آجاک - acak آینده پژوهی

چهارمین خدمه فضانوردان عازم ایستگاه بین المللی فضایی می شوند

چهارمین خدمه فضانوردان عازم ایستگاه بین المللی فضایی می شوند

شرکت فضایی «اسپیس ایکس» چهارمین گروه از فضانوردان را فردا (یکشنبه) به ایستگاه بین المللی فضایی ارسال می کند، مقرر است این فضانوردان برای مدت 6 ماه در این آزمایشگاه درحال چرخش اقامت کنند.


به گزارش گروه آموزش ایرنا از خبرگزاری یونایتدپرس، این فضانوردان قصد دارند ۶ ماه را صرف انجام تحقیقاتی کنند که انتظار می رود به آمریکا کمک نماید تا برای ماموریت های فضایی حتی طولانی تر آماده شود.
چنین آزمایش هایی شامل مطالعات گوناگون درباره سلامت فضانوردان در طول دوره های طولانی در فضا، رشد گیاهان بدون خاک در ریزگرانش و نمایش حسگرهایی است که می تواند به ربات های پرنده کمک نماید تا در سفینه های فضایی مانند آزمایشگاه درحال چرخش حرکت کنند.
شرکت فضایی اسپیس ایکس می خواهد چهارمین خدمه فضانورد خودرا با موشک فالکون ۹ و کپسول «کرو دراگون» در ساعت ۲ و ۲۱ دقیقه بامدادان یکشنبه به وقت منطقه زمانی شرقی از مجموعه پرتاب ۳۹A در مرکز فضایی کندی به مدار زمین ارسال نماید.
کتی لودرز معاون سازمان فضایی آمریکا (ناسا) در یک کنفرانس مطبوعاتی اظهار داشت: پیش بینی های آب وهوایی برای پرتاب مطلوب است.
این فضانوردان علاوه بر انجام آزمایش های علمی، قصد دارند در طول ماموریت خود چند پیاده روی فضایی برای ارتقای ایستگاه فضایی انجام دهند و از چند فضانورد خصوصی استقبال کنند.
توماس مارشبورن ۶۱ ساله فضانورد ناسا و خلبان ماموریت در یک کنفرانس مطبوعاتی اضافه کرد: یکی از نکات قوت این ماموریت مطمئناً فرصتی است که برای پیاده روی فضایی در اختیار داریم.
مارشبورن با فرمانده راجا چاری ۴۴ ساله و متخصصان ماموریت به اسامی کایلا بارون ۳۴ ساله از ناسا و ماتیاس مورر ۵۱ ساله از سازمان فضایی اروپا به فضا می روند.
این نخستین پرواز فضایی بارون، چاری و مورر و سومین پرواز مارشبورن خواهد بود. مارشبورن قبل از این بعنوان عضوی از ماموریت شاتل فضایی STS-۱۲۷ در سال ۲۰۰۹ و اکسپدیشن ۳۴/۳۵ در داخل ایستگاه فضایی فعالیت داشت که این ماموریت در سال ۲۰۱۳ به انتها رسید.
چاری پیش از فضانورد شدن بعنوان سرهنگ نیروی هوایی آمریکا خدمت می کرد و بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ ساعت کار با هواگرد سبک را در کارنامه کاری خود ثبت کرده است. وی همین طور برای عضویت در تیم آرتمیس انتخاب شده بود و می توانست در سال ۲۰۲۴ به ماه برود.
گریس داگلاس محقق ارشد تحقیقات فناوری غذایی پیشرفته ناسا در یک کنفرانس مطبوعاتی اظهار داشت: در داخل این کپسول، غذاهای سالم خشک شده و فریز شده، مانند کلم پیچ و ماهی های روغنی قرار دارد که قسمتی از یک مطالعه است که بررسی شود چگونه این خوراکی ها سبب افزایش آگاهی و سلامت کلی فضانوردان می شود. چالش این است که غذایی فراهم نماییم که بتواند ماه ها در فضا بدون فاسد شدن یا از دست دادن مواد مغذی دوام بیاورد.
بارون و چاری از اعضای خدمه ماموریت «آرتمیس» ناسا هستند که ممکنست روزی از ماه دیدن کنند، بدین سبب زمان حضور آنها در این ایستگاه فضایی برای آموزش حیاتیست.
برنامهٔ آرتمیس (Artemis Program) یک برنامه فضایی بین المللی با هدف فرستادن انسان ها همچون اولین زن به ماه است. مقصد نهایی این برنامه قطب جنوب ماه و زمان اجرای آن تا سال ۲۰۲۴ است.
این طرح به وسیله ناسا و شرکت های خصوصی صنایع هوافضای آمریکایی با همکاری آژانس فضایی اروپا، آژانس جستجوهای هوافضای ژاپن، آژانس فضایی کانادا، سازمان فضایی ایتالیا، آژانس فضایی استرالیا، سازمان فضایی بریتانیا، سازمان فضایی امارات متحده عربی، سازمان فضایی ملی اوکراین و آژانس فضایی برزیل در حال اجراست.


1400/08/09
12:30:52
0.0 /5
693
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
آجاک : آینده پژوهی