آجاک - acak آینده پژوهی
محققان مطرح كردند

تأثیر منفی افسردگی برعملکرد جنسی مبتلایان به HTLV1

تأثیر منفی افسردگی برعملکرد جنسی مبتلایان به HTLV1

به گزارش آجاک علایم اختلالات روانپزشکی به خصوص افسردگی می توانند در ابعاد مختلف عملکرد جنسی افراد مبتلا به HTLV1 بدون پاراپازی اسپاستیک تأثیر منفی بگذارند.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، محققان دانشگاه علوم پزشکی مشهد در تحقیقی باعنوان "بررسی فراوانی اختلال عملکرد جنسی در مبتلایان به HTLV-1 بدون پاراپارزی اسپاستیک و ارتباط آن با اختلالات روانپزشکی" مطرح کردند: وجود هم زمان اختلال در کارکرد جنسی و یک اختلال روانپزشکی در فرد، می تواند به صورت قابل توجهی سبب کاهش رضایت مندی در روابط زناشویی شود. این مورد به علت افزایش بار روانی، منجر به تشدید علائم اولیه هم خواهد شد.
شناسایی این بیماران و برنامه ریزی جهت درمانشان می تواند به صورت قابل ملاحظه ای در ایجاد احساس خوب بودن و خود کارآمدی، افزایش اعتماد به نفس و بهبود فزاینده کیفیت زندگی بیماران، تأثیر گذار باشد. افزایش کیفیت زندگی و خلق، به حاملین ویروس انگیزه بالاتری برای مراقبت از خود و دیگران در روابط اجتماعی و خصوصی تر خود می دهد، که در نهایت سبب افزایش میزان سلامتی جامعه هم خواهد شد.
از نظر ارتباط با علایم اختلالات روانپزشکی، در مردان ارتباط مفهوم دار نبود. در زنان نتایج نشان داده است که بُعد افسردگی در تمام ابعاد عملکرد جنسی زنان و بعد حساسیت بین فردی در اغلب ابعاد عملکرد جنسی زنان به صورت واضحی در اختلال ابعاد مختلف عملکرد جنسی تأثیر دارند. در تمام ابعاد عملکرد جنسی زنان به جز بعد درد جنسی، شیوع احساس درجاتی از مشکلات روانی و درماندگی در زنان با عملکرد جنسی ضعیف به صورت مفهوم داری بالاتر است. اما به صورت کلی وجود علایم اختلالات روانپزشکی در هیچکدام از ابعاد در دو گروه با اختلال عملکرد جنسی ضعیف و بدون مشکل تفاوت آماری مفهوم داری نداشت. که این می تواند به مفهوم این باشد که علایم اختلالات روانپزشکی به خصوص افسردگی می توانند در ابعاد مختلف عملکرد جنسی افراد مبتلا به HTLV1 بدون پاراپازی اسپاستیک تأثیر منفی بگذارند، اما لزوما بر تمام عملکرد جنسی فرد تاثیری نداشته باشند.
بر طبق این پژوهش که در پایگاه نتایج پژوهش های سلامت انتشار یافته، پیشنهاد می شود تدابیری در ارتباط با مشاوره های روانشناختی در کلینیک های مربوط جهت پیشگیری، ارزیابی های دوره ای و درمان اختلال عملکرد جنسی و علایم اختلالات روانپزشکی همراه صورت گیرد. همینطور از آن جا که عوامل پیش التهابی و بار ویروسی در بیماری های ویرال می تواند با ناهنجاری های روانپزشکی ارتباط داشته باشد، پیشنهاد می شود مطالعات آتی به بررسی رابطه احتمالی بار ویروس در بدن و تأثیر آن بر اختلال عملکرد جنسی و ناهنجاری های روانپزشکی بپردازد. در نهایت اینکه، از آنجائیکه میتوان با درمان اختلال عملکرد جنسی کیفیت زندگی و عرضه خدمات پزشکی و بهره برداری بیماران از آنرا ارتقا داد، ارزیابی های عملکرد جنسی و روانشناختی بعنوان جزیی از پروتکلهای مداخله ای در درمان بیمار سفارش می شود.
این پژوهش از جانب مائده کامرانی و نرگس نیازی راد به انجام رسیده است.
به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، HTLV-1 مخفف عبارت انگلیسی "Human T-cell lymphotropic virus type1" به معنای «نوع یک ویروس لنفوتروپیک سلول تی انسانی» است. این نامگذاری به این علت انجام شده است که این ویروس سلول های لنفوسیت نوع تی انسان را آلوده می کند. باآنکه HTLV-1 هم خانواده HIV – ویروس ایدز– است و راه های انتقال هر دو ویروس یکسان است ولی این دو هیچ ارتباطی با یکدیگر ندارند. در واقع HTLV-1 خیلی کم خطرتر از HIV است.
منبع:

1400/06/27
12:22:42
0.0 /5
600
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی