آجاک - acak آینده پژوهی
در یك پژوهش مطرح شد؛

نگاهی جدید برای بهبود روابط زنان در خانواده

نگاهی جدید برای بهبود روابط زنان در خانواده

پژوهشگران کشور در یک پژوهش جدید در زمینه روانشناسی خانواده، نگاهی را ارایه داده اند که به کمک آن می توان وضعیت روابط جنسی زنان میانسال را بهبود بخشید و از این طریق، پایه های خانواده را مستحکم تر کرد.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، ازدواج از با اهمیت ترین رسوم اجتماعی برای دستیابی به نیازهای عاطفی، روانی و امنیتی است. اما این امر اگر به حد کافی برای زوجین، رضایت بخش نباشد، ناراحتی های زیادی را رقم می زند و ممکنست به طلاق منجر شود. نارضایتی از عملکرد جنسی، ارتباط نزدیکی با بروز مشکلات زناشویی و اجتماعی دارد که خصوصاً در زنان از اولویت خاصی برخوردارست. عملکرد جنسی، جنبه مهمی است که کیفیت زندگی زناشویی را تحت تأثیر قرار می دهد. نتایج پژوهش های مختلف حاکی از آنست که اختلال عملکرد جنسی در زنان شایع است و تخمین زده شده است که ۲۵ تا ۶۳ درصد زنان به درجاتی از اختلال عملکرد جنسی دچارند.
بنا بر گفته متخصصان، امروزه شواهد زیادی در پشتیبانی از اهمیت عملکرد جنسی و تأثیر آن بر کیفیت زندگی وجود دارد. کیفیت پایین و نامطلوب رابطه جنسی در زندگی زوجین با کاهش رضایت مندی زناشویی و در نتیجه ناتوانی در صمیمیت هیجانی زوجین ارتباط دارد. صمیمیت، نقش برجسته ای در رضایت زناشویی دارد. صمیمیت هیجانی، نیاز به ارتباط و در بین گذاشتن احساسات مثبت و منفی با همسر است. از نظر پژوهشگران، صمیمیت و تمایلات جنسی در روابط متعهدانه زناشویی به هم وابسته اند و تجربه صمیمیت هیجانی نقش مهمی در پایداری تمایل جنسی در روابط بلندمدت عاشقانه ایفا می کند.
پژوهشگرانی از دانشگاه غیرانتفاعی حکمت رضوی مشهد در ارتباط با این موضوع، تحقیقی را انجام داده اند که در آن، تأثیر یک برنامه آموزشی بر بهبود صمیمیت هیجانی و عملکرد جنسی زنان میانسال مورد ارزیابی علمی واقع شده است.
در این پژوهش، ۳۰ نفر از زنان مراجعه کننده به مرکز مشاوره و خدمات روان شناختی آرتیمان شهر مشهد مشارکت داشته اند. به این زنان در هشت جلسه(هفته ای یک جلسه به مدت ۹۰ دقیقه) نگاهی به نام «رویکرد یکپارچه فلدمن» آموزش داده شده و سپس عملکرد آنان در زندگی شخصی بوسیله پرسشنامه بررسی شده است.
طبق نتایج به دست آمده از این تحقیق، برنامه ریزی جهت استفاده از روش آموزش رویکرد یکپارچه بمنظور افزایش صمیمت هیجانی و بهبود عملکرد جنسی زنان میانسال لازم است.
چونکه نتایج نشان داد آموزش رویکرد یکپارچه فلدمن موجب بهبود عملکرد جنسی و افزایش صمیمیت هیجانی در زنان می شود.
در این زمینه، مریم دشتی رحمت آبادی، محقق گروه مشاوره خانواده دانشگاه غیرانتفاعی حکمت رضوی مشهد و همکارش می گویند: «این رویکرد با بهره گیری از روان پویشی، میزان اضطراب و خطاهای شناختی زنان میانسال را کاهش داده و به آنان راهبردهای مقابله ای مناسب را آموزش می دهد».
علاوه بر این بگفته آنها، «رویکرد فوق با آموزش مفاهیم ارتباط و قدرت، ارتباط و ادراک و ارتباط و صمیمیت بوسیله آموزش راهکارهایی چون استفاده از شیوه های ارتباطی مناسب، بهبود الگوهای تعاملی خانواده، استواری مرزهای عملکردی، متعادل سازی روابط با خویشاوندان و دوستان، استفاده از رابطه جنسی برای صمیمیت، آموزش همدلی و ارتقای تفاهم جنسی، روابط زوجین را بهبود می بخشد».
بدین سبب به اعتقاد دشتی رحمت آبادی و همکار محققش، «آموزش رویکرد یکپارچه فلدمن بوسیله فرایندهای توضیح داده شده موجب کاهش اضطراب و بهبود روابط و درنهایت عملکرد جنسی مناسب می شود».
قابل ذکر است این یافته ها که توجه به آنها می تواند وضعیت خانوادگی زنان میانسال را بهبود بخشد، در مجله علمی پژوهشی «سلامت جامعه، دوره ۱۵، شماره ۴، ۱۴۰۰» وابسته به دانشکده پرستاری مامایی و پیراپزشکی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان انتشار یافته اند.1401/01/12
13:12:51
0.0 /5
438
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
آجاک : آینده پژوهی