آجاک - acak آینده پژوهی

ماسكهای نمدی سه لایه چقدر موثرند؟

ماسكهای نمدی سه لایه چقدر موثرند؟

آجاک: پژوهشگران در یک مطالعه کارایی ماسکهای تولید شده از دو لایه پارچه پلی پروپیلن و یک لایه نمد را بررسی نموده و عنوان کردند این ماسک کارایی لازم را در مقابل ذرات هم اندازه کروناویروس، ندارد.به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، استفاده از ماسک یک اقدام موثر برای کاهش انتقال بیماری کووید ۱۹ است. امروزه به سبب کمبود ماسک N95 و ماسکهای پزشکی با کارایی مناسب، ماسک نمدی به خاطر راحتی ساخت و هزینه پایین به شکل گسترده استفاده می شود.

به همین خاطر پژوهشگران با انجام مطالعه ای کارایی ماسکهای نمدی سه لایه حاوی غشاهای پلی پروپیلن را در مقابل ذرات هم اندازه کروناویروس؛ بررسی کردند.

برای بررسی این نوع ماسک سه لایه، نمونه ای از آن ساخته شد. در این ماسک از پارچه پلی پروپیلن در لایه اول و سوم استفاده شد و لایه وسط از جنس نمد با منافذ حدود ۴۰۰ نانومتر ساخته شد.

بررسی عملکرد این ماسک نشان داد که میانگین کارایی ماسک نمدی تولید شده در این مطالعه در سایز ذرات ۳۰۰ و ۵۰۰ نانومتر به ترتیب برابر ۱۸ و ۲۲ درصد است.

پژوهشگران این مطالعه می گویند باتوجه به این که معمولا قسمتی از ذرات کووید ۱۹ همراه با قطرات تنفسی با سایزهای بسیار بالا منتقل می شوند، در این مطالعه امکان بررسی این مسئله وجود نداشت و در حالت میدانی ممکنست کارایی ماسک بیشتر از میزان به دست آمده در این مطالعه باشد. با این وجود کارایی این ماسک در مقابل ماسک N95، N99 و N100، بسیار پایین است.

با توجه به این که در مطالعات گذشته، کارایی ماسک جراحی در ذرات با اندازه ۰.۸۹۵، ۲ و ۳.۱ میکرومتر از ۲۰ تا ۹۹ درصد اندازه گیری شده، می توان گفت راندمان ماسک نمدی طراحی شده در این مطالعه، نسبت به ماسک جراحی ارجح است.

به گفته پژوهشگران این مطالعه؛ عدم وجود استاندارد مشخص در ساخت ماسک ها، موجب تولید انواع ماسکهای مختلف در سطح جامعه شده که کارایی آنها در هاله ای از ابهام قرار دارد. در صورت کارا نبودن، این ماسک ها موجب افزایش روند گسترش بیشتر ویروس کرونا می شود.

این پژوهشگران عنوان می کنند که استفاده از ماسک نمدی با طراحی و ساختار مورد استفاده در جامعه جهت پیش گیری از مواجهه با کووید ۱۹ دارای کارایی کافی نیست و حتی ممکنست با ایجاد اطمینان کاذب در افراد منجر به افزایش شیوع بیماری شود.

آن ها پیشنهاد می کنند که با بهبود قابلیت فیلتراسیون این ماسک ها، اصلاح سطح و ساختار ماسک و آبدوست کردن الیاف پلی پروپیلن بخش داخلی آن، این نوع ماسک می تواند در کاهش شیوع ویروس کووید ۱۹ نقش بسیار مهمی داشته باشد.

در این پژوهش محمدحسین بهشتی، علی عالمی، علی فیروزی چاهک، مصطفی جعفری؛ پژوهشگران دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی گناباد و مریم برهانی جبلی و اکرم تبریزی؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی ایران، به همراه به همراه علی تاج پور از گروه بهداشت حرفه ای دانشگاه تربیت مدرس؛ مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه دی ماه سال جاری به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان «کارایی ماسکهای نمدی ۳ لایه حاوی غشاهای پلی پروپیلن در فیلتراسیون ذرات با محدوده سایز کروناویروس» در مجله طب نظامی انتشار یافته است.

منبع:

1399/12/19
14:01:01
0.0 /5
467
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
آجاک : آینده پژوهی