آجاک - acak آینده پژوهی
مدیركل دفتر برنامه ریزی و سیاست گذاری پژوهشی وزارت علوم مطرح كرد

تاثیر كرونا بر تعداد مقالات و دستاوردهای علمی- پژوهشی

تاثیر كرونا بر تعداد مقالات و دستاوردهای علمی- پژوهشی

به گزارش آجاک مدیر کل دفتر برنامه ریزی و سیاست گذاری پژوهشی وزارت علوم اظهار داشت: هم اکنون خوشبختانه از نظر تعداد مقالات و دستاوردها هیچ تغییری در رتبه و تعداد مقالات ما ایجاد نشده است؛ ولی ممکنست در سال های آتی تاثیرات این مشکلات در دستاوردهای پژوهشی نمایان شود، چونکه در بحث پژوهش، تاثیرات مشکلات با گذشت زمان مشخص می شود.دکتر محسن شریفی در گفت و گو با ایسنا، در خصوص مهم ترین مشکلاتی که همه گیری کرونا برای پژوهش کشور به وجود آورده است، اظهار داشت: در این دوره مهم ترین مشکلی که به ویژه در بخش کارگاهی و آزمایشگاهی وجود داشت، عدم حضور دانشجویان بود. البته در این خصوص اقداماتی هم در دانشگاه ها انجام شد و به صورت برنامه ریزی شده عمل کردند تا در بخش هایی که نیاز به حضور دانشجویان بود، تسهیلات لازم فراهم گردد و اساتید و دانشجویان حضور داشته باشند و پروتکل ها هم رعایت بشود.

وی افزود: با این وجود موانعی هم وجود داشت و خواه ناخواه موجب سختی هایی شد. دفاع دانشجویان، آموزش و ارتباط استاد و دانشجو برای انجام پروژه ها به صورت مجازی بود و دانشگاه ها زیرساخت های لازم را فراهم کردند. تا حد امکان کوشیدیم ارتباط دانشجو، استاد و آزمایشگاه قطع نشود.

وی اضافه کرد: در این یک سال؛ دفاع دانشجویان تاخیر پیدا کرد و گاهی در حد یک ترم به تعویق افتاد ولی با تمدید سنوات این مسئله جبران شد.

مدیر کل دفتر برنامه ریزی و سیاست گذاری پژوهشی وزارت علوم به گران شدن هزینه های پژوهش اشاره نمود و اظهار داشت: همزمان با بحث کرونا، گران شدن هزینه های پژوهش، خرابی دستگاهها، گران شدن مواد، دیر در دسترس قرار گرفتن مواد و ملزومات پژوهشی مشکلاتی را ایجاد کرد که شاید این مساله ارتباطی با کرونا نداشته باشد ولی جامعه پژوهشی کشور را درگیر کرده است.

وی اظهار نمود: به هر حال این مشکلات برای پژوهش کشور به وجود آمده و کوشش های زیادی هم صورت گرفته که تا حد امکان این مشکلات کم تر شود، کارها جلو برود و مشکلی در امر پژوهش کشور به وجود نیاید.

منبع:

1399/12/23
12:04:01
0.0 /5
677
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
آجاک : آینده پژوهی