آجاک - acak آینده پژوهی

احتمال انتقال یك نوع عفونت خاص با مصرف غذای دریایی خام

احتمال انتقال یك نوع عفونت خاص با مصرف غذای دریایی خام

آجاک: نتایج یک مطالعه نشان میدهد غذاهای دریایی خام می توانند منابع بالقوه عفونت توکسوپلاسما و انتقال دهنده این عفونت به انسانها باشند.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، آلودگی به توکسوپلاسما گوندیی از شایع ترین عفونت های انگلی انسان در جهان است.
اووسیست های (تخم) این انگل، که از گربه های آلوده دفع می شوند، خاک را آلوده می کنند. اووسیست های موجود در خاک با جریان سیلاب ناشی از بارش باران و کانال های زهکشی آب شیرین، به رودخانه ها و سپس به آب های ساحلی منتقل می شوند. به سبب آلودگی آب های شیرین و آب دریا با انگل توکسوپلاسما، احتمال آلودگی صدف ها، پستانداران دریایی و حیوانات دریایی خونسرد وجود دارد.
برمبنای اعلام پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور، نتایج یک مرور نظام مند مطالعات اولیه صورت گرفته در نقاط مختلف جهان با موضوع « عفونت توکسوپلاسما در حیوانات خونسرد و نرم تنان» نشان داد که صدف ها و حیوانات خونسرد می توانند منابع بالقوه عفونت توکسوپلاسما و انتقال آن به انسانها یا سایر میزبان هایی که از آنها تغذیه می کنند باشند.
پژوهشگران این مطالعه اعلام کردند: آگاه کردن افراد جامعه نسبت به خطر خوردن غذاهای دریایی خام ضرورت دارد. همین طور اجرای مطالعات اولیه بیشتر برای برآورد دقیق شیوع عفونت توکسوپلاسما گوندیی در حیوانات خونسرد و نرم تنان پیشنهاد می شود.
این پژوهش توسط توران نیری، شهاب الدین سروی و احمد دریانی از دانشگاه علوم پزشکی مازندران انجام شده است و نتایج آن در مجله Parasitology به چاپ رسیده است.
منبع:

1400/02/05
21:23:48
0.0 /5
436
تگها: پزشكی , پژوهش
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی