آجاک - acak آینده پژوهی

تولید برچسب دارورسان از جنس یخ

تولید برچسب دارورسان از جنس یخ

پژوهشگران دانشگاه سیتی هنگ کنگ برچسبی جدید تولید کردند که دربرگیرنده مجموعه ای از میکروسوزن های یخی است و بعد از دارورسانی به بدن، ذوب می شود.به گزارش روز چهارشنبه گروه دانشگاه و آموزش ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، برچسب های دارورسان با هدف انتقال دارو به بدن بوسیله پوست طراحی شده اند و سطح داخلی آنها پوشیده از سوزن های بسیار ریز است که تا عمق بسیار کمی از پوست نفوذ می کنند و از آنجائیکه به سر عصب ها نمی رسند، سبب درد نمی شوند.

معمولا میکروسوزن های مورد استفاده در برچسب های دارورسان از جنس مواد زیست تخریب پذیر ساخته می شوند تا بعد از انتقال دارو، واکسن، سلول های زنده یا سایر مولکول ها به بدن، حل شوند.

این درحالی است که میکروسوزن های پژوهشگران هنگ کنگی از جنس یخ تولید شده است. این میکروسوزن ها به محض ورود به پوست ذوب شده و محتوای برچسب را درون بدن رها می کنند.

در آزمایشات اولیه پژوهشگران این برچسب ها را بمنظور انتقال داروی ضدسرطان به بدن موش ها استفاده کردند و مشخص شد این برچسب ها در مقایسه با تزریق زیرپوستی و وریدی، کارآیی بهتری دارند و واکنش ایمنی مناسب تری ایجاد می کنند.

به گفته پژوهشگران مهم ترین مزیت این برچسب جدید، سادگی پروسه تولید آن در مقایسه با پلیمرهای زیست تخریب پذیر است. همین طور ضایعات کمتری از این برچسب باقی می ماند و به سبب دمای پایین قابلیت نگهداری سلول های زنده را برای مدت زمان طولانی تر دارد. تنها نقطه ضعف این فناوری لزوم استفاده از محیط سرد برای نگهداری برچسب ها است.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Biomedical Engineering انتشار یافته است.


1400/02/15
21:44:06
0.0 /5
644
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
آجاک : آینده پژوهی