آجاک - acak آینده پژوهی

ضرورت انتقال فناوری از متن کاغذ به بطن جامعه

ضرورت انتقال فناوری از متن کاغذ به بطن جامعه

به گزارش آجاک رئیس مرکز رشد و نوآوری دانشگاه علوم پزشکی ایران، بر ضرورت کاربردی شدن تولیدات علمی و فناوری برای رفع نیازهای جامعه اصرار کرد و اظهار داشت: برای این منظور باید علوم تولیدشده در دانشگاه ها و مراکز علمی از روی کاغذ و محیط های کتابخانه ای خارج شده و به بطن جامعه وارد شوند.


دکتر نصیر دهقان روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار علم و آموزش ایرنا از انعقاد قراردادهایی بین دانشگاه علوم پزشکی ایران با برخی از شرکت های فناور برای طراحی و تولید محصولات سلامت محور آگاهی داد و اضافه کرد: بیش از ۵۰ هسته، واحد و شرکت فناور با مرکز رشد و نوآوری دانشگاه علوم پزشکی ایران قرارداد دارند که دو سوم آنها به طراحی خدمت و تولید محصولات سلامت محور مشغول هستند.
وی افزود: رویکرد فعلی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در خصوص احصای نیازهای مبتنی بر سلامت جامعه توسط واحدها و شرکت های دانش بنیان از یک سو و تولید محصولات و پوشش تقاضا و ارائه خدمات از طرف دیگر باید بیش از گذشته در راه ترجمان دانش و انتقال فناوری عمل کند.
دهقان به روی آوردن مردم به استفاده از شبکه های مجازی برای انجام امور روزانه اشاره نمود و اظهار داشت: باتوجه به پاندمی کرونا طی ۲ سال گذشته، بهره مندی از محصولات پیشگیرانه و ارائه خدمات غیرحضوری در بستر وب توسعه قابل توجهی پیدا کرد، به صورتی که دریافت تقاضاهای مجازی از طرف جامعه به دریافت انواع مشاوره، ویزیت و چکاپ های بهداشتی - درمانی گسترده شد و بنظر می رسد که این تغییر رفتار به عادت ماندگارتر اقشار مردم بدل شده باشد.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران اضافه کرد: از طرف دیگر باتوجه به انتقال آموزش ها به فضای مجازی، ارتقای سیستم های در رابطه با پروسه یاددهی - یادگیری و ارزشیابی غیرحضوری دانش آموزان و دانشجویان باید مورد توجه جدی استارتاپ ها، ذینفعان و بازیگران زیست بوم نوآوری - فناوری قرار گیرد.
رییس مرکز آموزش مهارت های بالینی دانشگاه علوم پزشکی ایران اضافه کرد: در حقیقت با امکان سنجی، اولویت بندی و برنامه ریزی باید اهداف دانشگاه های نسل سوم به منصه ظهور برسد. بدین جهت تدارک سازوکار عملیاتی جهت آموزش و ارتقای توانمندی دانشجویان و اعضای هیات علمی به فراخور پاسخ به نیازهای آینده کشور همچون خدمات در رابطه با جمعیت سالمند و بیماریهای غیرواگیر اهمیت زیادی دارد.
وی اشاره کرد: دانشگاه ها باید با بهبود زمینه و بسترسازی مناسب در راه گردآوری ایده های کاربردی و نوآورانه فعالان حوزه کسب وکار با تقویت ارتباط با صنعت قدم برداشته و فاصله میان شرایط موجود و مطلوب را کاهش دهند. یکی از با اهمیت ترین محاسن این رویکرد کمک به تجاری سازی محصولات و دستاوردهای دانشگاهی است.
دهقان اضافه کرد: همین طور با تسهیل فرآیندهای حضور تیم ها، استارتاپ ها و گسترش کیفی شرکت های دانش بنیان باید بتوانند ارزش آفرین بوده و به صرف چاپ چند مقاله کتابخانه ای دل خوش نکنند.
وی تاکید که می توان با توسعه مجازی سازی ارائه خدمات و پروسه راهبری (منتورشیپ) سلامت محور در مراکز رشد و نوآوری انگیزه و اشتیاق دوچندانی در جامعه علمی کشور خصوصاً دانشجویان ایجاد کرد و عدالت در دسترسی و بهره مندی امکانات را بهبود بخشید، ضمن آنکه پشتیبانی از تربیت کارآفرین و ایجاد شرکت های زایشی (Spin Off) یا اشتقاقی که از دانشگاه ها یا مراکز فناوری-تحقیقاتی بیرون می آیند، باید در ماموریت و اولویت موسسات آموزش عالی قرار گیرند.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران ابراز امیدواری کرد که با برقراری تعاملات سازنده و هم افزایی میان بخشی و بین رشته ای، کشور در امتداد اقتصاد دانش محور سوق داده شود.


منبع:

1400/10/25
14:08:45
0.0 /5
666
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی