آجاک - acak آینده پژوهی
در یك مقاله عنوان شد

کشف گردش خون ریوی به زمان ساسانیان می رسد

کشف گردش خون ریوی به زمان ساسانیان می رسد

آجاک: مقاله کشف گردش خون ریوی قبل از ابن نفیس، نظریه های ایران و یونان باستان توسط دکتر آرمان زرگران در مجله JAMA Cardiology منتشر گردید.به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، مقاله کشف گردش خون ریوی قبل از ابن نفیس، نظریه های ایران و یونان باستان به نگارش دکتر آرمان زرگران، عضو هیئت علمی دانشکده طب ایرانی دانشگاه علوم پزشکی تهران در مجله JAMA Cardiology با ضریب تاثیر 14.7 (JCR2020) منتشر گردید.

برای سال ها کشف مکانیزم گردش خون ریوی به ویلیام هاروی منسوب بوده است و قبل تر، نخستین گزارش آن توسط سرواتوس در قرن ۱۶ میلادی شناخته شده بود. در دهه ۱۹۲۰ میلادی با پژوهشی بر کتاب الشامل نوشته ابن نفیس از دانشمندان سوری قرن ۱۳، افتخار کشف آن به این دانشمند مسلمان نسبت داده شد. اما پژوهش های متأخر نشان داد گزارش هایی قدیمی تر قدمت این کشف را به قبل از دوران ابن نفیس می برد.

بخش عمده این تحقیقات که قدمت این کشف را حداقل تا زمان ساسانیان عقب می برد، طی سالهای قبل توسط دکتر آرمان زرگران و همکارانش در مجلات معتبری چون European Heart Journal و Int. Journal of Cardiology به چاپ رسیده است.

بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران، درنهایت زرگران باتوجه به این مستندات، نظریه خود درباب ریشه های این کشف بزرگ و تحلیل سرگذشت آن در طول تاریخ را برای اولین بار در مقاله کشف گردش خون ریوی قبل از ابن نفیس، نظریه های ایران و یونان باستان ارایه داده است.

این مقاله بوسیله لینک زیر قابل دسترسی است:
Pulmonary Circulation Discovery Before Ibn Nafis—Ancient Persian and Greek Theories
منبع:

1400/07/19
11:06:03
0.0 /5
643
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی