آجاک - acak آینده پژوهی
رئیس مركز تحقیقات آلودگی خبر داد

افزایش آلودگی هوا در ایران با انتشار كرونا

افزایش آلودگی هوا در ایران با انتشار كرونا

به گزارش آجاک رئیس مرکز تحقیقات آلودگی هوای دانشگاه علوم پزشکی تهران اعلام نمود: نتایج یک تحقیق نشان داده است در ایران بر خلاف اغلب کشورهای دنیا، با انتشار کرونا آلودگی هوا هم افزوده شده است.


دکتر محمدصادق حسنوند در گفتگو با ایسنا، درباره ی یک مطالعه مروری پیرامون تأثیر همه گیری کرونا بر کیفیت هوا اظهار داشت: در یک مطالعه مروری اثر همه گیری کرونا بر کیفیت هوا در سرتاسر دنیا را در مرکز تحقیقات آلودگی هوا دانشگاه علوم پزشکی تهران بررسی کردیم.
وی اظهار داشت: ارتباط متقابلی بین آلودگی هوا و همه گیری کرونا وجود دارد. بدین معنا که مواجهه با آلودگی هوا سبب تشدید علایم ناشی از کرونا می شود و از سویی در خیلی از مناطق دنیا در زمان همه گیری کرونا، کیفیت هوا گرفتار تغییراتی شده است.
وی ادامه داد: همانطور که می دانید، هر چه مواجهه مردم با آلودگی هوا بیشتر بوده باشد، ریسک مبتلا شدن به بیماری های زمینه ای بیشتری می شود و میزان مرگ ومیر چنین افرادی در زمان همه گیری هایی نظیر کرونا افزایش می یابد. از طرفی به واسطه ی اجرای محدودیتها در زمان همه گیری کرونا منابع انتشار آلاینده ها و متعاقب آن کیفیت هوا تغییر کرده است.
حسنوند تصریح کرد: نتایج این مطالعه که مقاله ی آن تحت داوری است، نشان داده است در بیشتر از ۹۰ درصد کشورهای دنیا، در زمان پاندمی کرونا غلظت آلاینده های هوا همچون PM2.5 که مهم ترین آلاینده هواست و دی اکسید نیتروژن کاهش قابل ملاحظه ای پیدا کرده است. اما در کشور ما، در دوران همه گیری کرونا، برخلاف اغلب کشورها، با افزایش غلظت آلاینده ها روبرو بودیم. علت این امر این بوده است که ما قرنطینه کامل نداشتیم بلکه برای دوره های زمانی قرنطینه ی جزئی اعمال کردیم. هنگامی که قرنطینه به صورت جزئی باشد، مردم از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده ی کمتری می کنند و بیشتر با خودرو های شخصی تردد می کنند و در نهایت میزان انتشار آلاینده های هوا ناشی از منابع متحرک افزایش می یابد. علاوه بر این، نتایج این مطالعه نشان داد غلظت آلاینده ازن هوا در دنیا افزوده شده است که علت اصلی آن کاهش میزان انتشار اکسیدهای نیتروژن و دیگر آلاینده های پیش ساز ازن بوده است.
عضو هیئت علمی دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه یکی از داده های بسیار مهم جهت بررسی تغییر کیفیت هوا در زمان همه گیری کرونا، اطلاعات در ارتباط با Mobility Index است و در مطالعات مختلفی هم از آن استفاده شده است، اظهار داشت: mobility index شاخصی است که اطلاعات در ارتباط با تردد افراد با استفاده از روشهای مختلف را عموما از راه تلفن های همراه افراد به دست می آورد. در خیلی از کشورهای دنیا این شاخص موجود است اما متاسفانه برای ایران و چین این داده ها موجود نبود.
منبع:

1400/01/29
14:27:12
0.0 /5
550
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
آجاک : آینده پژوهی