارد با این وجود دستگاه مرینتر سه بعدی ما کمترین قیمت را دارد. این دستگاه با نگاه صادراتی ساخته شده و موارد لازم برای دریافت گواهینامه های خارجی در نظر گرفته شده است.
وی تصریح کرد: این چاپگر سه بعدی با میز کار بزرگی ساخته شده و می تواند مکعبی به ضلع ۳۵ سانتی متر را به شکل یک تکه بسازد، قطعات بزرگ تر هم به شکل چند تکه ایجاد می شود، اغلب مشتریان ما شرکتهای تجهیزات پزشکی دانش بنیان، مخابرات و صنعت الکترونیک هستند.
در ادامه این رویداد قرارداد توافق فروش این محصول با دانشگاه صنعتی شریف با حضور امیرحسین محمودی مدیرعامل آی دیزاین و عبداللهی مدیر آزمایشگاه ساخت افزودنی دانشگاه صنعتی شریف به امضا رسید.
عبداللهی در موردکاربرد این چاژگر اظهار داشت: کاربردهای این دستگاه بیشتر پزشکی در زمینه ایمپلنت و گایل های جراحی است.
یازدهمین نمایشگاه اینوتکس ۲۰۲۲ از روز گذشته ۲۰ اردیبهشت با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور شروع به کار کرد و تا ۲۳ اردیبهشت ماه در پارک فناوری پردیس برپا است.
این نمایشگاه در فضایی به وسعت پنج هزار متر و با حضور حدود ۴۰۰ شرکت دانش بنیان و صنعتی داخلی، استارتاپ، شتاب دهنده، شرکت فناور مستقر در پارک های علم و فناوری و مراکز رشد برگزار شده است که جدید ترین محصولات و خدمات فناورانه به بازدیدکننده های حضوری و برخط ارائه می شود.
منبع:

1401/02/21
19:10:07
0.0 /5
496
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی