آجاک - acak آینده پژوهی

تسلط چند باكتری رایج بر چرخه كربن خاك

تسلط چند باكتری رایج بر چرخه كربن خاك

آجاک: تعداد انگشت شماری از خانواده باکتری ها در سرتاسر کره زمین برای مصرف کربن خاک مورد توجه قرار می گیرند.


به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس، برمبنای یک تحقیق جدید که در مجله Nature Communications انتشار یافت، چرخه کربن خاک در انواع اکوسیستم ها تحت تسلط تنها سه تا ۶ گروه باکتری رایج قرار دارد.
تاکنون هزاران مطالعه جریان کربن را در داخل و خارج جنگلها و تالاب ها بررسی نموده اند، اما پژوهشگران بتازگی توجه بیشتری به بررسی مسیرهای کربن در خاک نشان داده اند. خاک کره زمین ۲ برابر پوشش گیاهی آن، میزبان کربن است. بدین ترتیب، درک چرخه کربن خاک برای مدل سازی چرخه وسیع تر کربن کره زمین و پیش بینی چگونگی تأثیر آن بر تغییرات اقلیمی مهمست.
برام استون نویسنده اصلی این مقاله و محقق فوق دکترا در مرکز علوم و جامعه اکوسیستم در دانشگاه آریزونا شمالی درمورد این مطالعه اظهار داشت: ما متوجه شدیم که چرخه کربن واقعا توسط چند گروه از باکتری های معمول کنترل می شود. این دوره توالی، بینش باورنکردنی از تنوع این جهان میکروبی ارائه می دهد.
محققان با نمونه برداری از چهار اکوسیستم مختلف، متوجه وجود صدها نوع باکتری متمایز شدند. آنها با تجزیه و تحلیل میزان مصرف کربن خاک توسط گونه های مختلف باکتری، متوجه شدند که برای مصرف بیش از ۵۰ درصدی کربن خاک، تنها به شش گروه باکتری نیاز است. آنها با افزودن کربن اضافی و دیگر مواد مغذی به خاک مشاهده نمودند که تنها سه گروه غالب - Bradyrhizobium، Acidobacteria RB۴۱ و Streptomyces - عامل مصرف بیش از ۵۰ درصدی کربن خاک هستند.
به گفته پژوهشگران، درک بهتر چگونگی کمک ارگانیسم ها به چرخه کربن نتایج مهمی در مدیریت باروری خاک و کاهش عدم اطمینان در پیش بینی تغییرات آب و هوایی دارد.منبع:

1400/03/20
12:38:57
0.0 /5
541
تگها: پژوهش , سیستم
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
آجاک : آینده پژوهی