آجاک - acak آینده پژوهی
در یك پژوهش عنوان شد

عوارض لیزر و تزریق بوتاكس و چربی بیشترین پرونده های شكایت پوست و زیبایی

عوارض لیزر و تزریق بوتاكس و چربی بیشترین پرونده های شكایت پوست و زیبایی

در بررسی پرونده های قصور پزشکی در ارتباط با پوست و زیبایی در بازه زمانی ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۸ مشخص شد که بیشتر شکایات در ارتباط با عوارض تزریق بوتاکس، لیزر و... و عوارض لیزر پوست بوده است.به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، شکایات بیماران از پزشکان و قصور پزشکی یکی از مسائل جدی و چالش برانگیز در حرفه پزشکی است. گزارش های بین المللی درباره فراوانی شکایت از پزشکان در کشورهای مختلف نشان داده است که با وجود پیشرفت های قابل ملاحظه علمی و حضور تکنولوژی های نوین در عرصه خدمات تشخیصی و درمانی، میزان شکایت ها روندی روبه افزایش داشته است.

با توجه به این نکته پژوهشگران با انجام مطالعه ای شکایات ارجاعی در ارتباط با پوست و زیبایی به سازمان نظام پزشکی تهران را مورد بررسی قرار دادند.

برای انجام این بررسی، تمام پرونده های قصور پزشکی در زمینه پوست از سال ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۸ در نظام پزشکی استان تهران بررسی گردید و مواردی چون علت شکایت، سن، جنسیت شاکیان، اختلال زمینه ای، شغل، وضعیت تاهل شاکیان، تخصص پزشکی، جنسیت پزشک، نوع مرکز درمانی، نوع قصور پزشکی و رای دادگاه ارزیابی شد.

بررسی ها نشان داد که حدود ۱.۶ درصد از پرونده های قصور پزشکی در این بازه زمانی در ارتباط با پوست و زیبایی بوده و بیشترین پرونده ها در ارتباط با سال ۱۳۹۵ و ۱۳۹۷ است.

بیشتر شاکیان در گروه سنی ۳۰ تا ۳۹ سال قرار داشتند و نزدیک به ۸۰ درصد آنان زن و شغل بیشتر آنان کارمند بود. بررسی ها نشان داد که نزدیک به ۶۰ درصد این افراد مجرد بودند.

بررسی پزشکانی که از آنها شکایت شده بود، نشان داد که حدود ۸۰ درصد آنها مرد و حدودا نیمی از آنها پزشک عمومی بودند. حدود ۹۵ درصد از شکایات هم در ارتباط با مراکز درمانی خصوصی بود.

در این مطالعه بیشترین بیماری زمینه ای شاکیان چین و چروک صورت(۲۶ درصد) و سپس چاقی یا بدفرمی بدن(حدود ۲۲ درصد) بوده است و بیشترین عارضه درمانی به وجود آمده ناشی از تزریق بوتاکس یا چربی و...(هر کدام ۱۵.۴ درصد) و سپس در ارتباط با عوارض لیزر (۱۲.۵ درصد) بوده است.

در پرونده های شکایت در ارتباط با این بازه زمانی، بیشترین عوارض به وجود آمده ایجاد جوشگاه و تیرگی پوست بعد از انجام لیزر(۲۴.۴ درصد)، آتروفی پوست و ناضایتی از عمل پیوند مو(۱۹.۵ درصد) و جوشگاه و آتروفی ناشی از تزریق ژل و بوتاکس بود. با عنایت به رواج بیشتر تزریق بوتاکس و چربی، بیشتر شدن میزان شکایات در این مورد دور از انتظار نیست.

در این مطالعه بیشترین علت مبادرت به شکایت از نظر شاکیان، ایجاد عارضه درمانی(نزدیک به ۳۷ درصد) و سپس نحوه رفتار پزشک(۲۵.۶ درصد) بوده است.

بررسی ها نشان داد که بیشترین نوع قصور در پرونده ها، در ارتباط با بی احتیاطی(۲۳ درصد) و سپس در ارتباط با نبود مهارت(حدود ۱۶ درصد) بوده است. بیشترین حکم دادگاه هم توبیخ کتبی و درج در پرونده(۴۲.۳ درصد) و سپس منع تعقیب(حدود ۲۷ درصد) بوده است.

پژوهشگران این مطالعه با عنایت به نتایج به دست آمده می گویند: پزشکان باید از اعمالی که آگاهی و تبحر کافی در آن ندارند، دخالت در رشته های غیر مربوط و کارهای غیر علمی، اجتناب کنند.

همچنین در این مطالعه عنوان شد که مواردی چون کاهش روابط مالی و تاکید بر تعامل مناسب پزشک یا بیمار، رعایت تعهد حرفه ای، انتخاب صحیح بیمار، تکمیل پرونده بیمار، دریافت رضایت نامه و افزایش نظارت بر مراکز خصوصی می تواند در جلوگیری از شکایات کمک کننده باشد.

در انجام این مطالعه دکتر زهرا شادابی، دکتر اطهر معین و دکتر علی دواتی؛ پژوهشگران دانشگاه شاهد، مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه به صورت مقاله علمی با عنوان «پرونده های شکایات پوست و زیبایی در نظام پزشکی استان تهران از سال ۹۸-۱۳۹۳» در فصلنامه پوست و زیبایی انتشار یافته است.

منبع:

1400/02/17
18:00:02
0.0 /5
564
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی