آجاک - acak آینده پژوهی

تزریق مرحله اول مطالعات انسانی واكسن رازی كوو پارس به پایان رسید

تزریق مرحله اول مطالعات انسانی واكسن رازی كوو پارس به پایان رسید

معاون تحقیقات و فناوری مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی اظهار داشت: 124 داوطلب تا روز گذشته واکسن ایرانی کرونا به نام ˮرازی کوو پارس ˮ را تزریق کرده بودند که امروز(18 فروردین) با تزریق به 9 داوطلب باقیمانده تمام داوطلبان این واکسن مرحله اول خودرا دریافت نمودند و این مرحله به انتها رسید.


دکتر محمدحسن فلاح مهرآبادی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا، تعداد داوطلبان مرحله اول تست انسانی واکسن رازی کوو پارس را ۱۳۳ داوطلب اعلام نمود و اضافه کرد: علاوه بر تزریق دوز اول واکسن به همه داوطلبان، تا حالا تزریق دوز دوم به ۵۴ داوطلب این مرحله انجام شده است.
وی حال عمومی تمام داوطلبان این طرح مطالعاتی را خوب عنوان نمود و تصریح کرد: عوارض بسیار محدودی در بعضی داوطلبان مشاهده شده که هیچ تاثیر منفی در روند این طرح مطالعاتی به وجود نیاورده است.
معاون تحقیقات و فناوری مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی در پاسخ به این پرسش که این واکسن چه مقدار ایمنی زایی ایجاد می کند؟، اظهار داشت: دوز دوم واکسن رازی کوو پارس به پیشقراولان این طرح مطالعاتی به زودی تزریق می شود و بنظر می رسد تا آخر فروردین ماه می توان میزان دقیق ایمنی زایی این واکسن را اعلام نمود.
فلاح مهرآبادی روند طرح مطالعاتی را بسیار مطلوب ارزیابی و اشاره کرد: این طرح در قالب برنامه زمان بندی شده در حال انجام می باشد که امیدواریم هرچه سریع تر به نتیجه مطلوب برسد تا گامی در جهت ارتقای سلامت هوطنان برداشته شود.
وی زمان اختتام مرحله اول تست انسانی را اواخر اردیبهشت ۱۴۰۰ اعلام نمود و اظهار داشت: مرحله دوم مطالعات انسانی این محصول فناورانه به احتمال زیاد از اوایل خرداد ماه شروع می شود.
معاون تحقیقات و فناوری مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، تعداد داوطلبان مرحله دوم مطالعات انسانی را ۵۰۰ نفر بیان کرد و اضافه کرد: این افراد به ۲ گروه تقسیم می شوند که یک گروه ۲۵۰ نفری واکسن و گروه دوم هم واکسن نما را دریافت می کنند.
فلاح ادامه داد که به احتمال فراوان اواخر تیرماه تزریق مرحله دوم واکسن به پایان می رسد و اواخر مرداد ماه هم فاز سوم کارآزمایی بالینی این واکسن شروع می شود.
معاون تحقیقات و فناوری مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی گفت: فاز سوم این طرح مطالعاتی حداقل جمعیت بیش از ۱۰ هزار نفر را شامل می شود.
به گزارش آجاک به نقل از ایرنا، کارآزمایی بالینی واکسن رازی کووپارس موسسه رازی که اولین واکسن تزریقی- استنشاقی پروتئین نوترکیب کرونا است، با تزریق مرحله اول تست انسانی به ۲ داوطلب مرد روز یکشنبه (۱۰ اسفند) با حضور کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی، جلیل کوهپایه زاده رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران و تعدادی از مسئولان و پژوهشگران در بیمارستان حضرت رسول اکرم (ص) تهران شروع شد.
واکسن رازی کووپارس اولین واکسن تزریقی - استنشاقی پروتئین نوترکیب کرونا است که توسط موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی و مطابق با دستورالعمل سازمان جهانی بهداشت تولید و روز دوشنبه (۲۰ بهمن ماه) در همین موسسه مستقر در کرج رونمایی گردید.
موسسه رازی از اسفند سال ۱۳۹۸ کار ساخت واکسن را شروع و از روش واکسن پروتئینی نوترکیب که از ایمن ترین واکسن ها است، برای تولید آن بهره برد.
این موسسه در فاصله زمانی اسفند ۹۸ تا اختتام فروردین ۹۹، کار طراحی این واکسن را به انتها رساند، در اردیبهشت دُزسنجی و فرمولاسیون انجام شد و از خرداد ماه ۹۹، آزمایش این واکسن روی ۵۰۰ حیوان انجام شد.


1400/01/19
11:43:56
0.0 /5
551
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
آجاک : آینده پژوهی