آجاک - acak آینده پژوهی

پژوهشگران ابزار نانویی برای تشخیص فوری تر ویروس كرونا ساختند

پژوهشگران ابزار نانویی برای تشخیص فوری تر ویروس كرونا ساختند

پژوهشگران برای تشخیص فوری ویروس کرونا، با کمک نانوذرات طلا، ابزاری ساختند که می تواند با حساسیت بالا این ویروس را شناسایی کند.


به گزارش روز سه شنبه ستاد توسعه فناوری نانو، با شیوع ویروس کرونا در جهان، رقابت جدی برای توسعه تکنولوژیهای جدید بمنظور شناسایی ویروس SAR-CoV-۲ و شکست سریع گسترش آن شکل گرفته است. بتازگی مقاله جدیدی در Nanoscale Advances انتشار یافته است، که در آن دستاورد جالب توجهی در بخش تشخیص فوری کرونا درج شده است.
محققان دانشگاه ایالتی جکسون با همکاری همتایان خود در مرکز پزشکی دانشگاه می سی سی پی، نانوذرات طلا که بوسیله پیوند Au-S به ۴-آمینوتیوفنول متصل شده اند، تولید کردند. این نانوذرات دارای پوششی از جنس آنتی بادی های ضدسنبله ویروس کرونا هستند که بعنوان «حسگرهای زیستی» مبتنی بر رامان برای تشخیص SARS-CoV-۲، به کار گرفته شدند.
به صورت نظری، تجمع این ذرات در سطح ویروس باید یک تغییر مشخصه در آنچه بعنوان «طیف سنجی سطح پیشرفته رامان» یا SERS مشهور است، بوجود آورد. چالش های فنی زیادی برای کارکرد این فناوری وجود داشت، اما زیبایی این روش حساسیت قابل توجه SERS است.
برای آزمایش این سیستم تشخیص ویروس کرونا، پرامانیک و همکارانش به یک تصویر ایمن از ویروس SARS-CoV-۲ احتیاج داشتند. آنها شبه ویروس مولکولی مونتانا را انتخاب کردند که یک باکولو ویروس پوشیده شده با پروتئین سنبله SARS-CoV-۲ است. هنگامی که این ذرات شبه ویروس با سنسور زیستی رامان ترکیب می شوند، افزایش قابل توجهی در سیگنال رامان ایجاد می کنند.
محققان این پروژه برای ایجاد ارتباط بین تعداد ویروسی در نمونه ای با حجم میلی لیتری و اندازه سیگنال رامان بطور سیستماتیک تعداد شبه ویروس ها را در این روش تغییر دادند. این تجزیه و تحلیل کمی دقیق نشان داد که ۱۸ شبه ویروس در میلی لیتر ۲ برابر افزایش در سیگنال رامان به وجود می آورد. حساسیت قابل توجهی که با تشخیص های معمولی qPCR رقابت می کند، ترکیب زیبایی از شیمی، فیزیک و شبه ویروس ها، مثالی از چگونگی کار یک تیم چند رشته ای برای تولید ابزار جدیدی برای مبارزه با SARS-CoV-۲ است.


1400/01/24
14:45:17
0.0 /5
712
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
آجاک : آینده پژوهی