آجاک - acak آینده پژوهی
در یك مطالعه آزمایشگاهی عنوان شد

تأثیر دوغ پروبیوتیك در مهار باكتری های پوسیدگی دندان

تأثیر دوغ پروبیوتیك در مهار باكتری های پوسیدگی دندان

به گزارش آجاک یافته های یک مطالعه آزمایشگاهی نشان داد که دوغ پروبیوتیک بیشتر از دوغ معمولی می تواند باکتری های عامل پوسیدگی دندان را مهار کند.به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، بررسی ها نشان داده است که باکتری ها در ایجاد پوسیدگی دندان ها نقشی مهم دارند و کاهش تعداد میکروارگانیسم های دهانی سبب کاهش پوسیدگی دندان ها می شود.

باکتری درمانی و استفاده از باکتری های پروبیوتیک؛ روشی است که برای درمان عفونت های ناشی از میکروارگانیسم ها استفاده می شود. پروبیوتیک ها؛ باکتری های زنده ای هستند که با بهبود تعادل میکروبی داخل بدن، می توانند بر روی سلامت موثر باشند.

با توجه به شیوع بالای پوسیدگی دندان و کمبود اطلاعات در مورد تأثیر محصولات حاوی پروبیوتیک بر سلامت دهان و دندان، پژوهشگران با انجام یک مطالعه آزمایشگاهی تأثیر دوغ پروبیوتیک و دوغ معمولی را در مهار باکتری های استرپتوکوکوس موتانس و انتروکوکوس فکالیس (که نقش مهمی در پوسیدگی دندان ها دارند)، بررسی کردند.

برای انجام این مطالعه در آزمایشگاه، دوغ پروبیوتیک و دوغ معمولی را به محیط کشت باکتری ها اضافه کردند. سپس حداقل غلظت بازندارندگی رشد دوغ های پروبیوتیک و معمولی اثر آنها در رشد باکتری ها را مقایسه کردند.

یافته های این مطالعه نشان داد که حداقل غلظت بازندارنگی از رشد در دوغ معمولی بیشتر از دوغ پروبیوتیک بود و دوغ پروبیوتیک بیش تر از دوغ معمولی توانست این باکتری ها را مهار کند.

ولی بررسی قطر هاله عدم رشد باکتری ها حاکی از این بود که این دو دوغ در مورد هاله عدم رشد باکتری ها، تفاوتی ندارند.

پژوهشگران این مطالعه بر مبنای یافته های به دست آمده می گویند: اثر ضد استرپتوکوکوس موتانس و انتروکوکوس فکالیس دوغ پروبیونیک از دوغ معمولی بیشتر است.

این محققان معتقدند: جایگزینی دوغ پروبیوتیک می تواند به بهداشت و سلامت دهان و دندان کمک نماید. همینطور میتوان مصرف نوع پروبیوتیک دوغ را برای بیماران با ریسک های بالای پوسیدگی، افراد دارای براکت های ارتودنسی یا افرادی که به هر علتی قادر به رعایت کامل بهداشت دهانی نیستند، سفارش کرد.

برای انجام این پژوهش، آرزو ریانی؛ پژوهشگر گروه صدمه شناسی دهان، فک و صورت دانشگاه علوم پزشکی قم، محمد آهنجان و حمیدرضا گلی؛ پژوهشگران گروه میکروب شناسی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، نیلوفر نادری فرد؛ دندان پزشک و مریم زمان زاده؛ پژوهشگر گروه صدمه شناسی دهان، فک و صورت دانشگاه علوم پزشکی مازندران، مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان «مقایسه تأثیر دوغ پروبیوتیک و معمولی بر روی دو میکروارگانیسم شایع دهانی، یک مطالعه آزمایشگاهی» در مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران انتشار یافته است.
1400/01/16
11:29:45
0.0 /5
705
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی