آجاک - acak آینده پژوهی

توانمندسازی صنایع فرهنگی با گسترش خانه های خلاق در سال 1400

توانمندسازی صنایع فرهنگی با گسترش خانه های خلاق در سال 1400

آجاک: دبیر ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، از توانمندسازی صنایع فرهنگی و فناوری های نرم کشور با تشکیل و گسترش خانه های خلاق در سال 1400 آگاهی داد.


پرویز کرمی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا اضافه کرد: امیدوارم امسال نیز مانند اختتام سال ۹۹ که شرکت های دانش بنیان و خلاق خوش درخشیدند و توانستند هم در بازار بین المللی و هم بازار داخلی ایران کارهای خودرا به منصه ظهور برسانند، در سال ۱۴۰۰ هم بتوانیم این موفقیت ها را تکرار نماییم.
وی بیان کرد: در سال جدید ابتدا شکل گیری خانه های خلاق را بعنوان یک پلتفرم اصلی را که در درون آن زنجیره تولید و ارزش کامل صنایع فرهنگی و فناوری های نرم شکل می گیرد، در دستور کار خود قرار داده ایم.
کرمی گفت: پلت فرمی که ایده تا محصول با همه ارکان و بازیگران را در خود جای می دهد، از مزیت های بومی، منطقه ای و استانی استفاده می نماید.
دبیر ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق افزود: در این پلتفرم می توانیم خوشه های خاص حوزه صنایع فرهنگی را بیشتر به جامعه نمایش دهیم. خوشه هایی مثل مد و لباس، گیم، اسباب بازی، یادگیری، بهره گیری از فضای مجازی بهتر برای معرفی بهتر هنرها، میراث و صنایع دستی کشور و شکل گیری استانداردهای لازم برای صنایع فرهنگی و خلاق برای حضور محصولات ایرانی در بازار سایر کشورها است.
وی با اشاره به اینکه بیش از هزار و ۲۰۰ شرکت خلاق در کشور تشکیل شده است، تصریح کرد: توانمندسازی شرکت های خلاق با قوت بیشتر ادامه پیدا می کند و تسهیلات و یارانه شرکت های خلاق ذیل برنامه زیست بوم صنایع خلاق بیشتر شده است.
کرمی تصریح کرد: دانش بنیان نوع سه ویژه شرکت های خلاق در سال قبل ثبت و بکار گرفته شده است. هر شرکتی که بخواهد دانش بنیان نوع سه شود، باید پایه آن صنایع خلاق باشد. این ها همچون مزایا و تسهیلاتی است که به شرکت های خلاق تعلق گرفته و همین طور در قانون شرکت های دانش بنیان و برنامه بودجه کشور هم عنوان کلمه شرکت های خلاق اضافه و بودجه ای در جداول مربوطه، به آنها تخصیص داده شده است.
دبیر ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق با اعلان اینکه هم اکنون ۹ خانه خلاق تشکیل شده است، اضافه کرد: تلاش داریم بوسیله خانه های خلق در استانها با پراکندگی بالا در جغرافیای کشور در خدمت شرکت خلاق باشیم.
صنایع خلاق، صنایعی هستند که اساس آنها ایجاد و انتشار دانش و اطلاعات است. ریشه این مفهوم به صنایع فرهنگی بازمی گردد که در ضمن زمان و با انقلاب فناوری اطلاعات و ارتباطات امروزه در قالب صنایعی همچون سینما، نرم افزار، موسیقی، پویانمایی، بازی کامپیوتری ظهور می یابد.منبع:

1400/01/14
19:35:02
0.0 /5
685
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی