آجاک - acak آینده پژوهی
به همت یك شركت دانش بنیان صورت گرفت؛

ساخت و صادرات دستگاه ایرانی ضدعفونی هوا با پلاسمای سرد

ساخت و صادرات دستگاه ایرانی ضدعفونی هوا با پلاسمای سرد

آجاک: یک شرکت دانش بنیان موفق به طراحی و تولید دستگاه تصفیه و ضدعفونی کننده هوا با پلاسمای سرد شد و توانست علاوه بر رفع نیاز کشور، این محصول دانش بنیان را به بازارهای کشورهای همسایه صادر کند.


فرشته سادات طباطبایی قمی مدیرعامل شرکت دانش بنیان روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا در این خصوص توضیح داد: فناوری استفاده شده در این شرکت، فناوری پلاسمای سرد بوده که قابل استفاده در صنایع مختلف است.
وی اضافه کرد: در حقیقت با تولید دستگاه های ضدعفونی و تصفیه کننده هوا به حوزه بهداشت و درمان بعنوان اولین حوزه، ورود کردیم. نساجی و لوازم خانگی نیز از دیگر صنایعی است که در حال برنامه ریزی برای ورود به آن هستند.
طباطبایی قمی با اشاره به اینکه این دستگاه مجوز وزارت بهداشت و درمان را گرفته است، اضافه کرد: فناوری پلاسمای سرد حالت چهارم ماده است و به سبز بودن محیط زیست و حفظ زمین بسیار کمک می نماید، طراحی صنعتی این دستگاه داخلی است و درحال حاضر تولید و به بازار عرضه شده است.
وی درباب عملکرد دستگاه تصفیه و ضدعفونی کننده هوا با پلاسمای سرد گفت: دستگاه تهویه همچون دستگاه هایی است که در همه منازل موجود است و استفاده می شود، دستگاه ضدعفونی کننده یک رده از آن بالاتر است. در دستگاه های هواساز یا همان تصفیه ما فقط پارتیکل ها (ذرات معلق) را جذب و در یک جا جمع می نماییم اما در دستگاه های ضدعفونی کننده هوا با پلاسمای سرد این ذرات آلاینده را از بین می بریم و کلا حذف می نماییم.
طباطبایی تصریح کرد: دستگاه ضدعفونی کننده هوا فناوری پلاسمای سرد هیچ ماده مصرفی ندارد بلکه دستگاه هوا را مکش می کند. در درون دستگاه اتفاقی شبیه رعد و برق می افتد و میکروارگانیسم ها ازبین می روند و هوای تمیز را خارج می کند.
مدیرعامل این شرکت دانش بنیان با اشاره به اینکه مبنای کار دستگاه الکترونیک است، افزود: این دستگاه نمونه خارجی دارد و این فناوری از سال ۲۰۱۳ در دنیا استفاده می شود، ولی ما توانستیم به دانش فنی پلاسمای سرد دست یابیم و با بهره گیری از فناوری داخلی این محصول را تولید نماییم.
وی اظهار داشت: این دستگاه تمام میکروارگانیسم های هوا را می تواند تصفیه کند، میکروارگانیسم ها یک لایه لیپیدی دارند شامل باکتری ها، ویروس ها و قارچ ها و هرچیزی که در خانواده میکروارگانیسم ها قرار دارد. یُن هایی که از دستگاه ساطع می شود، لایه لیپیدی آنرا محاط و پروتین آنرا خارج می کند و در این صورت باکتری و ویروس کارایی خودرا از دست می دهند.
طباطبایی قمی گفت: از بین بردن تمام بوهای نامتبوع و حتی آلاینده های صنعتی و میکروارگانیسم ها همچون کارایی این دستگاه است.
وی درباب کارایی این دستگاه در مقابل ویروس کرونا نیز اظهار داشت: این دستگاه ویروس کرونا را نیز از بین می برد و تاییدیه ای از دانشگاه صنعتی اصفهان در خصوص این توانایی نیز ستاندن شده است. نزدیکترین ویروس موجود که قابلیت تست روی این دستگاه داشت، تست کرده ایم و در کمتر از ۲۰ دقیقه ویروس را با کارایی بالای ۹۰ درصد از بین برده است.
طباطبایی با اعلان اینکه دستگاه تصفیه و ضدعفونی کننده پلاسمای سرد قابلیت پاکسازی ۶۰ تا ۱۶۰ مترمربعی یا ۵۰۰ مترمکعبی دارد، تصریح کرد: متغیرهای زیادی وجود دارد که روی عملکرد دستگاه تاثیر می گذارند.
وی اضافه کرد: درحال حاضر این دستگاه به کشورهای همسایه همچون عراق صادر شده و نمونه هایی نیز برای تست به کشورهای قطر و ترکیه جهت سفارش ارسال شده است.
به گزارش آجاک به نقل از ایرنا، تقریباً ۹۹ درصد از کل مواد شناخته شده در جهان در حالت پلاسما هستند و سه حالت معمول ماده (جامد، مایع و گاز) تنها یک درصد را شامل می شود.
پلاسمای غیرحرارتی یا پلاسمای سرد، پلاسمایی است که در تعادل ترمودینامیکی قرار ندارد. دانشمندان با ارسال الکترون های فوق سریع بوسیله گازهایی مانند هلیوم و هوا، پلاسمای سرد ایجاد می کنند.منبع:

1400/01/11
19:43:42
0.0 /5
531
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
آجاک : آینده پژوهی