آجاک - acak آینده پژوهی
در یك مطالعه عنوان شد

لزوم توجه به مشکلات تغذیه در سالمندان

لزوم توجه به مشکلات تغذیه در سالمندان

آجاک: پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی بابل با انجام یک مطالعه شیوع سوء تغذیه و عوامل موثر در بروز آنرا در سالمندان مورد بررسی قرار دادند.به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، وضعیت تغذیه سالمندان بعنوان یکی از مراقبت های ویژه در این دوران، اهمیت زیادی دارد. همراه با سالمندی تغییرات فیزیولوژیکی مانند کم اشتهایی، مشکلات تغذیه ای، مشکلات دهان و دندان، مشکلات جویدن غذا، مبتلاشدن به انواع بیماریها و به تبع آن استفاده از داروهای گوناگون ایجاد می شود که این عوامل می تواند به تنهایی یا در کنار یکدیگر، موجب تغییر در وضعیت تغذیه سالمندان شود.

با توجه به اینکه اختلالات تغذیه ای در میان سالمندان رایج و جدی است و می تواند آنها را در معرض خطر سوء تغذیه قرار دهد، پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی بابل با انجام یک مطالعه، وضعیت تغذیه سالمندان و عوامل موثر بر آنرا مورد بررسی قرار دادند. در این مطالعه مقطعی ۲۶۱ سالمند ساکن شهرستان بابل بصورت تصادفی انتخاب شدند و با بهره گیری از پرسش نامه استاندارد وضعیت تغذیه آنها مورد بررسی قرار گرفت.

بررسی های این مطالعه نشان داد که از میان افراد بررسی شده، ۹ نفر (۱.۷ درصد) گرفتار سوء تغذیه شده و ۱۴۵ نفر (۲۷.۹ درصد) در معرض خطر سوء تغذیه قرار داشتند.

طبق این یافته ها مشکلات سوء تغذیه در میان زنان سالمند بیشتر از مردان بود و زنان بیشتر در معرض خطر سوء تغذیه قرار داشتند.

همچنین مشخص شد که ۱۲.۶ درصد از مردان و ۶.۲ درصد از زنان دارای اضافه وزن بودند و شیوع چاقی در زنان بیشتر از مردان بود.

بررسی این مطالعه نشان داد که سوء تغذیه بطور معناداری در زنان، سالمندان ساکن شهر، بازنشسته ها، افراد با درآمد پایین، افرادی که تنها و یا با فرزندان خود زندگی می کردند، بالاتر بود.

همچنین در این تحقیق، وضعیت سوء تغذیه با عواملی مانند بی اشتهایی، خشکی دهان، تهوع، درد، پیری زودرس، یبوست، استفراغ، مشکل چشایی و بویایی، زخم دهانی و مشکلات بلعی و دندانی ارتباط مدلول دار داشت.

پژوهشگران این مطالعه می گویند: باتوجه به درصد بالای سالمندان در معرض خطر سوء تغذیه و تاثیر داشتن شغل و درآمد ماهیانه مناسب بر وضعیت تغذیه آنها، برنامه ریزی برای این قشر لطمه پذیر؛ خصوصاً برای سالمندان با درآمد پایین، نیاز به توجه خاصی دارد.

در انجام این تحقیق رضا قدیمی، زهرا مرادی و پروین سجادی؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی بابل با یکدیگر مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه بصورت مقاله علمی با عنوان «وضعیت تغذیه سالمندان و عوامل موثر بر آن» در مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران انتشار یافته است.

منبع:

1400/07/09
12:34:49
0.0 /5
625
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
آجاک : آینده پژوهی