آجاک - acak آینده پژوهی
رئیس موسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی:

امروز باید ده ها برابر بالاتر از زمان شروع فعالیت جندی شاپور باشیم

امروز باید ده ها برابر بالاتر از زمان شروع فعالیت جندی شاپور باشیم

به گزارش آجاک رئیس موسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی بیان کرد: در دانشگاه جندی شاپور مقوله ی مسئولیت اجتماعی دانشگاه در ارتباطی که با جامعه و سیاست زمان خود دارد به مفهوم کامل دیده می شود.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، دکتر حسین میرزایی عصر روز گذشته، چهارشنبه ۲۰ اسفند در سومین کنگره بین المللی جندی شاپور که به صورت مجازی برگزار شد، اظهار داشت: مفتخر هستیم در سرزمینی زندگی می نماییم که بیش از ۱۷ سده قبل دانشگاه جندی شاپوری وجود داشته که محل اصلی تعامل، گفتگو و اندیشه ورزی و نخستین دانشگاه جهان بوده است. دانشگاهی که در مفهوم دقیق خود دانشگاه بوده و در آن همه رشته های تحصیلی به ویژه الهیات، علوم کشاورزی، نجوم و حتی پزشکی وجود داشته است.
وی اضافه کرد: علاوه بر این، به سبب وضعیت تمدنی که در آن زمان در سرزمینی که دانشگاه جندی شاپور در آن واقع شده و سیستم های پیچیده ای که در محیط زندگی اجتماعی و سیستم های فنی که در آن دوره بوده است، همیشه رشته های فنی مهندسی هم در این دانشگاه وجود داشته است. هر چند در شواهد و روایت های موجود به علم طب اشاره شده، اما رشته های دیگری نیز وجود داشته است.
دکتر میرزایی افزود: همچون خاصیت های دیگر دانشگاه جندی شاپور وجود سطوح و مدارج مختلف بوده که یک خاصیت خاص و منحصر به فردی است که در این دانشگاه از سطوح اولیه یعنی آموزش های نیمه حرفه ای در مدارس تا آموزش های وابسته به دانشگاه صورت می گرفت. از خاصیت های دیگری که برای دانشگاه جندی شاپور برشمرده می شود و حیرت آور است، بین المللی بودن آنست. دانشگاهی که در آن هندو، بودایی، مصری و رومی حضور داشتند. کسانی در سرزمین های خود گرفتار مشکل می شدند، هجرت می کردند و در دانشگاه جندی شاپور بعنوان استاد خدمت می کردند و از این حیث هم خاصیت برجسته ای است که حدود هزار و هفتصد و پنجاه سال پیش چنین خاصیت به مفهوم دقیق کلمه دانشگاه بوده است.
رئیس موسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی اضافه کرد: این مرکز نه فقط دانشگاه، بلکه دانشگاه جامع و بین المللی بوده که در رشته های مختلف در آن تدریس و تحصیل می شد و این نشان دهنده هم سطح بالای دانش است و هم نشان دهنده سطح فراگیری و بین المللی بودن آنست.
میرزایی اشاره کرد: در دانشگاه جندی شاپور، مقوله مسئولیت اجتماعی دانشگاه در ارتباطی که با جامعه و سیاست زمان خود دارد به مفهوم کامل خود دیده می شود و در توسعه دانش و فناوری با آن رفت و آمدهایی که وجود داشته است، کاملاً مشهود است. این دانشگاه دانشگاهی دولتی بوده و از جانب دیگر هم یک دانشگاه نظام ساز بوده است و در جایگاه ویژه ای قرار دارد. اینکه قریب به هزار و ۸۰۰ سال پیش ما در چنین وضعیتی قرار داشتیم یعنی اینکه این کار شدنی بوده و این کار در سابقه تمدنی ما صورت گرفته است. اما سطحی که در ۱۷۵۰ سال پیش بودیم امروز باید بمراتب در ده ها برابر بالاتر از آن باشیم. باید بتوانیم سیستم دانشگاهی خودرا در ساحت های مختلف از کارکردهایی که در مسئولیت اجتماعی، جامعه و مسئولیتی که در قبال شیوه های خردورزی سیاسی و آنچه در ساحت نظام سازی تلقی می شود و آنچه که در ساحت بین المللی وجود دارد، مورد توجه قرار دهیم.
وی اظهار نمود: اعتقاد دارم گام های بلندتر از آنچه که از گذشته تا حالا برداشتیم، باید بتوانیم برای نظام آموزش عالی مان برداریم. هرچند این را به جرات می توان اظهار داشت که نظام آموزش عالی ایران در زمان فعلی جزو پر افتخارترین هاست اما همچنان این مسیر، مسیری است که نیاز به تلاش جدی تر، سیاستگذاری های بالاتر و حمایت های ویژه تر دارد تا بتواند در آن جایگاه رفیع خود و در جایگاه تمدنی خود قرار گیرد.
بنا بر اعلام روابط عمومی وزارت علوم، میرزایی در آخر اشاره کرد: در ساحت بین المللی نیز باید درخششی باشد که بار دیگر موجب افتخار سرزمین ما باشد. این دانشگاه بود که سبب افتخار ما بود و همچنان باید بعنوان یک میراث فرهنگی و معنوی آنرا حفظ نماییم.
منبع:

1399/12/22
13:09:17
0.0 /5
463
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی