آجاک - acak آینده پژوهی
در یك مطالعه عنوان شد

احتمال بیماری های قلبی در كودكان در معرض دود سیگار

احتمال بیماری های قلبی در كودكان در معرض دود سیگار

به گزارش آجاک بررسی 80 دانش آموزان 12 تا 15 ساله نشان داد که میزان CRP بزاق در کودکانی که در معرض دود سیگار هستند، بالاتر است و این می تواند پیشبینی کننده بیماری های قلبی در آینده باشد.به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، سیگار کشیدن غیرفعال؛ استنشاق ناخواسته دود سیگار و قلیان توسط افراد غیر سیگاری است. کودکانی که در معرض دود تنباکوی محیط قرار می گیرند، صدمه پذیری بیشتری نسبت به بزرگسالان دارند.

پروتئین واکنشی C یا CRP پروتئینی در خون است که نسبت به بروز التهاب حساس است. این پروتئین بعنوان نشانه عفونت و بیماری های التهابی شناخته می شود و افزایش آن به میزان مشخصی، احتمال بیماری های قلبی را زیاد می کند.

با توجه به این مورد پژوهشگران با انجام مطالعه ای میزان پروتئین C موجود در بزاق کودکان را اندازه گیری کردند و میزان آنرا در کودکان و نوجوانان در معرض دود سیگار، با افراد غیر سیگاری مورد مقایسه قرار دادند.

برای انجام این مطالعه ۸۰ دانش آموز ۱۲ تا ۱۵ ساله شامل ۴۰ نفر سیگاری غیر فعال که در معرض دود سیگار قرار داشتند و ۴۰ نفر غیر سیگاری، مورد بررسی قرار گرفتند.

بررسی های این مطالعه نشان داد که میزان CRP بزاق در دانش آموزان گروه سیگاری غیرفعال به صورت قابل توجهی بیشتر از گروه غیر سیگاری بود.

به گفته پژوهشگران این مطالعه؛ بالا رفتن CRP که پیشبینی کننده خطر بیماری های قلبی و عروقی است، نشان دهنده این است که قرار گرفتن در معرض دود سیگار می تواند باعث بیماری های جدی در کودکان و نوجوانان شود.

این محققان می گویند: تدوین برنامه های آموزشی ضد استعمال سیگار برای والدین و سرپرستان می تواند جهت کاهش قرار گرفتن در معرض دود سیگار در خانه و پیشگیری از بروز زودهنگام بیماری های قلبی عروقی در کودکان مفید باشد.

در انجام این مطالعه فاطمه نشاط، معصومه شیرزایی و راضیه قدسی؛ پژوهشگران گروه بیماری های دهان، فک و صورت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان «تاثیر دود سیگار بر پروتئن واکنشی C بزاق در کودکان و نوجوانان» در مجله دانشکده دندان پزشکی مشهد، انتشار یافته است.
1400/01/11
10:45:34
0.0 /5
455
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی