آجاک - acak آینده پژوهی
پژوهشگران پاسخ دادند

چه عواملی سبب می شود مردم قرنطینه را رعایت نكنند؟

چه عواملی سبب می شود مردم قرنطینه را رعایت نكنند؟

بررسی های یک مطالعه نشان داد که مشکلات مالی، آگاهی کم و اعتماد کم به دولت ها، مهم ترین عواملی هستند که سبب می شوند مردم قرنطینه را رعایت نکنند.به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، قرنطینه یکی از قدیمی ترین و موثرترین ابزارهای کنترل شیوع بیماری های واگیر است. قرنطینه امکان دارد در سطح فردی و یا گروهی اعمال شود و معمولا شامل محدودیت در خانه و یا یک مرکز مشخص است و همینطور می تواند داوطلبانه یا الزامی باشد.

از نظر تاریخی، مطالعات موردی نشان داده اند که اجرای قرنطینه در اپیدمی های بزرگ در مواردی که مردم از آن حمایت نمی کنند، کمتر است. با عنایت به این نکته پژوهشگران با انجام یک مطالعه مروری، زمینه های تعیین کننده رعایت قرنطینه در همه گیری ها از جانب مردم در زمان همه گیری کرونا را مورد بررسی قرار دادند.

پژوهشگران برای انجام این مطالعه در پایگاه های داده و موتورهای جستجو، کلیدواژه های در رابطه با مبحث پژوهش را در زبان های انگلیسی و فارسی جستجو کردند و مقالات و پژوهش های انجام شده در رابطه با این مورد را مورد بررسی قرار دادند.

در نهایت ۱۰ مورد مقاله انتخاب گردید و بررسی آنها نشان داد که در بیشتر مطالعات، مشکلات مالی به علت مسائلی مثل خطر از دست دادن شغل، از دست دادن درآمد، عدم دسترسی به مرخصی استعلاجی یا شغلی، از مهم ترین و موثرترین عوامل بازدارنده رعایت قرنطینه است.

همچنین مشخص شد که یکی دیگر از مهم ترین تعیین کننده های رعایت قرنطینه، نگرش منفی به قرنطینه به علت عواملی همچون آگاهی کم، عدم درک صحیح مفهوم قرنطینه و عدم درک صحیح خطر بیماری است.

اعتماد کم به دولت ها و عدم باورپذیری؛ از دیگر عواملی است که در مطالعات بعنوان بازدارنده های رعایت قرنطینه ذکر شده است. در این رابطه ایجاد محیط داوطلبانه، ارتباط شفاف، ایجاد اطمینان در مورد از دست ندادن شغل، تعیین حقوق بین فردی و ارزش های جامعه عواملی هستند که می توانند در این مورد موثر باشند.

در این مطالعه مشخص شد که احتیاج به دریافت مراقبت پزشکی، خرید مواد غذایی، حضور در یک رویداد مهم، ملاقات خانواده و عدم جدی گرفتن تشخیص بیماری، از عوامل بازدارنده در رعایت قرنطینه است.

پژوهشگران این مطالعه بر مبنای بررسی های انجام شده می گویند که از مهم ترین عوامل بازدارنده اجرای صحیح قرنطینه مشکلات مالی و کمبود آگاهی و از مهم ترین عوامل تسهیل گر اجرای قرنطینه باورپذیری و آگاهی افراد است.

به گفته این محققان؛ مطالعات انجام شده در این حوزه غالبا کمّی بودند و مطالعات کیفی در ایران در این حوزه گزارش نشده است.

این پژوهشگران امیدوارند که یافته های این مطالعه با ایجاد شناخت در زمینه تعیین کننده های رعایت قرنطینه، بینش های مفیدی را در اختیار مسؤلان و سیاست گذاران جهت برنامه ریزی صحیح قرار دهد.

در انجام این پژوهش، محمدعلی چراغی، اکرم قبادی و مهربان شهماری؛ پژوهشگران دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی تهران، به همراه آرپی مانوکیان؛ مربی دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه فروردین ماه ۱۴۰۰ به صورت مقاله علمی با عنوان «مروری بر تعیین کننده های رعایت قرنطینه در همه گیری های در سینکرونی با پدیده کرونا: مرور دامنه ای» در مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران، انتشار یافته است.

منبع:

1400/02/17
17:00:10
0.0 /5
482
تگها: پزشكی , پژوهش
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
آجاک : آینده پژوهی