آجاک - acak آینده پژوهی

دفاع نخستین دانشجوی مقطع دكتری رشته مهندسی پلاسما

دفاع نخستین دانشجوی مقطع دكتری رشته مهندسی پلاسما

آجاک: اولین دانشجوی مقطع دکتری رشته مهندسی پلاسمای کشور در دانشگاه شهید بهشتی از رساله خود دفاع کرد.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، سحر برزگر، اولین دانشجوی مقطع دکتری رشته مهندسی پلاسما پژوهشکده لیزر و پلاسما دانشگاه شهید بهشتی از رساله خود با عنوان «بررسی نظریه و شبیه سازی تزریق و شتاب الکترون ها در شتابدهنده های میدان دنباله در پلاسما در رژیم حباب» با درجه عالی دفاع کرد.
دکتر علیرضا نیکنام، استاد راهنمای دکتر برزگر با ذکر این مورد که فناوری پلاسما بعنوان یک فناوری پیشرفته و کارآمد در حوزه های مختلف همچون پزشکی، انرژی، محیط زیست، نفت و پتروشیمی، نساجی و پلیمر، صنایع غذایی و کشاورزی، مواد و متالوژی، مخابرات و شتاب دهنده ها کاربرد دارد، اضافه کرد: این فناوری نیازمند نگاه ویژه صنعتگران و سیاست گذاران علمی در کشور است تا در کنار رشد سایر فناوری های پیشرفته مانند نانو و لیزر، این فناوری بتواند از وابستگی به سایر کشورها در سالیان آینده بکاهد.
دستاورد های این رساله در پایگاه علمی نیچر و در مجله Scientific Reports انتشار یافته است.
با توجه به رشد این فناوری در دنیا و نیاز به ایجاد فعالیت متمرکز بر روی کاربرد های آن، رشته مهندسی پلاسما بعنوان یک رشته میان رشته ای در پژوهشکده لیزر و پلاسما در سال 84 افتتاح شد و از همان سال در مقطع کارشناسی ارشد و در سال 93 در مقطع دکتری دانشجو پذیرفته است.
بنا بر اعلام روابط عمومی دانشگاه شهید بهشتی، این پژوهشکده با راه اندازی بیش از هشت آزمایشگاه مجهز و فعال در حوزه فناوری پلاسما بعنوان قطب علمی پلاسما و کاربردهای آن در کشور مطرح است. همچون دستاوردهای این مرکز می توان به انتشار بیش از 400 مقاله علمی در حوزة مهندسی و فناوری پلاسما در مجلات معتبر بین المللی و داخلی اشاره نمود. همین طور تجاری سازی بیش از 20 محصول دانش بنیان بر پایه فناوری پلاسما طی سالیان گذشته همچون کارهای این مرکز در بخش مهندسی و فناوری پلاسما بوده است.​​​​​​​​​​​​​​
منبع:

1400/01/29
21:02:25
0.0 /5
458
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
آجاک : آینده پژوهی