آجاک - acak آینده پژوهی
در یك مطالعه آزمایشگاهی عنوان شد

استفاده از نوعی باكتری پروبیوتیك برای مهار سلول های سرطانی

استفاده از نوعی باكتری پروبیوتیك برای مهار سلول های سرطانی

به گزارش آجاک نتایج یک پژوهش در مورد تأثیر استفاده از پروبیوتیک «لاکتوباسیل کازئی» در محیط کشت سلول های سرطانی کولون نشان داد که این نوع پروبیوتیک می تواند تکثیر این نوع سلول سرطانی را مهار می کند و سبب القای مرگ برنامه ریزی شده سلول (آپوپتوز) در آنها شود.به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، پروبیوتیک ها مکمل های غذایی هستند که از میکروارگانیسم ها یا موجودات زنده میکروسکوپی تشکیل شده اند. این مکمل های غذایی می توانند در درمان برخی بیماریها مانند سندرم روده تحریک پذیر و تعدیل پاسخ ایمنی موثر باشند.

برخی مطالعات نشان داده است که پروبیوتیک ها می توانند با تاثیر بر آنزیم های گوارشی، مهار عوامل سرطان زا، سرکوب عوامل ایجادکننده جهش های ژنتیکی، نقش موثری در جهت مقابله با سرطان داشته باشند.

در سرطان هایی مثل سرطان روده بزرگ، ممکنست استفاده از پروبیوتیک بتواند بوسیله مهار باکتری های بیماری زا و همین طور با تحریک تولید «دفنسین»، این سرطان را مهار کند. دفنسین ها؛ پروتئین های کوچکی هستند که بعنوان عضوی از سیستم ایمنی در نظر گرفته می شوند و می توانند تعدادی از باکتری های بیماری زا را از بین ببرند.

باتوجه به این موارد پژوهشگران تاثیر استفاده از نوعی پروبیوتیک به نام لاکتوباسیل کازئی را در بیان ژن دفنسین در نوعی سلول سرطانی (HT29) بررسی کردند.

این مطالعه در سال ۱۳۹۶ در مرکز تحقیقات ریزفناوری دارویی علوم پزشکی تبریز انجام شد. پژوهشگران برای انجام این تحقیق عصاره سلولی باکتری لاکتوباسیل کازئی را به محیط کشت نوعی سلول سرطانی اضافه کردند و بعد از گذشت ۲۴ ساعت آنها را مورد بررسی قرار دادند.

نتایج این مطالعه نشان داد که باکتری لاکتوباسیلوس کازئی تکثیر این نوع سلول سرطانی را مهار می کند و موجب القای مرگ برنامه ریزی شده سلول (آپوپتوز) در این سلول ها می شود.

همچنین مشاهدات حاکی از این بود که باکتری های لاکتوباسیلوس کازئی می توانند سبب افزایش بیان ژن بتادفنسین در بازه زمانی ۱۲ تا ۲۴ ساعت در سلول های سرطانی شود.

پژوهشگران این مطالعه معتقدند که از آن جایی که عصاره باکتری لاکتوباسیل می تواند موجب تحریک تولید بتادفنسین شود، می توان از عصاره این باکتری برای تحریک سلول های سرطانی به تولید بتادفنسین، مهار عوامل بیماری زا و عدم تحریک سیگنالینگ سلولی و مبارزه با باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک بهره برد.

از نتایج این آزمایش می توان در بررسی های آینده و شناخت راه های جدید برای مبارزه با سرطان بهره برد.

در انجام این تحقیق مینا یاوری و چنگیز احمدی زاده؛ پژوهشگران زیست شناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهر، مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه بصورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان «مقایسه تاثیر کشت همجوار لاکتوباسیلوس کازئی و عصاره سلولی آن بر میزان بیان ژن بتادفنسین ۲ انسانی در سلول های HT29» در فصل نامه افق دانش وابسته به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی گناباد، انتشار یافته است.

منبع:

1400/01/25
21:36:06
0.0 /5
566
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
آجاک : آینده پژوهی