آجاک - acak آینده پژوهی

فاصله سالمندان ایرانی و اروپایی، آمریکایی در استفاده از فناوری اطلاعات

فاصله سالمندان ایرانی و اروپایی، آمریکایی در استفاده از فناوری اطلاعات

به گزارش آجاک عضو هیات علمی گروه آموزشی و مرکز تحقیقات سالمندی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی اعلام نمود: کمتر از ۱۰ درصد افراد بالای ۶۰ سال کشورمان، از فناوری های دیجیتال و فضای مجازی استفاده می نمایند، درصورتی که این رقم در اروپا و امریکا، بین ۶۷ تا ۷۰ درصد است.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، دکتر یدالله ابوالفتحی ممتاز، محقق حوزه سالمندی، بر برقراری عدالت در استفاده از فضای مجازی و فناوری های دیجیتال برای همه سنین، تصریح کرد و اظهار داشت: متاسفانه قشر زنان و جمعیت سالمندان کشورمان، از کمترین امکانات در این حوزه برخوردار می باشند.
وی در عین حال خاطرنشان کرد: استفاده از امکانات دیجیتال و فضای مجازی، در کاهش اختلالات شناختی، کاهش افسردگی و احساس تنهایی، موثر است و به علت تاثیرات آن بر سلامت روانی و اجتماعی سالمندان، سال جاری شعار روز جهانی سالمند، به این مورد اختصاص داده شد.
ممتاز، سه دلیل جهت استفاده کم سالمندان کشورمان از امکانات فضای مجازی و فناوری های دیجیتال بیان کرد و اظهار داشت: " آگاهی کم سالمندان نسبت به طریقه استفاده از امکانات دیجیتال، دسترسی کم سالمندان به این امکانات و نگرش مردم و خانواده ها نسبت به استفاده سالمندان از فضای مجازی " دلایلی هستند که سبب استفاده کم جمعیت سالمندان کشورمان از این امکانات می شوند.
وی، کلیشه های منفی فرهنگی نسبت به این مورد را بسیار اثرگذار دانست و اضافه کرد: متاسفانه خیلی از خانواده های ایرانی برپایه نگرش اشتباه، فضای مجازی را در ارتباط با سالمندان نمی دانند و سالمندان هم برپایه این نگرش، برای بیان نیازشان به این امکانات، احساس شرمندگی و خجالت می کنند.
این استاد دانشگاه افزود: ضمن آنکه مکان هایی برای آموزش سالمندان برای استفاده از فناوری های دیجیتال و فضای مجازی نداریم، در صورتیکه باید بدون توجه به این تفکر اشتباه که سالمندان آموزش پذیر نیستند، آموزش اختصاصی برای سالمندان در این خصوص، پیشبینی شود.
ممتاز، ضمن اشاره به این که هزینه بر بودن تهیه امکانات دیجیتال برای سالمندان و آموزش آنان، عامل دیگری برای عدم تمایل خانواده ها نسبت به این مورد خواهد بود، اظهار داشت: در همین راستا، پشتیبانی از خانواده هایی که سالمندان را در کنار خود مراقبت می کنند، مخارج زندگی و خدمات بهداشت و درمان آنان را هزینه کرده و به نیازهای روانی و اجتماعی آنان توجه می کنند، از ضروریات زندگی امروزی است، چون که خانواده های امروزی، به نسل ساندویچی معروف شده اند، یعنی از دو طرف و برای نگهداری دو نسل (کودکان و سالمندان) تحت فشارند، و لذا، این خانواده ها باید مورد حمایت مادی و معنوی دولت ها قرار بگیرند، در صورتیکه در کشور ما، حمایتی از این خانواده ها نمی گردد.
وی ادامه داد: در کشورهای پیشرفته، مراقبت از سالمندان توسط خانواده ها، مورد توجه قرار می گیرد و به روش های مختلف از این خانواده ها حمایت می شود. در بعضی از کشورها، مرخصی مراقبت از والدین وجود دارد و کارمندان برای مراقبت از والدین خود، از مرخصی اختصاصی این مورد استفاده می نمایند، در بعضی دیگر از کشورها، با کاهش یا حذف مالیات، از خانواده ای که سالمندی را در کنار خود دارد، حمایت می شود و با این حمایت ها، علاوه بر این که خانواده تشویق شده و بخشی از هزینه های سالمندش جبران می شود، تاثیرات روانی و اجتماعی آن روی سالمندان، پرارزش است، چون که سالمند احساس سرباری در خانواده را نخواهد داشت و می داند که در مقابل مراقبت از او، دولت حمایت خوبی از خانواده اش می کند.
براساس اعلام روابط عمومی دانشگاه، دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی با ۲۳ گروه آموزشی و ۸ مرکز تحقیقات تحت نظارت وزارت بهداشت، علاوه بر تعلیم و تربیت نیروی متخصص در رشته های سه حوزه سلامت (توانبخشی، سلامت اجتماعی و سلامت روانی)، از راه مراکز درمانی تابعه، نسبت به عرضه خدمات در ارتباط با این سه حیطه فعالیت دانشگاه اقدام می کند که خدمات در ارتباط با سالمندان هم از آن جمله اند.
منبع:

1400/09/07
14:31:53
0.0 /5
700
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
آجاک : آینده پژوهی