آجاک - acak آینده پژوهی
در قالب یك مطالعه صورت گرفت

شناسایی شكل پای ایرانیان

شناسایی شكل پای ایرانیان

به گزارش آجاک یافته های یک مطالعه نشان داد که بیشتر ایرانی ها مدل پای مصری و شبه رومی دارند. در مدل پای مصری انگشت شست از سایر انگشتان بلندتر است و در مدل شبه رومی انگشت دوم و شست از دیگر انگشتان بلندتر هستند.به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، مطالعات گذشته نشان داده است که پا از لحاظ شکل ظاهری و اندازه انگشتان، مدلهای مختلفی دارد. در کشورهای مختلف پا از لحاظ شکل ظاهری ارزیابی شده و هر کشوری مدل هندسی رایج پای مردم، نظامیان و یا ورزشکاران کشور خویش را بررسی نموده است.

با تعاریف متعدد مدلهای مختلفی از پا معرفی شده است. این مدلها شامل پای مصری، رومی، یونانی، شبه رومی و مربعی هستند.پای مصری؛ مدل پایی است که طول انگشت شست از سایر انگشتان بلندتر است و به عبارتی دیگر طول انگشت اول بلندتر از طول انگشت دوم، انگشت دوم بلندتر از انگشت سوم، انگشت سوم بلندتر از انگشت چهارم و انگشت چهارم بلندتر از انگشت پنجم است.

پاهای رومی؛ پاهایی هستند که طول انگشت دوم و سوم با هم برابر است. در پاهای شبه رومی؛ طول انگشت دوم و انگشت شست از دیگر انگشتان بلندتر است. در مدل پای یونانی؛ طول انگشت دوم از انگشت شست و سایر انگشتان بلندتر است. در افراد دارای پای مربعی هم همه انگشتان پا هم اندازه هستند.

در مورد خصوصیت های پای ایرانی ها هیچ گونه اطلاعاتی در دسترس نیست. این اطلاعات در طراحی کفش ها و کفی ها برای فعالیت روزمره و ورزشی سالم و راحت مردم بسیار مهم می باشد. همینطور تهیه کفش ورزشی مناسب در هر رشته ورزشی هم برای اجرای بهتر ورزش اهمیت زیادی دارد. بنابراین پژوهشگران با انجام یک مطالعه به بررسی مدل پای ایرانی ها پرداختند.

پژوهشگران با عنایت به جمعیت ایران و حذف جمعیت افراد زیر ۱۸ سال و بالای ۶۰، جامعه آماری مطالعه را ۳۸۵ نفر در نظر گرفتند و در هشت شهرستان استان های تهران، گلستان، مازندران، خوزستان، لرستان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و مرکزی، تصویر پای افراد را با استفاده از دستگاه پدوسکوپ بررسی کردند.

مشاهدات این مطالعه نشان داد که در جامعه زنان ایرانی، «پای مصری» با فراوانی حدود ۴۰ درصد و پای شبه رومی با فراوانی ۳۳ درصد بیشترین فراوانی را دارند و عمده پای زنان ایران، مدل پای مصری و شبه رومی است.

در جامعه مردان هم پای شبه رومی با فراوانی حدود ۴۳.۵ درصدی و پای مصری با فراوانی حدود ۴۳ درصدی بیشترین فراوانی را دارند و مدل شبه رومی و مصری بیشترین فراوانی را در جامعه مردان دارد.

در این مطالعه مدل پای مربعی در جامعه ایران مشاهده نشد و میتوان نتیجه گرفت که در ساخت کفش ها، نباید جلوی کفش مستطیل شکل باشد.

همچنین در این مطالعه ۲۲ درصد از خانم ها و چهار درصد از آقایان در هر دوپا دارای شکل پای نامتعارف بودند.

پژوهشگران این مطالعه عنوان کردند که به دلیل غالب بودن شکل پای مصری در جامعه ایرانی، بیماری هایی نظیر آنیکوکریپتوسیس یا فرورفتن ناخن در گوشت، شایع است.

در این انجام این پژوهش اشکان علی شریف نژاد؛ پژوهشگر بیومکانیک و فناوری ورزشی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی، علیرضا مسیبی از گروه مهندسی مکانیک دانشگاه آزاد واحد تهران شمال، بابک منافی از گروه مهندسی مکانیک موسسه آموزش عالی آوج قزوین و فرانک عراقی از گروه مهندسی مکانیک دانشگاه امیرکبیر، مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه به صورت مطالعه زمستان ۱۳۹۹ به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان «ارزیابی و تعیین مدل پا: مطالعه موردی کشور ایران» در فصل نامه علمی پژوهشی طب توانبخشی، انتشار یافته است.

منبع:

1400/01/22
14:35:33
0.0 /5
520
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی