آجاک - acak آینده پژوهی

اولین پرواز نبوغ فردا بر سطح مریخ انجام می شود

اولین پرواز نبوغ فردا بر سطح مریخ انجام می شود

سازمان فضایی آمریکا (ناسا) اعلام نمود که اولین پرواز بالگرد «نبوغ» بر سطح مریخ برای ساعت ۳: ۳۰ دقیقه بامداد روز دوشنبه به وقت منطقه زمانی شرقی برنامه ریزی شده است.


به گزارش پایگاه اینترنتی انگجت، این بالگرد چهار پوندی (۱.۸ کیلوگرم) که ۱۸ فوریه ۲۰۲۱ ( ۳۰ بهمن ۱۳۹۹) با مریخ نورد والد خود یعنی «استقامت» به سیاره مریخ وارد شد، تا کنون چندین بار شاهد به تاخیر افتادن نخستین پرواز خود بوده است. پیش از این قرار بود پرواز یاد شده زودتر صورت گیرد، اما وقوع یک نقص فنی باعث شد تا این رویداد مهم به تاخیر بیفتد.
قرار بود این هواپیما ۱۱ آوریل پرواز کند، اما آخر هفته گذشته ناسا این پرواز را به علت بروز یک ایراد نرم افزاری به تاخیر انداخت. این تصمیم به دنبال توقف ناگهانی آزمایش چرخش با سرعت بالای روتروهای این بالگرد اتخاذ شد.
به گفته ناسا، تایمر دیده بان این بالگرد بدون سرنشین هنگامی که تلاش در انتقال وضعیت کامپیوتر این بالگرد از حالت «پیش از پرواز» به حالت «پرواز» داشت، به اتمام رسید. تایمر دیده بان بر توالی دستور نظارت می کند و هرگونه مشکل احتمالی را به سیستم اخطار می دهد و از پیشروی سیستم در هنگام شناسایی مشکل جلوگیری می کند.
اولین پرواز هلیکوپتر ناسا بر فراز مریخ بیشتر از ۳۰ ثانیه طول نخواهد کشید و هدف از این کار بررسی دقیق تر سطح سیاره سرخ رنگ خواهد بود. علت اصلی کوتاه بودن مدت زمان این پرواز کسب اطمینان از عدم وقوع خسارت پیشبینی نشده به هلیکوپتر ناسا است.
دسترسی به این اطلاعات بر روی زمین حدود سه ساعت بعد ممکن می شود و انتظار می رود بخشی از داده های یاد شده در دسترس عموم قرار گیرد. همینطور خلاصه ای از یافته های این بالگرد ساعت ۲ پس از ظهر همان روز در دسترس خواهد بود.
کاوشگر «استقامت» ناسا بعد از فرود بر سطح مریخ در ماه فوریه، نبوغ را بر سطح این سیاره سرخ پیاده کرد. این بالگرد ۸۵ میلیون دلاری نخستین بالگرد ارسال شده به سیاره ای دیگر است و جهت بررسی فناوری های مورد نیاز برای پرواز در سیارات دیگر طراحی شده است.
نبوغ ۲ دوربین به همراه دارد که اطلاعات پرواز را ثبت می کند. این اطلاعات توسط مریخ نورد استقامت هم مشاهده خواهد شد. درصورتی که همه چیز به خوبی پیش رود، نبوغ در طول سفر ۳۱ روزه در مریخ، چندین پرواز طولانی مدت بر روی دهانه «جزرو» در سطح مریخ انجام خواهد داد. ارتفاع هر پرواز نباید بیشتر از پنج متر باشد و طول مسیر آن ۹۰ متر خواهد بود.
کاوشگر استقامت روز پنجشنبه ۳۰ ژوئیه ۲۰۲۰ (نهم مرداد ۱۳۹۹) زمین را به مقصد سیاره سرخ ترک کرده بود. استقامت بزرگ ترین و پیچیده ترین کاوشگری است که تابحال به سیاره مریخ ارسال شده و مقرر است یک مأموریت ۲ ساله را برای جستجوی علائم حیات و آماده سازی مقدمات برای دیدارهای آتی انسان ها بر سطح این سیاره سرخ رنگ انجام دهد.


1400/01/30
17:28:38
0.0 /5
438
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان آجاك
آجاک : آینده پژوهی