آجاک - acak آینده پژوهی
مروری بر نتایج یك پژوهش؛

میدان مغناطیسی چه تاثیری بر اسپرم انسان دارد؟

میدان مغناطیسی چه تاثیری بر اسپرم انسان دارد؟

پژوهشگران کشور با انجام یک مطالعه بر روی نمونه های اسپرم عنوان کردند که میدان مغناطیسی می تواند با تحرک و زنده مانی اسپرم ها را افزایش دهد ولی بر خصوصیات ظاهری اسپرم، تاثیری ندارد.به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، بررسی های انجام شده بر روی زوج های نابارور نشان داده است که عوامل مردانه در 20 درصد از موارد، تنها علت ناباروری است و در 50 درصد از موارد هم بعنوان یکی از عوامل موثر در ناباروری به حساب می آید. یکی از عوامل اثرگذار ناباروری در مردان، در ارتباط با اسپرم است.

مغناطیس درمانی یکی از انواع طب مکمل است که با استفاده از میدان های مغناطیسی با شدت پایین و غیر مضر به بدن انجام می شود. مطالعات مختلفی در مورد میزان و چگونگی تأثیر میدان مغناطیسی روی اسپرم انجام شده است که نتایج متفاوتی را به دنبال داشته است. بر همین مبنا پژوهشگران کشور هم با انجام یک مطالعه تأثیر میدان مغناطیسی بر نمونه های اسپرم انسان مورد بررسی قرار دادند تا تأثیر میدان مغناطیسی در بهبود یا تخریب اسپرم مشخص شود.

در این مطالعه از 90 نفر مرد رجوع کننده به پژوهشگاه رویان، نمونه منی دریافت شد و بعد از دریافت رضایت کامل از افراد این نمونه ها برای آزمایش تجربی مورد استفاده قرار گرفت.

این نمونه ها بعد از بررسی و بر مبنای معیارهای استاندارد، بعنوان نمونه های طبیعی در نظر گرفته شدند و سپس نمونه ها در معرض میدان مغناطیسی با شدت های یک، شش و 12 میلی تسلا و در بازه های زمانی یک، سه و پنج ساعت، قرار گرفتند.

بعد از انجام این مرحله، نمونه های اسپرم از نظر میزان حرکت، زنده مانی، شکل ظاهری و... بررسی شدند.

مشاهدات این مطالعه نشان داد که نمونه های اسپرم داخل میدان مغناطیسی نسبت به نمونه های خارج از میدان دارای ثبات در تحرک بودند و در نمونه های خارج از میدان تحرک اسپرم کاهش داشته است. این مشاهده بیان گر این است که میدان مغناطیسی بر حرکت اسپرم اثرگذار است و میزان آن با شدت میدان هم رابطه مستقیم دارد.

همچنین این بررسی ها نشان داد که میدان معناطیسی بر شکل و خصوصیت های ظاهری اسپرم ها اثرگذار نیست. علاوه بر این در آزمایش های زنده مانی مشخص شد که اسپرم هایی که تحت تأثیر میدان مغناطیسی نبودند، زنده مانی کاهش معنادار پیدا کرده بود.

در انجام این تحقیق متین سادات قافله باشی، پروانه مقامی و داود دورانیان؛ پژوهشگران دانشگاه ازاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات، عبدالحسین شاهوردی و مرجان صباغیان؛ محققان پژوهشگاه رویان و سامان معروفی زاده از گروه پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه به صورت مقاله علمی با عنوان «تاثیر میدان مغناطیسی استاتیک بر پارامترهای اسپرم مردان» در نشریه زیست فناوری دانشگاه تربیت مدرس، انتشار یافته است.

منبع:

1400/03/25
22:21:55
0.0 /5
746
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
آجاک : آینده پژوهی