آجاک - acak آینده پژوهی

برنامه دانشگاه علم و صنعت برای توسعه ساختمان های آموزشی در سال 1400

برنامه دانشگاه علم و صنعت برای توسعه ساختمان های آموزشی در سال 1400

رئیس دانشگاه علم و صنعت ضمن اشاره به توسعه فضای فیزیکی آموزشی این دانشگاه، از راه اندازی ساختمان آموزشی این دانشگاه در شهرستان نور اطلاع داد.


دکتر جبارعلی ذاکری در گفتگو با ایسنا ضمن بیان این مطلب اظهار نمود: به علت شیوع کروناویروس، سال ۹۹ سال پرفراز و نشیبی برای دانشگاه ها بود و برای حضور دانشگاهیان در دانشگاه مشکل آفرین بود. ولی علیرغم مشکلات و نواقصی که وجود داشت، این سال را با لطف خدا به پایان رساندیم.
وی در ارتباط با وضعیت آموزش در این سال اظهار داشت: آموزش دروس عملی و نظری به خوبی برگزار شد و دانشکده ها توانستند نمره قابل قبولی را در امر آموزش کسب کنند. علیرغم مشکلاتی که وجود داشت، توانستیم در تابستان 99 دوره ای را به صورت حضوری برگزار نماییم و در مدت زمان بین موج دوم و سوم، فرصت مناسبی پیش آمد تا دانشجویان دروس عملی سال قبل خویش را بگذارنند. همینطور دانشجویان توانستند در یک دوره دو هفته ای، در کارگاه ها و دروس عملی و آزمایشگاهی شرکت نمایند.
رئیس دانشگاه علم و صنعت در مورد اقدامات پژوهشی این دانشگاه پارسال اظهارکرد: ما به همه دانشجویان اعلام کردیم چنانچه برای گذراندن تز دکتری احتیاج به کار علمی و حضور در آزمایشگاه ها دارند، می توانند در صورت تمایل و با رعایت پروتکل ها در آزمایشگاه ها حضور پیدا کنند. ما نگران بودیم که امکان دارد این محدودیت ها در عملکرد پژوهشی دانشگاه همچون نشر دانش، چه در چارچوب مقالات پژوهشی و بین المللی و چه در چارچوب قراردادهای صنعتی و فعالیتهای فناورانه مشکل ایجاد نماید ولی خوشبختانه همکاران طبق برنامه راهبردی دانشگاه عمل کردند که نسبت به دو سال قبل پیشرفت هایی هم داشت. این نشان داده است که این فعالیت ها در دانشگاه نهادینه شده است. گرچه امکان دارد در بعضی موارد شتاب و سرعت این اقدامات کمتر بوده، ولی درست بودن این اقدامات ادامه داشت و صورت گرفت.
دکتر ذاکری اظهار داشت: با عنایت به مجوز ستاد مقابله با کرونا، ما برای دوره تحصیلات تکمیلی، به صورت متوسط بین ۷۰۰ تا ۸۰۰ متقاضی داشتیم که در نوبت بندی مشخصی، حدود ۵۰۰ نفر را پذیرش کردیم و از خرداد تابحال این حضور در خوابگاه ها با رعایت پروتکلهای بهداشتی وجود داشته است.
وی ادامه داد: ما به موازات این اقدامات، سامانه ای را تشکیل دادیم تا دانشجویان عزیز با همکاران هیات علمی دانشگاه به صورت مستمر تعامل علمی و مشاوره داشته باشند.
رئیس دانشگاه علم و صنعت با اشاره به اینکه علیرغم مشکلات اقتصادی ما قراردادهای صنعتی با شرکتهای خصوصی و سازمان های دولتی را ادامه دادیم، اظهار داشت: قراردادهای صنعتی در سال ۹۹ نسبت به سال دو سال قبل رشد قابل توجهی داشت و در بعضی از موارد خارج از حد انتظار اعضای هیات علمی دانشگاه بود. هم حجم فعالیتهای صنعتی و هم وصولی های دانشگاه از محل قراردادهای موجود نسبت سال ۹۸، ۲۵ درصد افزایش یافت و این نشان از پویا بودن و فعال بودن همکاران ما در سازمان های صنعتی دارد.
ایشان در ادامه اظهار نمود: ما با کمک یکی از خیرین، ساختمان آموزشی دانشگاه "علم و صنعت" واحد شهرستان نور را کلنگ زنی می نماییم و با کمک این خیر، ظرف دو سال، ساخت ساختمان آموزشی این دانشگاه در شهرستان نور را به اتمام خواهیم رساند.
رئیس دانشگاه علم و صنعت در مورد دیگر اقدام جدید این دانشگاه اضافه کرد: ما در حضور وزیر راه و شهرسازی با سازمان بنادر و دریانوردی یک تفاهنامه مشترک امضا کردیم تا دانشکده جدید مدیریت بنادر و حمل و نقل دریایی را ایجاد نماییم و ظرف هفته آتی گام دوم این توافق را برای اجرایی شدن این تفاهم نامه خواهیم برداشت و راه اندازی ساختمان جدید این دانشکده را آغاز خواهیم کرد.
وی افزود: بر طبق این تفاهمنامه، انجام پژوهش در زمینه علوم دریایی و بندری، رفع موانع و مشکلات تولیدات صنایع بندری و رفع سایر مشکلات و همینطور استفاده حداکثری از ظرفیت سازمان بنادر و دریانوردی برای مبحث تحصیلات تکمیلی در برنامه قرار گرفت. از دیگر اهداف این تفاهمنامه میتوان به موضوع هایی از قبیل: توسعه مدیریت علمی در بنادر بازرگانی متناسب با تحولات و پیشرفت های فناوری در این بخش مهم اقتصادی کشور، نهادینه نمودن علم و پژوهش و فناوری در سازمان بنادر و دریانوردی هم راستا با سیاست های وزارت راه و شهرسازی، ارتقاء کیفی و توسعه «تحقیق و مطالعه در امور بندری و دریایی و کشتیرانی بازرگانی»، انجام اقدامات آموزشی، پژوهشی، مشاوره‏ای، فناورانه و دانشی به منظور رفع چالش های کنونی بنادر و دریانوردی کشور و ترغیب اساتید و سوق دادن رساله های تحصیلات تکمیلی دانشجویان دانشگاه علم و صنعت ایران به موضوعات بندری و دریایی، برنامه ریزی مشترک جهت نیل به تجاری‏ سازی و ایجاد فناوری های نوین و مورد علاقه و نیاز طرفین اشاره نمود.
دکتر ذاکری با اشاره به اینکه ما در سال ۹۹ برای بار دوم بحث اعطای فرصت های مطالعاتی صنعتی را تجربه کردیم، اضافه کرد: ما کار تیمی خوبی را برای شهرستان چابهار انجام دادیم و برخی از اعضای هیات علمی دانشگاه علم و صنعت به مدت ۴۵ روز برای فرصت مطالعاتی صنعتی به چابهار اعزام شدند و صنایع موجود در چابهار را ارزیابی کردند و راهکارهایی برای شناسایی مشکلات و مسائل اجرایی آنها عرضه دادند که امیدواریم این اقدام در تابستان ۱۴۰۰ هم تداوم داشته باشد. البته این موفقیت مرهون همکاریهای سازمان هایی چون سازمان بنادر و دریانوردی و سازمان منطقه آزاد چابهار بود. همینطور در پردیس بین الملل دانشگاه در جزیره کیش تعامل بسیار خوبی با مجموعه های این جزیره داشتیم و موفق شدیم پژوهشکده محیط زیست را در این جزیره به بهره برداری برسانیم. علاوه بر این ها سه مرکز نوآوری را هم در داخل دانشگاه و هم در جزیره کیش به بهره برداری رساندیم و امیدواریم آثار این مراکز در کوتاه مدت هم برای جزیره کیش و هم تهران مطلوب باشد.
رئیس دانشگاه علم و صنعت در انتها تصریح کرد: ما در بحث مسئولیت های اجتماعی، در برنامه راهبردی چهارم و پنجم دانشگاه که در سال ۱۴۰۰ برنامه پنجم را پیش خواهیم گرفت، خدماتی را به مناطق محروم کشور عرضه خواهیم داد و از دانش آموختگان بومی برای درآمدزایی مردم این مناطق استفاده خواهیم کرد.
منبع:

1400/01/06
13:26:48
0.0 /5
449
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
آجاک : آینده پژوهی