آجاک - acak آینده پژوهی

۱۵۰ میلیارد ریال پروژه فناوری خراسان شمالی آماده بهره برداری شد

۱۵۰ میلیارد ریال پروژه فناوری خراسان شمالی آماده بهره برداری شد

به گزارش آجاک ایرنا- رئیس پارک علم و فناوری خراسان شمالی اظهار داشت: ۱۵۰ میلیارد ریال پروژه شرکت های فناور و دانش بنیان استان مصوبه سفر دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری به این خطه آماده بهره برداری شده است.


مهران گرمه روز سه شنبه به خبرنگار ایرنا عنوان کرد: با حمایت معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری داشته های حوزه پشتیبانی از فناوران استان در حال توسعه و تکمیل است.
وی اضافه کرد: پروژه ها و حمایت های تفاهم شده با معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری با حمایت استاندار در ۲ مرحله مصوب و محقق شد که بعضی از مصوبه ها در ارتباط با سفر دکتر ستاری به استان در سال ۹۸ است و یک سری مصوبه ها در ارتباط با نشست برگزار شده در تهران در تابستان سال ۹۹ است.
رئیس پارک علم و فناوری خراسان شمالی اظهار داشت: در مسافرت دکتر ستاری به استان در سال ۹۸، تأمین ۶۰ میلیارد ریال اعتبار برای پشتیبانی از ساخت و ساز کارگاه ها و فضاهای شرکتهای پارک علم وفناوری در بجنورد مصوب شد که این اعتبار تأمین شده است.
وی اضافه کرد: تأمین ۱۰ میلیارد ریال اعتبار برای پشتیبانی از زیرساخت های مرکز رشد در شیروان از دیگر مصوبه ها در این سفر بود که این پروژه هم انجام و مصوبه اجرایی شده است، این مرکز هم با تکمیل محوطه سازی، بزودی با حضور دکتر ستاری افتتاح می شود.
وی اظهار داشت: برای کمک و شتاب بخشیدن به اجرای ساختمان شرکت دانش بنیان در اسفراین هم تأمین ۱۰ میلیارد ریال اعتبار مصوب شد که این مصوبه هم اجرایی شده و الان هشت شرکت دانش بنیان و فناور در آن مستقر شده است.
گرمه اضافه کرد: در مسافرت دکتر ستاری به استان، تأمین و پرداخت ۲۰ میلیارد ریال اعتباری تسهیلات کم بهره برای کمک به شرکتهای دانش بنیان و فناور مصوب شد که این اعتبار از راه صندوق پژوهش و فناوری عرضه شد.
وی با اشاره به اینکه قبل از سفر دکتر ستاری به استان، صندوق پژوهش در استان راه اندازی نشده بود اما بعد از این سفر، صندوق راه اندازی و این اعتبار جذب شد اضافه کرد: در اجرای این بند حمایتی تسهیلات با نرخ چهار درصد و دوره بازپرداخت دراز مدت به فناوران پرداخت گردید.
وی عنوان کرد: علاوه بر اختصاص منابع حمایتی خرد یک مصوبه برای اعطای خط اعتباری منحصرا برای کمک به شرکتهای دانش بنیان هم به مبلغ ۱۳۵ میلیارد ریال مصوب شده بود، اما به این علت که در سهامداران اولیه صندوق پژوهش و فناوری استان، با دیدگاه حمایتی یکی از سهامداران صندوق شکوفایی نوآوری کشور بود موانع قانونی برای اجرای این مصوبه که در سال بعد هم تکرار شد وجود داشت.
رئیس پارک علم و فناوری خراسان شمالی اضافه کرد: با همت سرمایه گذاران خصوصی و دولتی استان، این مشکل در اسفند ۹۹ مرتفع و با پیمودن فرایند ثبتی تا نیمه اردیبهشت، این خط اعتباری قابل توجه هم عملیاتی خواهد شد.
وی در بخش دیگر سخنان خود درباره تفاهم منعقد شده برای پشتیبانی از مراکز رشد استان اظهار داشت: در نشستی که تابستان سال قبل در تهران برگزار شد، تأمین ۱۵ میلیارد ریال اعتبار برای سرعت دادن به پیشرفت واحدهای فناور در مراکز رشد و نوآوری شیروان و اسفراین مصوب شد که این مصوبه تا کنون تا حد زیادی محقق شده است. قسمتی از منابع این مصوبه برای عرضه تسهیلات به فناوران بود که تمامی آن از راه صندوق پژوهش و فناوری استان دریافت شد و قیمتی از منابع برای تکمیل تجهیزات و امکانات مراکز رشد و نوآوری که در حال تکمیل است.
رییس پارک علم و فناوری خراسان شمالی تصریح کرد: یکی از دیگر مصوبات اختصاص ۱۵ میلیارد ریال برای تکمیل ساختمان نوآوری در شیروان مصوب شد که این مصوبه هم در حال اجرا می باشد.
وی ضمن اشاره به ورود خیرین و شورای شهر برای کمک به ساخت مرکز رشد و نوآوری در شهر آشخانه عنوان کرد: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تأمین ۱۵ میلیارد ریال اعتبار برای ساخت و راه اندازی مرکز رشد در این شهر را تعهد کرده است و خیرین و شهر آشخانه عرصه مورد نیاز را تأمین کرده اند.
وی اظهار داشت: برای ساخت مرکز رشد شهر آشخانه، هزار مترمربع زمین با کمک خیران تأمین شده و شهرداری آشخانه هم هزار مترمربع زمین در اختیار قرار داده است.
وی عنوان کرد: پشتیبانی از سه شتاب دهنده کسب و کار در حوزه های تخصصی طبق مدل حمایتی از شتابدهنده ها که در این حوزه شناسایی شده است و حمایت و استقرار نخستین شتابدهنده استان هم انجام شد.
به گفته رئیس پارک علم و فناوری خراسان شمالی سال قبل ۲۰ میلیارد ریال تسهیلات خرد و کم بهره اصطلاحا «سیدمانی» جذب شد و اختصاص ۳۰ میلیارد ریال هم برای سال جاری مصوب شد که در حال پرداخت است.
خراسان شمالی با دارا بودن ۸۶۳ هزار نفر جمعیت، ۱۰۸ واحد فناور و دانش بنیان دارد که تحت پوشش یک پارک علم و فناوری و سه مرکز رشد در شهرستان های استان است.منبع:

1400/02/08
22:24:43
0.0 /5
477
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
آجاک : آینده پژوهی